Drugi tydzień stycznia za nami. Rozpoczęły się nietypowe ferie i mam nadzieję, że znaleźliście czas na lekturę naszego portalu. Jeśli nie, to możecie to nadrobić czytając SPT – subiektywne podsumowanie tygodnia.

Pochwała

Multum nowości w Microsoft Edge. Przeglądarka już za kilka dni skończy rok. Od tego czasu przeszła przez dużą liczbę aktualizacji, lecz na tym nie koniec. Każdy update to nowe funkcje. W tym momencie przeglądarka ma ich multum. Jednak w styczniu pojawią się kolejne możliwości. Jakie dokładnie? O tym dowiecie się z mojego wpisu. 2021 rok to dobry moment na zmianę przeglądarki na Edge.

Windows 10 bez kilku funkcji. Aktualizacje Windowsa 10 mają to do siebie, że naprawiają błędy i wprowadzają nowe możliwości. Jednak mało mówi się o usuwaniu funkcji systemu, które też wtedy następuje. Microsoft zazwyczaj pozbywa się przestarzałych możliwości, więc myślę, że nie ma nad czym płakać. Z reguły stare rozwiązania zastępowane są nowymi, znacznie lepszymi. Ewentualnie można spróbować poszukać alternatyw dla usuniętych programów.

Krytyka

Ludzie wciąż korzystają z Windows 7. Naprawdę bardzo duży odsetek osób mających komputery, nadal korzysta z przestarzałego systemu. Jest on zainstalowany na około 13% urządzeń, co w przeliczeniu na konkretną liczbę daje ponad 200 milionów komputerów. Użytkownicy często chwalą Windows 7 za to, że jest bezproblemowy i łatwy w użyciu. Wielu z nich nie stać na kupno Windowsa 10 lub mają po prostu za słaby sprzęt na najnowsze oprogramowanie. Muszą jednak pamiętać, że korzystanie ze starego software’u niesie ze sobą zagrożenia w postaci ataków typu malware. Windows 7 od roku nie jest wspierany żadnymi aktualizacjami, w tym zabezpieczeń. W związku z tym jego system obronny nie jest przystosowany do najnowszych typów ataków.

56-calowy ekran Mercedesa. Producenci samochodów prześcigają się na wygląd wnętrza, w którym w ostatnich latach coraz bardziej dominują ekrany. Im większe i bardziej okazałe – tym lepiej. Nie inaczej jest w przypadku Mercedesa, który pokazał wyświetlacz Hyperscreen. Jest to 56-calowy gigant, który właściwie składa się z 3 wyświetlaczy: dla kierowcy, głównego i dla pasażera. Nie wyobrażam sobie prowadzić auto i jednocześnie sterować dotykowo takim centrum multimedialnym. Już jeden dotykowy ekran może bardzo odwracać uwagę i powodować niebezpieczne sytuacje na drodze. Nie jestem przekonany do pomysłu Mercedesa.

Donald Trump zbanowany na portalach społecznościowych. Ze zdumieniem patrzę na to, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Zastanawiam się, jak można tak fatalnie skończyć karierę prezydenta USA i zapisać się w kartach historii jako awanturnik. Donald Trump przyczynił się do ataku na Kapitol, co jest wręcz szokujące. Nie dziwię się, że Facebook i Twitter zbanowały mu konta. Jeżeli ktoś łamie zasady portali społecznościowych, to nie można tego nazwać cenzurą. Każdy, nawet prezydent USA powinien być traktowany wobec zasad na równi.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.