ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Darmowa aktualizacja Windows 7 do Windows 11

Dlaczego ludzie wciąż używają Windows 7? Niebezpieczny ideał

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Po ponad 10 latach działania system operacyjny Microsoft Windows 7 został oficjalnie uśmiercony 14 stycznia 2020 r. Mimo to miliony użytkowników nadal korzystają z tej przestarzałej platformy. Dlaczego tak się dzieje i co kryje się za sukcesem tego oprogramowania?

Duża liczba użytkowników Windows 7

Według raportu Which?,  około 13% komputerów nadal działa na Windows 7. Jest to bardzo zaskakująco duży odsetek użytkowników, tym bardziej, że korzystanie z systemu, który nie jest wspierany, może być niebezpieczne.

Chrome Windows 7 wsparcie 2022
Fot. Microsoft

Liczby te mają potwierdzenie w kolejnym raporcie. Tym razem dane pochodzą ze Statcounter. Według nich Windows 7 jest obecnie używany na 18,03% wszystkich urządzeń z systemem Windows. Nietrudno wyliczyć, że jeżeli na świecie mamy aż 2 miliardy komputerów, to ponad 200 mln działa na starej platformie. Jest to wręcz szokujące.

Dlaczego użytkownicy wciąż używają Windowsa 7?

Dlaczego użytkownicy nie zaktualizowali jeszcze systemu operacyjnego? Jest kilka powodów, a wśród nich:

  • Windows 10 kosztuje za dużo, użytkownicy nie chcą płacić za nowszy system, dlatego pozostają na „siódemce”,
  • Windows 7 jest po łatwiejszy w użyciu,
  • Wielu użytkowników posiada sprzęt, który nie jest w stanie „udźwignąć” Windowsa 10, dlatego nie mają wyjścia i są zmuszeni zostać na starej platformie.
Windows 7 jest zbyt dobry

Ponadto wielu korzystających twierdzi, że Windows 7 jest po prostu świetnym systemem. Wśród jego zalet wskazywane są:

  • Oprogramowanie działa bezawaryjnie – to najlepszy software, jaki został stworzony przez Microsoft,
  • Bardziej stabilne i responsywne Menu Start,
  • Znacznie mniej bugów i problemów ze sterownikami, niż w przypadku Windowsa 10,
  • Jest łatwy w użyciu, nie laguje, a programy działają na nim bezawaryjnie.

Używanie starego systemu może stanowić zagrożenie

Co ciekawe, Windows 7 był wspierany przez Microsoft aż przez 10 lat i 3 miesiące, ale nie jest to najdłuższy staż. Windows XP był bowiem wspierany aż 12 lat i 6 miesięcy.

Każdy użytkownik musi wiedzieć, że stare systemy, w tym Windows 7 nie dostają już żadnych aktualizacji, w tym ważnych, dotyczących bezpieczeństwa. Jeżeli używasz „siódemki” to upewnij się, że masz chociaż jego ostatnią wersję. Mając pewność, że Microsoft nie będzie już dostarczać poprawek bezpieczeństwa dla przestarzałych systemów operacyjnych, cyberprzestępcy mogą poświęcić wszelkie zasoby na tworzenie złośliwego oprogramowania zaprojektowanego specjalnie do wykorzystywania starszych luk. Żadne wirusy, które zostały wydane w ciągu ostatniego roku, nie będą znane wbudowanym mechanizmom obronnym systemu Windows 7, przez co platforma będzie podatna na ataki.

Zobacz także: Laptopy z Windowsem 10 tracą udział w rynku, dlaczego?

Jeżeli chcesz bezpiecznie korzystać z komputera z Windowsem 7 na pokładzie – jest na to jeden sprawdzony sposób. Wystarczy rozłączyć go z Internetem. Oczywiście, odbiera mu to wiele funkcji, jednak wciąż możesz pisać dokumenty, czy grać w niektóre gry.

Oczywiście nadal polecam Windows 10, który mimo wielu wpadek jest dobrym systemem. Jego cena na jedno urządzenia zaczyna się od 629,99 zł według oficjalnej strony Microsoftu.

Źródło: techradar

Sprawdź najnowsze wpisy