ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Apple myli aplikację z narkotykami, ale Amphetamine zostaje w App Store

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Aplikacja Amphetamine zapobiega przechodzeniu komputerów Mac w tryb uśpienia i jest dostępna w App Store od 2014 roku. Twórca programu twierdzi, że Apple poinformowało go, że naruszył wytyczne sklepu, mimo że jego dzieło jest dostępne od kilku lat i nie ma nic wspólnego z zażywaniem narkotyków. Niedługo po tym, jak portal The Verge skontaktował się w sobotę z firmą z Cupertino w celu uzyskania komentarza, ta zmieniła swoją decyzję.

Zobacz także: Świetna decyzja Apple – iPhone 12 5G bije smartfony Samsunga

Apple myli aplikację z narkotykami, ale Amphetamine zostaje w App Store

William C. Gustafson, twórca programu o kontrowersyjnej nazwie powiedział 1 stycznia w postach na Reddit i Github, że Apple poinformował go, że ma dwa tygodnie na usunięcie wszelkich odniesień do słowa „amfetamina” i usunięcie tabletki z ikony aplikacji. Jeśli by tego nie zrobił, to firma z Cupertino 12 stycznia usunie program z App Store. Logo Amphetamine zawiera rysunkowy wizerunek pigułki.

Gustafson powiedział The Verge, że dostał w sobotę infromację od Apple, które rozpatrzyło jego odwołanie – ale nie miał wglądu w to, dlaczego aplikacja została oznaczona. „Specjalnie zapytałem przez telefon, czy jest to wynikiem skarg klientów, a odpowiedź brzmiała:„ Nie sądzę ”- powiedział. „Wydało mi się dziwne, że ten problem pojawił się nagle. Nie próbowałem zaktualizować Amphetamine czy czegokolwiek. Po prostu siedziałem w domu z dziećmi ciesząc się wakacjami i otrzymałem od Apple e-maila o naruszeniu regulaminu”.

Aplikacja Amphetamine promuje narkotyki – przynajmniej według Apple

Gustafson mówi, że firma skontaktowała się z nim 29 grudnia i powiedziano mu, że jego program wydaje się promować stosowanie niedozwolonych substancji. W szczególności nazwa i ikona aplikacji zawierają odniesienia do narkotyków.

Bezpłatna aplikacja na macOS została pobrana ponad 432 000 razy, z oceną 4,7. Wcześniej gigant z nadgryzionym jabłkiem w logo opisał Amphetamine w historii Mac App Store. Od czasu premiery miał liczne kontakty z pracownikami spółki w zakresie aktualizacji aplikacji i do tej pory nikt nie sprzeciwiał się nazwie ani logo.

Apple wprowadziło bardzo rygorystyczne zasady w App Store

Konkretna wytyczna App Store, o naruszenie której oskarżono Gustafsona, to ta, która stanowi, że „aplikacje zachęcające do palenia tytoniu lub zażywania nielegalnych substancji lub nadmiernych ilości alkoholu są niedozwolone w App Store. Aplikacje zachęcające nieletnich do spożywania którejkolwiek z tych substancji zostaną odrzucone. Ułatwianie sprzedaży marihuany, tytoniu lub substancji niedozwolonych (z wyjątkiem licencjonowanych aptek) jest niedozwolone ”.

Gustafson mówi, że Amphetamine nie robi żadnej z tych rzeczy i powiedział, że zmiana nazwy aplikacji zrujnowałaby jej rozpoznawalność i potencjalnie utrudniła użytkownikom znalezienie przyszłych aktualizacji. Deweloper początkowo powiedział, że nie spodziewał się, że jego apel się powiedzie. Apple zazwyczaj ściśle przestrzega zasad App Store w większości przypadków. W ostatnich miesiącach firma spotkała się z oporem programistów na kilku frontach, a duże firmy branżowe, w tym Spotify, Tile i Epic Games, utworzyły grupę na rzecz uczciwości aplikacji. W tym wypadku Tim Cook i spółka wycofali się, a Amphetamine zostaje w sklepie.

Źródło: The Verge

Sprawdź najnowsze wpisy