O języku interfejsu Fluent Design piszemy od kilkunastu miesięcy. Microsoft sukcesywnie stara się wdrożyć elementy graficzne do Windows 10 z większym lub mniejszym skutkiem. Mam wrażenie, że tempo tych zmian jest bardzo powolne. Ostatnio przykładowo zobaczyliśmy nowe Menu Start, które jest kroplą w morzu graficznych potrzeb. Okazuje się, że nadchodzą kolejne zmiany. Microsoft bowiem zaprezentował grafiki.

Projekt Sun Valey ma zmienić oblicze systemu Windows 10

Język graficzny Fluent Design został opatrzony niedawno jako Sun Valey. Pod tą nazwą kodową Microsoft pracuje, aby zmienić obszar wizualny Windowsa 10. W ramach tego przedsięwzięcia Microsoft rozważa kilka nowych zmian w projekcie, które wpłynęłyby na sposób, w jaki aplikacje wyświetlają np. listy i siatki, a także przyciski i inne elementy. Dotyczy to sytuacji, w których znajdują się one w spoczynku, podczas najechania myszą lub kliknięcia w dany obszar.

Windows 10 Fluent Design

Oprócz ulepszeń całego systemu gigant technologiczny wprowadza również nowe interfejsy użytkownika do aplikacji XAML. Zgodnie z nową dokumentacją opublikowaną przez giganta z Redmond, nowy projekt sprawi, że aplikacje XAML dla systemu Windows będą na równi z istniejącymi aplikacjami internetowymi i mobilnymi. Mają one wyglądać tak jak normalne programy w systemie Windows 10.  

Obecnie formanty XAML w systemie Windows 10 nie nadążają za postępem technologicznym. Główny zarzut do nich to niespójność wersji mobilnych i internetowych. Aby rozwiązać ten problem Microsoft planuje zmienić domyślny wygląd elementów graficznych.

Zobacz także: Te aplikacje znikną z Windowsa 10, lepiej już szukaj alternatyw

Zmiany, które proponuje Microsoft

Na załączonych poniżej obrazkach wyraźnie widać, jakie zmiany mogą nas czekać w Windows 10. Przede wszystkim rzucają się w oczy pewne zaokrąglenia elementów interfejsu np. suwaka czy przełącznika. Microsoft pokazuje też, jakie efekty zobaczymy po ich najechaniu czy kliknięciu.

Gigant z Redmond ma podobno również plany zmiany domyślnego wyglądu różnych przycisków sterujących. Celem takiego zabiegu jest osiągnięcie większej ogólnej spójności w systemie Windows 10. Zaokrąglenia mogą stać się chlebem powszednim w interfejsie Windowsa 10. Warto więc już się przyzwyczajać do tego typu rozwiązań.

Oprócz zaokrąglonych rogów, różne obszary aplikacji mają również inne efekty Fluent Design po wybraniu lub najechaniu kursorem. Na przykład elementy, które widnieją na rozwijanych listach mają teraz identyfikator znacznika wyboru, a zewnętrzna granica koloru akcentu jest teraz bardziej widoczna. Być może są to zmiany banalne i trudne do zauważenia, ale szczegóły też są ważne.

Oczywiście grafiki, które Microsoft wypuścił mogą stanowić jedynie projekt, który ostatecznie może nie trafić do Windowsa 10. Z pewnością takie rozwiązania są w tej chwili w fazie testowania i chociażby reakcja odbiorców sprawi, że Microsoft zdecyduje o ich wdrożeniu.

Źródło: github, windowslatest, microsoft

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.