O tym, że Microsoft szykuje zmiany w Windows 10 wiemy od dawna. Jedną z nich ma być zmieniony Panel Sterowania. Funkcja ta znajduje się w systemach giganta od momentu pojawienia się wersji 1.0. Wielu użytkowników nie wyobraża sobie funkcjonowania oprogramowania bez tej opcji. Co ciekawe, aplikacja Ustawienia już zdążyła przejąć większość możliwości Panelu Sterowania. Znamy też prawdopodobny termin wdrożenia zmian.

Zmiany w Panelu Sterowania

Panel sterowania

Większe zmiany w Panelu Sterowania pojawiły się w ostatniej aktualizacji. Microsoft przeniósł wtedy kolejne opcje do aplikacji Ustawień. To jednak nie koniec zmian, które już niedługo pojawią się w Windows 10. W wersjach programu Insider zauważono, że gigant z Redmond przeniósł jeszcze więcej stron do Ustawień, które zniknęły z Panelu Sterowania. Chodzi przede wszystkich o opcje przestrzeni dyskowej i magazynowania danych. Dzięki tej ostatniej funkcji, można połączyć dodatkowe urządzenia do danego komputera.

Ustawienia Windows 10

Taka możliwość pojawi się w: Ustawienia> System> Pamięć> Zarządzaj miejscami do magazynowania. Będzie można teraz kliknąć łącze Miejsca do magazynowania, aby je tworzyć i zarządzać nimi. Microsoft wyjaśnił, że strony ustawień są tworzone z myślą o „ułatwieniach dostępu” i „nowoczesnym doświadczeniu”. Te strony oferują również lepszą integrację z natywnymi funkcjami systemu Windows, takimi jak ustawienia pamięci i czujnik pamięci.

Póki co Panel Sterowania nie zostanie całkowicie usunięty, jednak po tym co robi Microsoft, nie byłbym taki pewien, że kiedyś to się nie zdarzy. Wygląda na to, że wszystkie ważne opcje z biegiem czasu przejdą do aplikacji Ustawienia. Jaki będzie sens trzymać zatem Panel Sterowania?

Zobacz także: To nie cenzura. Trump został potraktowany jak każdy człowiek korzystający z portali społecznościowych

Terminy aktualizacji Windows 10

Od dawna pisaliśmy, że Microsoft zmienił harmonogram aktualizacji. Większa z nich będzie w drugiej połowie roku, a mniejsza w pierwszej. Według najnowszych informacji, ta większa (21H2) ma wprowadzić nawet nowy wygląd Windows 10. Takie odniesienia można znaleźć we wczesnym kodzie nadchodzącej wersji. Przypomnę tylko, że duży projekt zmiany wyglądu nosi nazwę Sun Valley. Wersje ostateczne tzw. RTM mają trafić do produkcji już w czerwcu. Następnie mogą zostaną wysłane do komputerów w celu aktualizacji.

Windows 10 Fluent Design

Jest to bardzo dziwny termin na update urządzeń – aż wręcz niemożliwy. Microsoft od kilku lat aktualizuje Windows 10 na wiosnę (kwiecień lub maj) oraz na jesień – zazwyczaj październik. Być może zatem gigant od czerwca będzie jeszcze dodatkowo testował najnowszą wersję zanim wprowadzi ją na jesień.

Co nowego może pojawić się w Windows 10 21H2? Oto lista potencjalnych zmian:

  • Przeprojektowanie Paska zadań, Eksploratora plików i innych elementów systemu,
  • Dostosowanie interfejsu do języka Fluent Design, co sprawi, że design będzie bardziej „lekki” i transparentny,
  • Zmiany w Panelu Sterowania i przekierowanie kilku opcji do aplikacji Ustawienia.

Nie spieszy mi się do tej aktualizacji. Mam nadzieję, że Microsoft będzie miał czas na prawidłowe przetestowanie zmian przed ich wprowadzeniem. Ostatnie update’y potrafiły sporo namieszać w systemie, co wywoływało frustracje użytkowników. Oby tym razem obyło się bez problemów.

Źródło: windowslatest, techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.