Od kilku lat rynek konsol jest zdominowany przez urządzenia Sony i Microsoftu. PlayStation 4 i Xbox One sprzedają się świetnie nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Urządzenia te dostępne są w różnych wersjach po coraz bardziej atrakcyjnych cenach. Pod koniec 2020 roku pojawiły się na rynku ich nowe generacje, które zostały wyprzedane w wielu sklepach. Fani muszą czekać na wznowienie nakładu. Warto jednak przypomnieć, że od 2017 roku Sony i Microsoft mają poważnego konkurenta w postaci Nintendo. Japoński gigant wydał konsolę, która szturmem zdobyła rynek i pokazała, że czas dominacji Microsoftu i Sony w tym segmencie nie będzie trwał wiecznie. Nintendo Switch to niekwestionowany hit, który sprzedał się już w liczbie ponad 68,3 mln egzemplarzy. To naprawdę świetny wynik. Taki sukces powoduje, że wiele osób chce grać na konsoli w niekoniecznie legalny sposób. Hakerzy próbują tworzyć emulatory Nintendo Switch, w tym także dla komputerów MacBook.

Zobacz także: Świetna decyzja Apple – iPhone 12 5G bije smartfony Samsunga

Gry Nintendo Switch zostały pomyślnie emulowane na komputerach MacBook z M1

Deweloper @daeken na Twitterze przygotował gry Nintendo Switch do działania na komputerach z procesorami Apple M1. Implementacja nie jest jeszcze doskonała ze względu na ograniczenia techniczne biblioteki wykonawczej MoltenVK, która „mapuje Vulkan na platformę graficzną Apple Metal”. Jednak nawet mimo tych przeciwności emulacja wygląda bardzo obiecująco.

W filmie opublikowanym na Twitterze można zobaczyć Super Mario Odyssey działające na komputerze z systemem macOS. Jednak na początku gry zobaczymy także pewne ograniczenia techniczne. Deweloper zainstalował również The Legend of Zelda: Breath of the Wild na MacBooku z układem M1 i na pewno przetestuje więcej tytułów.

Nintendo Switch MacBook

Portal 8 Bit zwraca uwagę na prawdopodobny powód, dla którego emulacja gier Nintendo Switch na Maki z M1 jest nawet możliwa. Najwyraźniej emulacja procesora Switcha na MacBooki z procesorami Apple jest łatwa, biorąc pod uwagę, że sama konsola także działa na układzie ARM.

Emulator Switch na iOS i iPadOS?

Witryna sugeruje również, że emulator może pojawić się też na iOS i iPadOS. Jeżeli chodzi o możliwość podobnego portu do iOS, deweloper zauważa w odpowiedzi, że „jeśli Hypervisor.framework zostanie kiedykolwiek udostępniony na iOS, to przeniesienie go byłoby całkiem bezbolesne.” Hypervisor.framework to ta sama struktura, która początkowo umożliwiła programiście pomyślną wirtualizację Windows ARM na urządzeniach z Cupertino opartych o M1, zgodnie z raportami The 8-Bit.

Deweloperzy eksperymentowali z komputerami Mac z chipami M1 od czasu ich premiery i niesamowicie imponujące jest tempo, w jakim wykonuje się tego rodzaju prace. Należy jednak zauważyć, że Nintendo zajmuje bardzo antyemulacyjne stanowisko, jeśli chodzi o granie w swoje gry na innych platformach. Kwestią sporną może być tworzenie lub dystrybucja oprogramowania i ROM-ów przez deweloperów. Niezależnie od tego, nadal jest to niesamowicie ciekawe demo technologiczne, które podkreśla zwiększoną elastyczność, jaką zapewnia nowa architektura ARM, na której opierają nowe komputery firmy Tima Cooka.

Źródło: 9to5mac

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)