Minął już prawie rok od premiery Microsoft Edge. To, co przeglądarka „zrobiła” w tym czasie jest niesamowite. Deweloperzy dodali wiele nowych funkcji, dzięki którym stała się ona niezwykle konkurencyjna. Ponadto program jest wyjątkowo „lekki” i nie zużywa dużo zasobów, w szczególności RAMu. Teraz przeglądarka stanie się jeszcze lepsza z uwagi na zbliżające się kolejne udogodnienia.

Nowa funkcja wspomagająca zarządzanie pamięcią

Funkcje Microsoft Edge

Jedna z ostatnich wersji beta Microsoft Edge pozwala użytkownikom uśpić nieaktywne karty, aby zaoszczędzić pamięć i procesor. Ta funkcja została po raz pierwszy udostępniona na kanale deweloperskim we wrześniu. Po kilku miesiącach testów Microsoft udostępniła tę funkcję w kanale Beta.

Według giganta z Redmond korzystanie z tej funkcji pomoże zmniejszyć zużycie pamięci średnio o 32%, a także zmniejszy użycie procesora przez przeglądarkę o około 37%. Microsoft twierdzi, że uwolnienie zasobów pomaga zoptymalizować wydajność przeglądarki, porównując tę funkcję z „dobrym snem, który pozwala zachować koncentrację i produktywność następnego dnia”.

Zobacz także: Już nic nie uratuje Wear OS, nawet nadchodząca nowość

W rzeczywistości we wrześniowym ogłoszeniu Microsoft wskazał, że funkcja zakładek Edge wykorzystuje podstawową technologię Chromium, która wstrzymuje liczniki czasu skryptu karty, aby zminimalizować wykorzystanie zasobów.

Domyślnie karty przechodzą w stan uśpienia po dwóch godzinach braku aktywności, ale można wybrać inny czas trwania w ustawieniach przeglądarki. Aby obudzić uśpioną kartę, wystarczy na nią kliknąć. Twórcy poprawili również wygląd uśpionych zakładek, aby lepiej je identyfikować.

Microsoft oczekuje, że przeglądarka wykryje karty, które wykonują działanie w tle (np. odtwarzanie dźwięku lub wideo) i uniemożliwi im zasypianie. Jednak funkcja ta jest nadal w fazie beta, a gigant ostrzega, że niektóre witryny mogą nie działać tak, jak poprzednio po przebudzeniu się ze snu.

Ta funkcja jest obecnie dostępna w najnowszej wersji Beta 88 Microsoft Edge dla Windows i powinna pojawić się w stabilnej wersji na początku przyszłego roku.

Nowy toolbar Microsoft Edge

Wsłuchując się w opinie użytkowników, Microsoft udostępnił menu wysuwane dla kolekcji, aby zapewnić bardziej spójny sposób szybkiego dostępu do projektów i zarządzania nimi.

Podobnie jak w przypadku menu ulubionych i paska historii, po otwarciu menu kolekcji pojawi się teraz wyskakujące okienko.

Edge Toolbar

Jak widać na powyżej zamieszczonym zrzucie ekranu, kolekcje pojawią się teraz w menu, co wygląda bardziej schludnie. Użytkownik ma jednak także możliwość powrotu do starego interfejsu użytkownika, dotykając ikony pinezki.

Nadchodzący pasek narzędzi z nowym widokiem drzewa lub układem wysuwanym zapewni dostęp do historii, ulubionych i kolekcji bez konieczności przechodzenia do pełnej strony. Nowe menu kolekcji jest dostępne tylko dla wybranych niejawnych testerów i prawdopodobnie zostanie udostępnione wszystkim użytkownikom kanałów Dev i Canary w styczniu.

Źródło: techradar, windowslatest

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.