Wyrzucanie jedzenia to coś, co zdarza się nam wyjątkowo często, a tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez Samsunga. Marnowanie jedzenia to temat, który niestety powraca bardzo często. Można tylko podejrzewać, że po Świętach Bożego Narodzenia w śmietnikach wylądują całe tony jedzenia. Co jest powodem tego, że marnujemy tyle żywności? Większość osób biorący udział w badaniu stwierdziła, że chodzi o sposób jej przechowywania.

Wyrzucanie jedzenia – marnujemy go coraz więcej

wyrzucanie jedzenia Samsung badania

Samsung ma w swoim portfolio produktowym także lodówki, a to skłoniło go do przeprowadzenia ciekawych badań. Ankietę przeprowadzono w listopadzie, a wzięło w niej udział 20 tysięcy osób (2 tysiące z Polski), czyli wyniki mogą dość dobrze odzwierciedlać ogólne zachowania. Z przeprowadzonych badań wynika, że spora część z nas wyrzuca jedzenie, które zakupiliśmy w tym samym tygodniu. Robić ma to aż 39 procent z przebadanych. Aż 73 procent uważa jednak, że można przestać marnować jedzenie, jeżeli zorganizuje się lepszy system jej przechowywania. 84 procent jest przekonanych o tym, że produkty spożywcze byłby dłużej zdatne do spożycia, gdyby tylko przechowywało się je właściwie.

Wyrzucanie jedzenia to nie tylko marnotrawstwo, ale także i spore koszty. Rocznie mogą to być tysiące złotych, które lądują na śmietniku. Wydawało się, że w chwili, kiedy ogłoszono w Polsce lockdown, sytuacja się zmieni, ale wygląda na to, że tak się nie stało. Jest jednak szansa na poprawę tego stanu, ponieważ lockdown sprawił, że robimy zakupy spożywcze bardziej świadomie, a tak przynajmniej deklaruje 51 procent Polaków biorących udział w badaniu. 74 procent ma plan, jak zaradzić temu, by nie marnować jedzenia. Oprócz złego przechowywania produktów, jako przyczyny podawano także niesprawdzenie terminu przydatności do spożycia (42 procent), nieplanowanie posiłków (29 procent) czy zapomnienie o tym, co mamy już w lodówce (27 procent).

Zobacz też: Samsung Galaxy Z Flip 5G z nową aktualizacją.

wyrzucanie jedzenia Samsung badania

Samsung radzi, jak marnować mniej jedzenia

Część z naszych czytelników może mieć w domu lodówki od Samsunga, ale firma przygotowała też kilka porad na temat tego, jak marnować mniej jedzenia. Znajdziemy je na specjalnie przygotowanej stronie i choć część z nich skierowana jest właśnie do posiadaczy sprzętów producenta, to wiele z nich jest także w pełni uniwersalnych. Poniżej znajdziecie część z porad, które możecie zastosować u siebie w domach:

  • Pamiętaj, że różne owoce i warzywa wymagają odmiennych warunków przechowywania. Np. awokado, brzoskwinie i melony, zanim dojrzeją, należy przechowywać poza lodówką, a dopiero potem schować do lodówki, aby zapobiec ich zepsuciu
  • Dostosuj lodówkę do własnych potrzeb – dzięki nowym, elastycznym półkom w lodówkach Grand+ łatwiej rozmieścisz wszystkie artykuły spożywcze, nawet te niewymiarowe
  • Modele z technologią No Frost zagwarantują świeżość produktów, a przy tym unikasz oblodzenia wnętrza lodówki, co oszczędza kłopotów z rozmrażaniem i utrzymywaniem urządzenia w czystości
  • Pamiętaj o odpowiedniej wilgotności. W jej utrzymaniu pomagają specjalne szuflady z funkcją regulacją wilgotności – pozwolą one utrzymać chrupkość świeżych owoców i warzyw w lodówce
  • Surowe mięso, drób i ryby należy zawsze przechowywać w opakowaniu na dolnej półce lodówki. W ten sposób zapachy nie rozejdą się po całym wnętrzu urządzenia, a soki nie będą kapały na inne produkty. Strefa Optimal Fresh+ w lodówce Samsung pozwala na dłuższe przechowywanie mięsa, a także owoców i warzyw. W jednej komorze systemu Optimal Fresh+ możemy ustawić dwie strefy z różnymi temperaturami.
wyrzucanie jedzenia Samsung badania

Światowy problem

Coraz częściej wielkie korporacje przypominają swoim klientom o tym, by myśleli o czymś więcej, niż tylko o nowych technologiach. Niektórzy rezygnują z ładowarek dodawanych do smartfonów, by ograniczyć produkcję elektrośmieci, a inny tworzą tego typu poradniki. Niewykluczone, że Samsung także zrezygnuje z ładowarek przy okazji premiery nowej serii S. Marnowanie jedzenia to także problem, na który wielkie koncerny starają się zwracać uwagę. Zakup nowej lodówki nie musi być od razu koniecznością, ale z takimi poradami zapoznać się warto.

Źródło: Samsung informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.