To koniec pewnej ery. Zgodnie z obietnicą firma Adobe oficjalnie kończy dziś wsparcie dla Adobe Flash. Spółka potwierdziła, że ​​nie będzie już obsługiwać Flash Playera po 31 grudnia 2020 roku, a od 12 stycznia 2021 roku będzie blokować odtwarzacz. Od lat z resztą wiemy, że to się stanie. Już w 2017 roku firma ogłosiła plany rezygnacji z obsługi wtyczki do końca 2020 roku, a teraz spełnia tę obietnicę.

Zobacz także: Ukryte funkcje iOS 14 – Twój iPhone będzie jeszcze lepszy

Steve Jobs rozpoczął tę wojnę – Adobe Flash Player ostatecznie znika

Ponieważ Adobe pracowało nad wycofaniem Flasha przez ostatnie trzy lata, informacja wysłana użytkowników sprzętu Apple była z tym spójna. Na swoim blogu WebKit, Adobe przekazało że odejście od Flasha rozpoczęło się tak naprawdę w 2010 roku dla użytkowników Apple:

Użytkownicy Apple od jakiegoś czasu doświadczają Internetu bez Flasha. iPhone, iPad i iPod touch nigdy nie obsługiwały Flasha. W przypadku komputerów Mac przejście z Flasha rozpoczęło się w 2010 roku, kiedy Flash nie był już wstępnie instalowany. Dzisiaj, jeśli użytkownicy zainstalują wtyczkę, domyślnie pozostaje ona wyłączona. Safari wymaga wyraźnej zgody na każdej stronie internetowej przed uruchomieniem Flasha.

Adobe Flash

Apple nie pozwoliło na użycie Flash Player na iPhone

Stosunki między Apple i Adobe w odniesieniu do Flasha były napięte przez lata, odkąd Steve Jobs w 2010 roku opublikował słynną publikację „Thoughts on Flash”. Wskazał on wtedy Flasha, jako jedno z głównych źródeł krytyki, kiedy iPhone czy iPady demonstrowano jako zamienniki komputerów.

Chciałem zanotować kilka naszych przemyśleń na temat produktów Adobe Flash, aby klienci i krytycy mogli lepiej zrozumieć, dlaczego nie zezwalamy na ich użycie w iPhone’ach, iPodach i iPadach. Adobe scharakteryzował naszą decyzję jako głównie biznesową – mówią, że chcemy chronić nasz App Store – ale w rzeczywistości opiera się ona na kwestiach technologicznych. Adobe twierdzi, że jesteśmy systemem zamkniętym i że Flash jest otwarty, ale w rzeczywistości jest odwrotnie.

W liście, Jobs narzekał na Flasha z powodu jego wielu wad, w tym niezawodności, bezpieczeństwa, żywotności baterii i wydajności. Podczas gdy producent kwestionował wówczas roszczenia Jobsa. Apple nigdy nie wprowadziło Flasha na iPhone’a i iPada, a upadek wtyczki zaczął się wkrótce potem.

Użytkownicy powinni odinstalować Flash Player

Adobe prowadzi witrynę internetową poświęconą informacjom o planach wycofania Flasha z eksploatacji, mówiąc, że użytkownicy powinni natychmiast odinstalować Flasha ze swoich komputerów, aby chronić swoje systemy.

Ponieważ spółka nie będzie już obsługiwać Flash Playera po 31 grudnia 2020 roku, a producent będzie blokować uruchamianie odtwarzacza od 12 stycznia 2021 roku, spółka zdecydowanie zaleca wszystkim użytkownikom natychmiastowe odinstalowanie wtyczki, aby chronić ich systemy. Niektórzy użytkownicy mogą nadal widzieć przypomnienia o odinstalowaniu oprogramowania z ich systemu.

Źródło: 9to5mac

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)