Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej opracowali ciekawy wynalazek, jakim jest inteligentna koszulka dla sportowca. Uzupełnieniem odzieży jest specjalna aplikacja, która umożliwia zapis przebiegu treningu, trasy marszu, biegu lub przejazdu rowerem, a nawet… rywalizację online z innymi sportowcami.

Inteligentna koszulka dla sportowca – jak to działa?

fot. NUTPro

Za opracowanie technologii odpowiada zespół pod kierunkiem dr. inż. Mariusza Chmielewskiego, a w części cyfrowej przez dr. inż. Tadeusza Sondeja. Projekt jest rozwijany dzięki współpracy Wojskowej Akademii Technicznej z firmą NUTPro – przediębiorstwo odpowiada za komercjalizację technologii.

Dr. inż. Mariusz Chmielewski wyjaśnia, że funkcje inteligentnej koszulki spotyka się w profesjonalnej aparaturze medycznej. Dokładny pomiar danych biomedycznych umożliwiają grafitowe elektrody połączone z odzieżą w specjalny sposób. Czujniki przylegają do ciała, a koszulka ma zintegrowane włókna przewodzące w taki sposób, żeby nie powodować otarć u użytkownika. Pomiar biomedyczny mobilny u sportowca zwykle wykonywany jest za pomocą fotopletyzmografii – tak nazywa się technologia wykorzystywana w urządzeniach klasy wearable. Nasza koszulka to urządzenie tekstroniczne integrujące elektronikę z tekstyliami – wyjaśnia dr inż. Chmielewski.

Naukowiec jest instruktorem sportów siłowych, w kręgu jego zainteresowań znajduje się także bieganie. Testy funkcjonalne oraz precyzji pomiarów prowadzi na sobie. Zarejestrowane treningi dokumentuje pomiarami, raportami tras, a także zdjęciami. Pozostali testerzy trenują maszerowanie i kolarstwo, aby sprawdzić, czy opracowane rozwiązanie sprawdzi się również przy innych dyscyplinach.

Precyzyjna diagnoza i szerokie zastosowania nietypowego t-shirta

Akcelerometr czyli przetwornik przyśpieszenia, precyzyjnie mierzy przyśpieszenie liniowe i kątowe. W koszulce…

Posted by NutPro on Friday, September 25, 2020

Dr. inż. Mariusz Chmielewski tłumaczy, że pomiar za pomocą czujników zewnętrznych to dla twórców urządzeń ubieralnych duże wyzwanie naukowe. Koszulka wyposażona w sensory wszyte w materiał pozwala jednak na dokonanie takiego pomiaru. Sportowiec może sprawdzić swoją wydolność, analizując zmianę pulsu, a także diagnozować swój organizm pod kątem przeciążeń i uszkodzeń. Może to pozwolić na uniknięcie niepożądanych dolegliwości, takich jak zasłabnięcia, omdlenia czy udary. Analiza potliwości sprawia natomiast, że użytkownik może zostać ostrzeżony przed zbliżającym się odwodnieniem organizmu. Pozwoli mu to na odpowiednią reakcję.

W koszulce można biegać, ale również wykonywać trening siłowy czy trening CrossFit. Specjalna odzież ma pokazać, czy ćwiczenia były realizowane poprawnie. Niektórzy mogą jednak zwrócić uwagę na to, że funkcję monitorowania treningu siłowego mają także popularne smartwatche oraz opaski sportowe. Smartwatch nie bada, czy ćwiczenie rzeczywiście było wykonywane przy maksymalnych naprężeniach mięśni. Koszulka bada taką aktywność rozróżniając akton mięśnia osobno na klatce piersiowej i plecach. W przypadku wersji symetrycznej koszulki pozwala ona sprawdzić, czy ciało jest równomiernie obciążone – twierdzi płk Chmielewski.

Ważna jest także aplikacja mobilna. Jej twórcy podczas prac nad programem wzięli pod uwagę to, co oferują Garmin Connect, Endomondo i Strava. Opracowane rozwiązanie pozwala zarejestrować trening składający się z różnych aktywności, np. najpierw marsz, potem bieg, w którego trakcie wykonujemy przerwę na trening siłowy, a potem interwały i ćwiczenia rozciągające. Zdaniem dr. inż. Chmielewskiego koszulka potrafi zarejestrować komplementarnie cały trening wykonywany w asyście badań sensorycznych. Jest też system dzielenia się wynikami, który ma motywować do sportowej rywalizacji. Dane biomedyczne są szyfrowane i przechowywane na serwerze środowiska produkcyjnego utrzymywanego przez NUTPro.

Inteligentna koszulka dla sportowca robi wrażenie, ale jaki jest jej koszt?

Skąd taki, a nie inny wygląd koszulki? Jej projekt nawiązuje do Iron Mana. To fikcyjna postać z komiksów Marvela, superbohater, któremu walkę ze złem umożliwiają najnowocześniejsze technologie. NUTPro Super Sport Hero ma kosztować około 2 tysiące złotych. Drogo? Twórcy koszulki twierdzą, że cena jest… atrakcyjna. Argumentują oni, że profesjonalne narzędzia typu Holter kosztują 20-25 tysięcy złotych.

Czytaj także: Zakupy, muzyka, nawigacja i gry w AppGallery – bądź zawsze na bieżąco!

Aplikacja mobilna i koszulka wyposażona w bezprzewodowy integrator sygnałów biometrycznych zdobyła m.in. dwa złote medale międzynarodowych wystaw innowacji i wynalazków EUROINVENT oraz IWIS 2020. Dr inż. Adam Bartnicki z Centrum Transferu Technologii WAT informuje, że akademia przekazała prawa własności do tego dobra intelektualnego na rzecz NUTPro – zakładała to umowa podpisana z firmą.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, zdjęcie główne: NUTPro

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.