Rok 2020 upłynął pod znakiem walki z koronawirusem. Obostrzenia mające na celu ograniczenie szerzenia się infekcji wymusiły wprowadzanie rozwiązań mocno wpływających na życie codzienne i zawodowe milionów osób w Polsce i na całym świecie. Wynikające z tego szanse i zagrożenia będą głównymi trendami widocznymi w 2021 roku.

Wielka przeprowadzka do chmury

Samsung Cloud

W marcu 2020 roku wiele firm w trosce o zdrowie pracowników zmieniało swój tryb pracy na zdalny. Ten moment pokazał olbrzymią zaletę wszelkich rozwiązań chmurowych. Korporacje korzystające z narzędzi w chmurze były w stanie praktycznie z dnia na dzień wysłać pracowników do domów i bez problemów kontynuować działalność. Firmy, które bazowały na oprogramowaniu dostępnym tylko lokalnie w swojej siedzibie, nie miały tego komfortu i musiały mierzyć się z wieloma utrudnieniami.

W 2021 nastąpi dynamiczny wzrost rozwiązań wirtualnych oraz migracja kolejnych firm i organizacji do elastycznych narzędzi dostępnych online.

Praca zdalna i hybrydowa

Wiadomo już, że wiele firm nie wróci do tradycyjnego modelu pracy opartego o stałą lokalizację. Pandemia pokazała bowiem, że jakość i wydajność pracowników nie jest wcale mniejsza niż w wypadku pracy stacjonarnej.  Oznacza to, że w 2021 roku firmy będą wypracowywały standardy pracy albo całkowicie w formule zdalnej, albo w wersji hybrydowej, gdzie pracownicy część tygodnia będą pracować w siedzibie firmy, a drugą część zdalnie.

5G i Wi-Fi 6

zastosowania 5g plus dla kogo siec

Zmiana trybu pracy i nauki ze stacjonarnego na zdalny, pokazała jeden ważny problem: gdy kilka osób w domu intensywnie korzysta z Internetu trudno mówić o komforcie. Często leciwe routery od operatorów kablówek nie są w stanie ani sensownie pokryć zasięgiem całego mieszkania czy domu, ani zapewnić niezbędnej wydajności i stabilności połączenia.

To pole do popisu dla wprowadzanej w Polsce mobilnej łączności 5G, pozwalającej uzyskać prędkość transmisji danych nawet rzędu 500-600 Mb/s. W 2021 – gdy na rynek trafi więcej modeli smartfonów obsługujących 5G – łączność komórkowa będzie w stanie z powodzeniem obsłużyć coraz większą liczbę urządzeń bez zbędnych opóźnień i problemów.

Dostawcy Internetu kablowego z kolei muszą poważnie przysiąść i rozpocząć wymianę routerów na nowoczesne, zgodne ze standardem Wi-Fi 6 (WiFi ax). Taki sprzęt pozwoli uzyskać stabilne połączenie bezprzewodowe o prędkości nawet grubo powyżej 6 Gb/s.

Telemedycyna i monitoring kondycji

telemedycyna allegro

Pandemia zmieniła sposób, w jaki korzystamy z opieki zdrowotnej. Zamiast odwiedzać najbliższą przychodnię, by skonsultować się z lekarzem, uzyskujemy telefoniczną poradę, w razie potrzeby zakończoną wystawieniem e-recepty. W 2021 roku nastąpi rozwój tego typu usług. Szczególnie, że nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na ciągłe monitorowanie stanu zdrowia. Zdalne diagnozowanie i analiza stanu pacjenta już mają miejsce na polu profesjonalnym: osoby z chorobami serca, astmą czy cukrzycą mogą być badane bez konieczności przebywania na oddziale szpitalnym. Zaś gadżety, jak smartwatche czy opaski fitness, pozwalają każdemu zmierzyć tętno, liczbę kroków, zliczyć spalone kalorie, a w bardziej zaawansowanych modelach także kontrolować poziom natlenienia krwi (mają wbudowany pulsoksymetr).

Zdrowie w centrum uwagi

Urządzenia technologiczne pomagające dbać o zdrowie będą w 2021 roku na topie. Dotyczy to opisanych wyżej gadżetów typu wearables, czyli smartwatchy i opasek fitness, ale także sprzętów, dzięki którym można poprawić stan powietrza w mieszkaniu. Do tej kategorii należą oczyszczacze oraz nawilżacze, przydatne szczególnie w okresie zimowym w miastach borykających się z problemem smogu.

Dodatkowo na fali zainteresowania problematyką zdrowia na pewno wzrośnie także popularność nowoczesnych wersji termometrów, ciśnieniomierzy czy pulsometrów oraz pulsoksymetrów: bezdotykowe mierzenie temperatury, wykrywanie arytmii, monitorowanie organizmu podczas wysiłku czy kontrola saturacji krwi są teraz możliwe w domu, a współpraca ze smartfonami pozwala na zbieranie i analizowanie pomiarów.

iqos fda

W ten trend wpisują się także urządzenia, których celem jest redukowanie szkodliwości rozmaitych nałogów. Przykładem mogą być podgrzewacze tytoniu, czyli popularne IQOSy, będące alternatywą dla palaczy tradycyjnych papierosów, którzy albo nie chcą, albo nie potrafią wyjść z tego nałogu. Dzięki zastosowaniu technologii eliminującej procesy spalania tytoniu podgrzewacze nie produkują substancji smolistych i dostarczają do organizmu znacznie mniejsze ilości toksyn niż papierosy. W trakcie podgrzewania tytoniu nie powstaje też znany z papierosów dym, a to właśnie on (a nie nikotyna) jest główną przyczyną rozwoju chorób odtytoniowych.

Cyfryzacja urzędów

ministerstwo cyfryzacji zlikwidowane

Pandemia koronawirusa obnażyła stan cyfryzacji polskich urzędów: niby systemy są, niby działają, ale korzystanie z nich to droga przez mękę. Problematyczne logowanie, kiepska funkcjonalność, zerowa intuicyjność: to problemy, które koniecznie trzeba wyeliminować, by cyfryzacja stała się realna.

Zobacz też: Kto jeszcze potrzebuje ładowarek i słuchawek w zestawie?

Jest to niezbędne, bo smartfony odgrywają coraz większą rolę: już nie tylko jako prywatne centrum komunikacyjne, ale także jako nośnik urzędowych dokumentów. Bez problemu możemy już teraz w swoim telefonie umieścić dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, prawo jazdy czy legitymację szkolną albo studencką, a nawet odczytywać dane niezrealizowanych jeszcze e-recept.

Rozwiązania technologiczne to jedno, niezbędne są także zmiany w prawie, by cyfrowe wersje dokumentów były bez problemów honorowane tak samo, jak ich plastikowe czy papierowe odpowiedniki.

2021: Z otwartością ku nowemu!

Rok 2021 będzie więc rokiem porządkowania sytuacji na świecie: w gospodarce i życiu codziennym. Technologie na pewno w tym zadaniu bardzo pomogą – warto więc z otwartością podchodzić do nowych rozwiązań. Dzięki nim bowiem nie tylko będzie żyło i pracowało się lepiej, ale także nasze zdrowie może nam tym zyskać.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.