Tydzień świąteczno-noworoczny już za nami. Pozostaje mieć nadzieję, że rok 2021 będzie początkiem powrotu do normalności. Co się działo na przełomie roku na naszym portalu? Tego dowiecie się z SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia. W tym tygodniu chwalę systemy operacyjne: iOS i jego funkcje oraz HarmonyOS. Przy okazji życzę Wam wszystkiego dobrego w 2021 roku.

Pochwała – systemy iOS i HarmonyOS

HarmonyOS staje na nogi. Nie sądziłem, że jakikolwiek trzeci mobilny system operacyjny ma szansę zaistnieć z powodzeniem na rynku. Tak duża firma jak Microsoft próbowała zawojować urządzenia mobilne, ale się nie udało. Gigant z Redmond poległ przede wszystkim na małej liczbie aplikacji dostępnej w sklepie. To, co się nie udało firmie z USA, być może uda się chińskiej spółce. Huawei bowiem robi wszystko, aby HarmonyOS okazało się sukcesem. Idą za tym potężne środki finansowe, ale Huawei nie ma wyjścia, jeśli chce zostać poważnym graczem na rynku smartfonów. Co ciekawe, firma szacuje, że w 2021 na rynku znajdzie się aż 100 mln urządzeń z HarmonyOS 2.0. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że większość nie będzie smartfonami. To i tak przyzwoity wynik.

Zaproszenie na szczepienie przeciw COVID-19. Każda forma zachęty do szczepienia jest dobra. Nie spodziewałem się jednak, że dostanę ją w formie e-zaproszenia. Bez względu na to kiedy je dostanę, zamierzam się wpisać po 15 stycznia na listę chętnych. Warto się zaszczepić, żeby jak najszybciej wrócić do normalności. Wierzę w naukę, która może szybko doprowadzić świat do stanu sprzed pandemii.

Lodówki LG z obsługą komend głosowych. Dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł? Asystenci głosowi, którzy komunikują się w języku angielskim, robią to całkiem dobrze. Muszę pochwalić tu Asystenta Google, który dobrze funkcjonuje w przypadku Google Nest Hub. Bezdotykowe sterowanie może się też sprawdzić w przypadku używania lodówek. Na pomysł wykorzystania takiej technologii wpadło LG. Firma stworzyła lodówkę, która otworzy drzwi, jak np. mamy zajęte obie ręce. Wystarczy wydać jej odpowiednią komendę.

Ukryte funkcje iOS. Po świętach za pewne wiele osób stało się posiadaczami nowych urządzeń Apple. Jeśli masz iPhone’a to warto sprawdzić wpis Mariusza, w którym można poznać jeszcze więcej funkcji najnowszego systemu Apple – iOS 14. Szczególnie przydatna może być funkcja stuknięcia w tył urządzenia. Warto to sprawdzić.

Krytyka

Aparat pod ekranem w Pixelu. To jeszcze nie ten czas, aby technologia ta stała się powszechna w urządzeniach mobilnych. Wystarczy zobaczyć testy smartfona ZTE, w którym można znaleźć takie rozwiązanie. Zdjęcia robione takim aparatem wychodzą naprawdę kiepskiej jakości. Nie sądzę, aby Google pozwoliło sobie na zamontowanie, czegoś, co nie spełnia odpowiednich standardów. Trzeba przyznać, że amerykański gigant kładzie duży nacisk na aparaty w smartfonach, więc nie sądzę, żeby niedopracowany projekt ujrzał światło dzienne.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.