Microsoft, który kiedyś był jedną z najbardziej „anty-open source’owych” firm na świecie, z pewnością ostatnio zmienił swój ton, a plotki sugerowały, że jego nadchodzący system operacyjny Windows Core OS będzie korzystał z komponentów open source. Przyjęcie przez Microsoft otwartego oprogramowania jest jedną z najbardziej zauważalnych zmian wprowadzonych przez obecnego dyrektora generalnego Satyę Nadellę.

Kilka wersji Windows Core OS

Opracowanie lekkiej wersji systemu Windows 10 dla urządzeń o niskiej wydajności to coś, nad czym Microsoft pracował od jakiegoś czasu, o czym świadczy wyciekła wersja rozwojowa systemu Windows Core Polaris, która niedawno pojawiła się w Internecie.

PolarisOS Windows Core OS

Gigant oprogramowania opracowuje modularną wersję systemu Windows o nazwie kodowej „Windows Core OS” od co najmniej 2017 roku. Firma Microsoft planował oferować różne wersje systemu Windows, aby dopasować je do wielu typów urządzeń, w tym telefonów, komputerów typu 2 w 1, komputerów z dwoma ekranami a nawet sprzętu do współpracy.

Firma początkowo stworzyła dwie wersje systemu Windows Core OS: Andromedę dla urządzeń mobilnych i Polaris dla laptopów i komputerów stacjonarnych. Jednak Polaris miał zastąpić wersję S systemu Windows 10, ponieważ został zbudowany z myślą o urządzeniach z niższej półki. Z tego powodu Microsoft chciał usunąć starsze elementy, takie jak Panel sterowania z Polaris.

Zobacz także: Te aplikacje i funkcje znikną z Windows 10

Wersja Polaris wyciekła

Kompilacja 16299 wersji Polaris dla urządzeń Arm, została niedawno udostępniona online bez powłoki systemu Windows i aplikacji przez wyciek znany jako Scamdisk. W „read me” kompilacji, Scamdisk podał dodatkowe szczegóły i wyjaśnił, co trzeba zrobić, aby uruchomić system:

„To jest PolarisOS. To anulowana edycja systemu operacyjnego Windows Core, która została zaprojektowana dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Ten obraz jest na tyle wczesny, że nie zawiera nic więcej niż sam system operacyjny. Jest dostarczany bez powłoki i nie załaduje żadnej. Aby go uruchomić, potrzebujesz urządzenia ARM, a przed pierwszym uruchomieniem musisz załadować sterowniki.”

– stwierdza Scamdisk.

Sama kompilacja pochodzi z 2018 roku, kiedy Microsoft przeniósł swoją uwagę z Windows Core OS na Windows Lite / Santorini, który jest teraz znany jako Windows 10X. W końcu gigant oprogramowania zakończył anulowanie zarówno Polaris, jak i Andromedy. Polaris został zastąpiony przez Windows 10X, a Andromeda Androidem na Surface Duo.

Problemy Surface Duo

Użytkownicy Windowsa w końcu będą mieli okazję wypróbować Windows 10X jeszcze tej wiosny, a laptopy i inne urządzenia z nowym systemem operacyjnym powinny pojawić się latem 2021 roku.

Trzeba przyznać, że to bardzo dobry ruch ze strony Microsoftu. Windows 10X będzie naprawdę świetnym systemem na urządzenia średnio i niskobudżetowe. Z kolei Android doskonale pasuje do przenośnego sprzętu, jakim jest Surface Duo. Rozwijanie dodatkowego systemu w postaci Andromedy nie zdałoby tu egzaminu.

Źródło: techradar, windowscentral

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.