Jednym z najbardziej zachęcających trendów technologicznych, jakie pojawiły się w 2020 r., było większe zaangażowanie w zrównoważony rozwój zarówno mniejszych, jak i głównych graczy z branży. Widzieliśmy, jak Amazon, Apple i Google koncentrują się na środowisku. Choć wysiłki tych firm na rzecz ochrony środowiska są zachęcające, to niewiele słychać na temat poczynań firmy Samsung w tej kwestii. Koreańska spółka powinna być liderem, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój w 2021 roku.

Zielona konkurencja

Wyżej wymienione przeze mnie firmy stają się ekologiczne. Niektóre ich wysiłki mogły być zawyżone, a inne niedoceniane. Mimo to, nie można uciec od faktu, że ci liderzy branży przyznali, że kwestia zrównoważonego rozwoju i wpływu, jaki mogą mieć na pozytywne zmiany w tej dziedzinie, są ważne.

Amazon Google Apple

Przykładowo, podczas jesiennego wydarzenia sprzętowego Amazon 2020, pierwsza część prezentacji została poświęcona na omówienie zobowiązania klimatycznego i tego, jak firma radzi sobie ze zrównoważonym rozwojem na wielu frontach. Poruszono kwestie: zużycia energii, zużycia energii przez klientów i zarządzania nią, wydajności oprogramowania oraz projektowania i pakowania produktów w tym pokrycia z tkaniny siatkowej i plastikową obudowę najnowszych inteligentnych głośników Echo.

Każda premiera produktu Apple w ostatnich miesiącach zawierała slajdy Keynote reklamujące wpływ ich produktów na środowisko. Firma jest także pionierem w technologii rozbierania starych telefonów w celu odzyskiwania i ponownego wykorzystania cennych materiałów i komponentów. Regularnie podkreśla problemy i przyczyny środowiskowe, jak choćby podczas wrześniowej i październikowej konferencji. Apple w końcu zrezygnowało z dodawania ładowarek do pudełek z flagowcami.

Google rzuciło również światło na swoje zaangażowanie w ochronę środowiska w 2019 i 2020 r., podkreślając, że materiałowa osłona głośników Nest Mini i Nest Audio została wykonana z butelek po wodzie z recyklingu. Firma także zobowiązała się do realizacji celów dotyczących zrównoważonego rozwoju, takich jak 50% materiałów pochodzących z recyklingu lub odnawialnych w produktach do 2025 r. oraz uzyskanie certyfikatu UL 2799 Zero Waste to Landfill do 2022 r.

Zobacz także: Zmień kciuk w górę w aplikacji Messenger na inną emotikonę

Co z firmą Samsung?

To, że Samsung nie chwali się aż tak działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju, nie oznacza, że siedzi nieruchomo i nic nie robi w tej sprawie.

Dział podzespołów Samsunga odżywa

Jeśli chodzi o całościowe podejście do zrównoważonego rozwoju, wydaje się, że Samsung koncentruje się na wszystkich rzeczach po trochu. Witryna internetowa firmy zawiera informacje o systemie zarządzania zrównoważonym rozwojem firmy, który koncentruje się na kluczowych obszarach, takich jak wpływ społeczny, łańcuch wartości i własne podstawowe wartości spółki. Wśród tych podstawowych wartości godne podziwu jest zobowiązanie do zmniejszania ubóstwa i głodu, zachęcania do edukacji i zdrowia oraz promowania wzrostu gospodarczego, z uwzględnieniem odpowiedzialnych praktyk pracy i łańcucha dostaw oraz ich wpływu na środowisko. To wszystko jest naprawdę świetne.

Samsung Electronics przywiązuje najwyższą wagę do środowiska – od momentu rozpoczęcia planowania produktu do ostatecznej utylizacji. Nasz proces ekoprojektu, przyjęty w 2004 roku, dokładnie analizuje potencjalny wpływ produktu na środowisko. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były tak przyjazne dla środowiska, jak funkcjonalne – od oszczędzania zasobów i tworzenia nowych, innowacyjnych produktów po zapewnianie ich łatwego recyklingu po zakończeniu eksploatacji.

– Samsung.com

Najnowsze urządzenia Samsunga, takie jak linia Galaxy S10, wprowadziły materiały, takie jak Bio Plastic (ponad 37% niektórych komponentów) i poprawki oprogramowania, takie jak tryb Ultra Power Saving, aby zwiększyć żywotność baterii i wydajność ładowania. Samsung od wielu lat wykorzystuje w swoich opakowaniach tworzywa sztuczne i papier z recyklingu, zwiększając udział materiałów nadających się do recyklingu z 20% do 60% w przypadku różnych komponentów. Firma jest również jedną z najbardziej przejrzystych w ujawnianiu, kim są jej partnerzy zajmujący się recyklingiem.

Począwszy od pierwszego dużego wydarzenia Unpacked na początku 2020 roku, Samsung ogłosił na scenie, że przyłącza się do wysiłków ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju i wprowadza do swojej oferty ekologiczne akcesoria, takie jak etui na telefon z recyklingu. Ale gigant może zrobić jeszcze więcej. Jednak co ważniejsze, powinien mówić o tym głośniej i wyraźniej.

Przyszłość zrównoważonego rozwoju w Samsungu

W tym tekście nie chodzi o szkalowanie Samsunga. Chodzi jedynie o zobaczenie jeszcze większych działań od tak ogromnego lidera rynku – szczególnie takiego, który prowadzi w wielu obszarach.

Samsung Exynos 2100 data premiery

Samsung Mobile to jeden z największych na świecie producentów telefonów i produkuje jedne z najlepszych urządzeń z Androidem. Dzięki swojemu ogromnemu zasięgowi i skali ma wyjątkową możliwość wprowadzenia znaczących zmian w sposobie projektowania, produkcji i dystrybucji telefonów (i innych zaawansowanych technologicznie urządzeń) na całym świecie. Może to zrobić od najtańszych telefonów budżetowych po najbardziej składane produkty premium na rynkach w Afryce, Europie czy Ameryce. Samsung jest również głównym dostawcą komponentów dla innych producentów telefonów komórkowych. Nawet niewielkie zmiany w jego praktykach zrównoważonego rozwoju w technologii wyświetlaczy, półprzewodnikach i innych komponentach mogą mieć wpływ na całą branżę, co może spowodować poważne zmiany w przyszłości.

Źródło: androidcentral

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.