Fundusz inwestycyjny Third Point LLC naciska na poważne zmiany w firmie Intel, w odpowiedzi na zagrożenie przede wszystkim ze strony Apple, TSMC czy AMD. Mimo ogromnych możliwości produkcyjnych, Intel miał w ostatnich latach problemy z zapewnieniem chipów, których chcą klienci, a jego oferta pozostaje w tyle za rywalami pod względem szybkości i zużycia energii. Podczas gdy rok 2020 przyniósł spółce wzrost w postaci lepszej sprzedaży laptopów, nie udało się w szerszym zakresie wykorzystać popytu na półprzewodniki. Teraz gigant stoi w obliczu utraty głównych klientów, takich jak Apple, którzy zaczęli przechodzić z układów Intela na własne układy.

Zobacz także: Ukryte funkcje iOS 14 – Twój iPhone będzie jeszcze lepszy

Intel zagrożony przez Apple – firma musi podjąć szybkie działania

W liście do prezesa Intela, Omara Ishraka, który zobaczyła agencja Reuters, Third Point wzywa do natychmiastowych działań w celu restrukturyzacji i zbadania alternatywnej strategii biznesowej. Po pierwsze, fundusz zwraca się do firmy o pilne zajęcie się kwestią zarządzania kapitałem ludzkim. Wielu utalentowanych pracowników Intela odeszło z firmy, co znacznie zmniejszyło jej potencjał. W piśmie wyraźnie podkreślono, że Intel stracił swoją czołową pozycję w produkcji mikroprocesorów na rzecz TSMC i Samsung Electronics oraz traci kluczowy udział w rynku komputerów osobistych i centrów danych na na rzecz AMD. Zarzuca się firmie, że jest w dużej mierze nieobecna na rodzącym się rynku sztucznej inteligencji.

apple intel

Intel jest zachęcany do rozważenia oddzielenia działów projektowania chipów i produkcji oraz poszukiwania spółki joint venture w przypadku tej drugiej kategorii. Producent procesorów został również wezwany do pozbycia się producenta programowalnych chipów Altera. Przejęcie to zostało sfinalizowane w 2015 roku i nie zalicza się do udanych. 

Microsoft oraz Amazon pójdą za przykładem Apple

Idąc za przykładem Apple oczekuje się, że klienci Intela, tacy jak Microsoft i Amazon, zaprzestaną w przyszłości używania obecnych procesorów, przenosząc się na procesory własnej produkcji. Third Point wyraził zaniepokojenie, że chipy oparte na ARM są produkowane w Azji Wschodniej. W związku z tym fundusz sugeruje, że Intel musi koniecznie wzrożyć nowe rozwiązania, aby zatrzymać swoich głównych klientów.

Rozdzielenie operacji projektowych i produkcyjnych może pomóc firmie stawić czoła niektórym zagrożeniom, przed którymi stoi. Przekonanie dostawców do produkcji najbardziej zaawansowanych procesorów może pomóc obniżyć koszty. Co więcej, otwarcie własnych możliwości produkcyjnych w celu wytwarzania procesorów innych niż Intel może pozwolić na produkcję niestandardowych układów, które są coraz bardziej pożądane przez głównych klientów.

apple intel

Intel reagował za wolno na działania konkurencji

Według doniesień Intel za wolno reagował na obawy inwestorów. List zawierał groźbę, że jeśli fundusz wyczuje niechęć do współpracy w celu rozwiązania problemów, to przedstawi kandydatów do do zarządu Intela na następnym corocznym spotkaniu. Mówi się, że Third Point posiada $1 miliard udziałów w Intelu, co daje mu pozycję, w której może naciskać na zmiany w firmie. W oświadczeniu Intel odpowiedział na interwencję, mówiąc, że z zadowoleniem przyjmuje uwagi wszystkich inwestorów dotyczące zwiększonej wartości dla akcjonariuszy i czeka na współpracę z Third Point LLC w zakresie ich pomysłów na osiągnięcie celu.

Źródło: MacRumors

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)