Windows 10X miał dotyczyć tylko urządzeń z dwoma ekranami, takich jak Surface Neo i procesorów Intela w środku. Niestety Microsoft zmienił koncepcję i platforma pojawi się także na zwykłych laptopach. Oznacza to także, że nie będzie można uaktualnić komputera do systemu Windows 10X. Nowa platforma obejmuje uproszczony interfejs, zaktualizowane menu Start, ulepszenia wielozadaniowości oraz metodę uruchamiania aplikacji w specjalnym środowisku w celu zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa. Jakie funkcje pojawią się na nowej platformie Microsoftu?

Zobacz także: Dlaczego darzę Wear OS szczerą nienawiścią

Funkcje Windows 10X, które warto znać

Premiera Windows 10X zbliża się wielkimi krokami. System ma pojawić się na początku 2021 r. wraz z urządzeniami od partnerów Microsoft, w tym HP, Dell, Lenovo i innych. Jeśli planujesz zainwestować w kolejny system operacyjny giganta z Redmond, oto niektóre z najlepszych funkcji, które powinieneś znać przed dokonaniem zmiany.

Nowy interfejs ustawień

Windows 10X setup

Interfejs pierwszego ekranu konfiguracji będzie czysty, schludny i cichy w przypadku zagranicznych użytkowników. Cortana bowiem nie będzie „marudziła” w początkowej konfiguracji, ale może się to zmienić w przyszłości.

Launcher Menu Start

W systemie Windows 10X największą zmianą jest nowe menu Start. Zgodnie z wewnętrznymi dokumentami, menu Start ma zostać usunięte i zastąpione statycznym programem uruchamiającym aplikacje zwanym po prostu „programem uruchamiającym”.

Menu Start

Menu Start porzuci aktywne kafelki i użyje statycznych ikon z włączoną funkcją Fluent Design. Opcja zachowa rozmycie i inne efekty, a układ będzie nieco szerszy niż w przypadku tego, co widzimy na zrzucie ekranu.

Centrum akcji

Windows 10X jest wyposażony w zupełnie nowe Centrum akcji z szybkim dostępem do ustawień i powiadomień. Ogólne podejście tej funkcji pozostaje niezmienione, ale otrzyma ona wizualną zmianę w nowym systemie operacyjnym w stosunku do pierwowzoru.

Windows 10X

Centrum akcji w wersji 10X będzie dostarczane z tym samym zestawem szybkich działań (Bluetooth, Wi-Fi, tryb samolotowy, lokalizacja itp.) oraz nową funkcją regulacji głośności urządzenia. Oczywiście nadal można dostosować przełączniki w Ustawieniach do własnych potrzeb.

Zobacz także: Kolejny skandal z udziałem CD Projektu

Dynamiczna tapeta

Wraz z systemem Windows 10X firma Microsoft zamierza wprowadzić dodatkowe ulepszenia wizualne pulpitu dzięki nowej funkcji zwanej „dynamicznymi tapetami”. Dynamiczne tapety będą fabrycznie zainstalowane na tej platformie. Ich cechą jest to, że zmieniają swój wygląd, aby odzwierciedlić porę dnia.

Na przykład, jeśli w Twoim regionie jest późna noc, platforma wyłączy podświetlenie tapet. Jest to coś, co świetnie działa na macOS. Dynamiczna tapeta będzie zawierała również dynamiczne chmury, dynamiczne słońce i dynamiczne gwiazdy. Nie jest jasne, czy te elementy będą dostosowywane losowo lub powiązane z pogodą (wybierane przez system Windows na podstawie Twojej lokalizacji).

Inne nowości Windows 10X

Windows 10X będzie najbezpieczniejszą wersją systemu Windows dzięki nowemu podejściu „kontenerów”. W przypadku kontenerów Microsoft twierdzi, że oddzieli system operacyjny od innych części oprogramowania, takich jak sterowniki, aplikacje lub złośliwe oprogramowanie.

W przeciwieństwie do systemu Windows 10, z którego obecnie korzystamy, wersja 10X będzie mogła natychmiast pobrać i zastosować aktualizacje. W rzeczywistości urządzenie uruchomi się ponownie w mniej niż półtorej minuty (90 sekund).

Windows 10X pobiera części aktualizacji oprogramowania na oddzielną ukrytą partycję w tle. Po kliknięciu przycisku „Uruchom ponownie”, system przełącza się na partycję z nową zaktualizowaną wersją systemu operacyjnego. Proces jest szybki, ponieważ pobieranie i instalacja odbywają się w tle, a ponowne uruchomienie jest wymagane tylko w celu przełączenia partycji.

Źródło: windowslatest

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.