Fundacja Digital Poland we współpracy z firmami Microsoft i Accenture opracowała raport Sztuczna inteligencja w Polsce – kompetencje ekspertów AI. Dowiadujemy się z niego m.in., jakie wykształcenie i umiejętności mają Polacy pracujący w AI, a jakich kompetencji im brakuje. Raport pokazuje też sytuację kobiet w AI na tle reszty świata.

Sztuczna inteligencja w Polsce – Polska na tle Europy

Nasz kraj zajmuje 24. miejsce w zestawieniu nasycenia praktykami AI w Unii Europejskiej (chodzi o udział specjalistów wśród ogółu pracujących). Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie kraje Europy Środkowo-Wschodniej, to Polska jest w środku zestawienia. Liderem naszego regionu jest Estonia. Najwięcej specjalistów AI w Polsce pracuje w Warszawie (30%), w Krakowie (17%), a także we Wrocławiu (13%).

W zestawieniu nasycenia praktykami AI w Unii Europejskiej, Polska traci aż 70% do Estonii, regionalnego cyfrowego lidera. Takie zestawienie obala mit dużej liczby programistów i ekspertów AI w Polsce – zauważa Piotr Mieczkowski, Dyrektor Zarządzający Fundacji Digital Poland i wskazuje, że już teraz w naszej gospodarce potrzeba dwukrotnie więcej specjalistów ICT. Jak tłumaczy Piotr Mieczkowski, Warszawa jest stolicą sztucznej inteligencji w Polsce, ponieważ zagraniczne korporacje mają tam swoje centrale.

Udział specjalistów w sektorze usług IT i tworzenia oprogramowania jest w Polsce dużo większy (58%) niż wynosi średnia unijna (40,6%). Gorzej wypadamy w edukacji oraz przemyśle. W obszarze edukacji (przede wszystkim w podsektorach badań oraz uczelni wyższych) udział specjalistów w Polsce to 12,6% – prawie o połowę mniej, niż w Europie (24,5%). Udział ekspertów w przemyśle w Polsce jest o prawie 1/3 niższy niz w innych krajach europejskich.

Specjaliści AI w Polsce – jakie wykształcenie i umiejętności posiadają, a czego im brakuje?

Specjaliści od sztucznej inteligencji to absolwenci kierunków ścisłych. Ponad połowa specjalistów ukończyła takie kierunki, jak matematyka, informatyka, inżynieria elektryczna i elektroniczna, technologia informacyjna, mechatronika, robotyka i inżyniera automatyki.

Jak się okazuje, polscy eksperci AI analizowani są na rynku głównie przez pryzmat umiejętności twardych – zauważa fundacja Digital Poland. Polskim specjalistom od sztucznej inteligencji brakuje umiejętności miękkich – chodzi np. o takie z nich, jak transfer wiedzy, komunikacja czy umiejętność pracy w zespole. W przyszłości sztuczna inteligencja będzie coraz bardziej powszechnie stosowana w różnych branżach i niezbędna będzie współpraca ekspertów od AI w zespołach. Wtedy braki we wspomnianych umiejętnościach miękkich mogą okazać się barierą dla dalszego rozwoju.

Jeśli chodzi o wszechstronność rozumianą przez programowanie w wielu językach, Polacy nie odstają od swoich europejskich kolegów. Najpopularniejsze środowiska programistyczne dla ekspertów AI w naszym kraju to TensorFlow, OpenCv, Scikit-learn oraz Keras. Większość bibliotek wykorzystuje język Python.

Niedopasowanie kompetencji ekspertów do potrzeb rynku, czyli czego jeszcze brakuje polskim specjalistom AI?

W naszym kraju brakuje głównie ekspertów od widzenia komputerowego (ang. computer vision). Bardzo poszukiwani i deficytowi są eksperci znający biblioteki czy środowiska programistyczne takie jak: PyTorch, CopenCv, Scikit-learn, Caffee oraz NLTK. W Polsce nie ma również wystarczającej liczby ekspertów z wiedzą na temat bibliotek i środowisk programistycznych Data Science. W przypadku najpopularniejszych z nich zapotrzebowanie przekracza nawet pięciokrotnie liczbę specjalistów dostępnych na rynku. Dane przedstawione w raporcie jasno pokazują, że niezwykle ważne jest dostosowanie edukacji akademickiej tak, aby uczyła ona praktycznych zastosowań dla nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji oraz żeby wiedza, którą zdobywają studenci była dopasowana do aktualnych potrzeb rynku – tłumaczy Karol Mazurek, Managing Director, Accenture Polska.

Sztuczna inteligencja w Polsce – długość kariery zawodowej i sytuacja kobiet

W naszym kraju w AI dominują młodzi pracownicy. Średnia długość kariery zawodowej w obszarze sztucznej inteligencji wynosi w naszym kraju 5,1 lat. Nieco ponad 63% specjalistów posiada maksymalnie 5 lat doświadczenia, a ponad 11% jeszcze studiuje. Tylko 15,5% specjalistów ma doświadczenie większe niż 10-letnie. Pokazuje to, że rynek rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce jest jeszcze na wczesnym etapie.

Największy udział kobiet w AI jest na Łotwie i wynosi 29%. Globalna średnia to 22%, natomiast unijna – 16%. Polska na tym tle nie prezentuje się zbyt dobrze. Odsetek kobiet, będących specjalistkami AI w Polsce wynosi niecałe 13% – twierdzi fundacja Digital Poland.

Czytaj także: Pracował przy Cyberpunk 2077, będzie szkolił programistów – jedyny Docker Captain w Polsce

Z pełnym raportem można zapoznać się na stronie fundacji Digital Poland. Celem jego autorów było stworzenie korzystnego ekosystemu dla rozwoju obszaru AI w Polsce. Raport przygotowano na podstawie analizy ogłoszeń rekrutacyjnych i profilów specjalistów na LinkedIn.

źródło, zdjęcia: „Sztuczna inteligencja w Polsce – kompetencje ekspertów AI” – raport Digital Poland

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.