League of Legends (w skrócie LoL lub League) to gra z 2009 roku opracowana i opublikowana przez Riot Games dla systemów Windows i macOS. W League of Legends gracze tworzą pięcioosobową drużynę i wcielają się w jednego z bohaterów o unikalnych zdolnościach, zazwyczaj różniących się typem klasy. Zadaniem gracza jest wygrać z drużyną przeciwną. W głównym trybie gry celem jest zniszczenie „Nexusa” drużyny przeciwnej, struktury, która leży w sercu ich bazy i jest chroniona przez struktury obronne takie jak wieże. Oczywiście nie jest to łatwe, ponieważ w międzyczasie musimy toczyć walki z bohaterami z przeciwnej drużyny i zbierać złoto. League of Legends: Wild Rift – poradnik ma na celu wyjaśnić podstawy rozgrywki i zachęcić do gry.

Rozgrywka w Lolu

Rozgrywka polega na zajęciu przez bohatera którejś z 4 dostępnych linii:

  • top – górna aleja
  • mid – środkowa aleja
  • jungle – dżungla
  • bot – dolna aleja (na dolnej alei walczy 2 bohaterów).
Wild Rift mapa poradnik

W każdej alei bohater może „farmować”, czyli zbierać złoto z minionów – niewielkich stworków, które automatycznie wędrują wzdłuż linii i walczą z przeciwnymi stworkami. Zabicie miniona przez bohatera daje mu złoto. Jedynie w dżungli potwory nie przemieszczają się, ale również dają złoto dżunglerowi. Za tę walutę, można w sklepie kupić przedmioty, które wzmacniają umiejętności danego bohatera. Tych z kolei mamy 4. W grze na PC są one odpowiednio oznaczone klawiszami Q, W, E, R – przy czym R to tzw. ultimate, który można aktywować po osiągnięciu poziomu 6 bohatera. Czempioni zdobywają doświadczenie i awansują, gdy znajdą się obok zabijanych minionów lub podczas asysty lub zabójstwa bohatera z drużyny przeciwnej.

Tak w skrócie można ująć przebieg rozgrywki w League of Legends, która jest niezwykle dynamiczna. Na komputerze mecze trwają od 20 – 60 minut, a na smartfonie od 10 – 15. W tym wpisie zajmijmy się rozgrywką na smartfonie, która nie odbiega znacznie od tej na pececie.

Jak zacząć grać w Wild Rift, aby się nie zniechęcić

Wild Rift tryby gry

Pierwsze, co należy zrobić po włączeniu gry to przejść przez samouczek, który dokładnie przeprowadzi nas przez proces sterowania daną postacią. Wiem, że mało kto lubi samouczki, ale naprawdę warto mu poświęcić chwilę, tym bardziej, że jego ukończenie zajmuje ledwie kilka minut. W samouczku dowiemy się, jak sterować postacią – posłuży nam tu wirtualna gałka umieszczona po lewej stronie wyświetlacza.

League of Legends: Wild Rift

Gracz zobaczy też, w jaki sposób rzucać umiejętności podczas gry. Niektóre z nich wymagają jedynie kliknięcia. Inne z kolei wiążą się z kliknięciem i przytrzymaniem lub nacelowaniem. Oprócz używania umiejętności specjalnych, gracz może także używać zwykłego uderzenia mieczem bądź łukiem, które przydaje się do zabijania minionów i tzw. farmowania złota.

Wild Rift menu

To może stanowić pewien problem lub barierę dla początkujących graczy, ale nie warto się zniechęcać! W League of Legends: Wild Rift, można wybrać bohaterów, którymi łatwo sterować i rzucać umiejętności. Na „pierwszy ogień” polecam Garena, który nie powinien sprawić żadnych problemów. Wszystkie jego umiejętności (oprócz ultimate, czyli tej najlepszej) wymagają jedynie tapnięcia ikonek.

Warto też wejść w opcję gry: Trening. Tam wybieramy bohatera i możemy dowolną liczbę razy przećwiczyć jego umiejętności, zanim zdecydujemy się na normalną rozgrywkę. Takie trenowanie pozwoli nam poznać innych bohaterów i zdecydować się na jednostkę, którą będziemy grać najczęściej i to z powodzeniem.

Pierwsza rozgrywka w Wild Rift – krótki poradnik

Jak podejść do pierwszej rozgrywki? Skup się na zabijaniu stworów za pomocą podstawowej umiejętności. Dzięki temu zdobywasz złoto, za które możesz kupić przedmioty. Jeżeli jesteś początkującym graczem, nie musisz zastanawiać się, które itemy kupisz.

League of Legends: Wild Rift wrażenia

Gra podpowiada Ci, którą rzecz powinieneś nabyć za odpowiednią ilość złota. Oczywiście w czasie „farmowania” staraj się unikać ataków wrogich bohaterów. W momencie, gdy dasz się zabić, przeciwnik otrzyma dodatkową ilość złota.

Zobacz także: Już teraz uruchamiaj aplikacje Androida na Windows 10

W czasie rozgrywki warto patrzeć też na minimapę. Widać na niej, gdzie znajdują się w danym momencie współgracze. Ważnym elementem rozgrywki jest stawianie tzw. wardów. Znajdują się one po prawej stronie interfejsu i służą do „oświetlania” mapy, która owita jest mgłą wojny. Jest to ważny element rozgrywki – gdy nie umieścimy wardów np. w krzakach przy dolnej alei, nie będziemy odpowiednio wcześniej widzieli, że w naszym kierunku zmierza dżungler wrogiej drużyny. Gdy tak się stanie, możesz wydać komunikat drużynie – ostrzeżenie, które znajduje się nad umiejętnościami. Wystarczy je kliknąć i przeciągnąć.

Którą rolę wybrać na początek? Polecam środkową lub górną aleję, w której będziesz grał sam i doświadczysz wtedy najważniejszych elementów rozgrywki na „własnej skórze”.

Już niedługo opublikuję kolejną część wpisu: League of Legends: Wild Rift – poradnik – tym razem dla bardziej zaawansowanych graczy.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.