Windows 10 to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie. Microsoft musi przede wszystkim „rywalizować” sam ze sobą i starszymi wersjami platformy. Część użytkowników bowiem niechętnie chce przejść na najnowszą odsłonę systemu. Być może zachęci ich fakt, że Windows 10 już przechodzi pewne zmiany wizualne, które mogą się nasilić w 2021 roku.

Wizualne zmiany Windows 10 nadchodzą?

Windows 10 October 2020 Update nowe Menu Start

Microsoft planuje „szeroko zakrojone wizualne odmłodzenie systemu Windows”, które ma zasygnalizować użytkownikom systemu operacyjnego, że „Windows powrócił”. Tak wynika z listy ofert pracy opublikowanej niedawno przez Microsoft, reklamującej stanowisko inżyniera oprogramowania w zespole Windows Core User Experiences:

„W tym zespole będziesz współpracować z naszą kluczową platformą, Surface i partnerami w celu zaaranżowania i dostarczenia szerokiego wizualnego odmłodzenia systemu Windows, aby zasygnalizować naszym klientom, że Windows powrócił i upewnić się, że system jest uważany za najlepszym pod względem doświadczenia użytkownika i dla klientów.”

Microsoft po cichu usunął dziś rano odniesienia do „wizualnego odmłodzenia”, po tym, jak kilku entuzjastów Windowsa zauważyło ofertę pracy w weekend. Podczas gdy gigant od lat obiecuje wizualną zmianę systemu, dzięki językowi Fluent Design, plotki sugerują, że firma planuje duże zmiany interfejsu użytkownika, które zadebiutują jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Oto, jak działa AppGallery

Projekt Sun Valey

Projekt zmian ma mieć nazwę kodową Sun Valey. Windows Central po raz pierwszy informował o tym w październiku. Microsoft planuje przebudowę menu Start, Eksploratora plików i wbudowanych aplikacji w systemie Windows 10, aby je zmodernizować i uczynić interfejs użytkownika bardziej spójnym. Niektóre zmiany będą również obejmować aktualizacje suwaków, przycisków i elementów sterujących, które można znaleźć w platformie i aplikacjach działających w systemie operacyjnym.

Gigant z Redmond pracuje również nad ulepszeniem swojego trybu tabletu, zwłaszcza nad sposobem przełączania urządzeń. Chodzi tu przede wszystkim o taki sprzęt jak Surface i użycie myszy czy gładzika oraz interakcje dotykowe.  

Windows 10 Surface Go

W ostatnich latach Microsoft pracował nad poprawieniem spójności interfejsu użytkownika w Windows 10, a wiele z nich można znaleźć w wersji 10X. Firma wprowadziła również nowe ikony systemu prawie rok temu, a kilka miesięcy później wprowadziła drobne poprawki w menu Start.

Cała ta praca ma miejsce, gdy Microsoft zasygnalizował ponowne skupienie się na wyglądzie systemu. Szef Surface, Panos Panay, podjął dodatkową rolę jako opiekun Windowsa w październiku, po wcześniejszym ujawnieniu kilku dodatkowych zmian interfejsu użytkownika systemu w zeszłym roku. Po gwałtownym wzroście wykorzystania Windowsa w związku z pandemią wydaje się, że Microsoft może być bardziej niż kiedykolwiek gotowy, aby nadać swojej platformie udoskonalony interfejs użytkownika, który obiecywał od lat.

Źródło: theverge, windowscentral

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.