Już tylko tydzień został do świąt. Mam nadzieję, że w tym zakupowym szale znajdziecie chwilę na nadrobienie zaległości na naszym portalu. Świetną ku temu okazją jest lektura SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia.

Pochwała

Nowe Exynosy dają radę. Przyznam, że od pewnego czasu jestem klientem Samsunga, ponieważ użytkuję jego flagowce. Zawsze jednak irytowało mnie to, że procesor zamontowany w środku był ichniejszym Exynosem, a nie Snapdragonem od Qualcommu. Różnica w wydajności, a przede wszystkim w energooszczędności była naprawdę duża. Wystarczy spojrzeć na testy Galaxy S20 Ultra z Exynosem 990 vs ze Snapdragonem 865. Różnice w działaniu na jednym ładowaniu wynoszą ponad 25% czasu więcej na korzyść wersji z procesorem Qualcommu, co jest wręcz szokujące. Wygląda jednak na to, że to się zmieni w modelu S21 Ultra. Podobno nowe procesory Exynosa są świetne, a pokazuje już to chociażby Exynos 1080, któremu blisko do flagowego Snapdragona 888 pod względem wydajności. Według „leaksterów”, energooszczędność też ma być dużo lepsza niż w tegorocznej generacji.

Instagram Lite to coś dla mnie. Wkurza mnie to, co się dzieje ostatnio z portalami społecznościowymi. Facebook próbuje wszędzie upchać funkcje, które nie są przydatne. Przykładem może być tu Instagram, który dostał wiele nikomu niepotrzebnych zapychaczy. W aplikacji pojawił się chociażby „sklep”, który niepotrzebnie zajmuje miejsce, spychając powiadomienia do górnej części programu, co jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe. Całe szczęście Facebook pracuje nad aplikacją Instagram Lite, która póki co pojawi się jedynie w Indiach. Program ten jednak zawiera jedynie podstawowe funkcje portalu bez zbędnych dodatków.

Google Photos w 3D. Kto powiedział, że fotografie zrobione na smartfonie muszą być nudne. Zdjęcia Google wychodzą naprzeciw, wszystkim, którzy szukali dodatkowych efektów do fotografii. Otóż zrobione zdjęcia uzyskują efekt 3D, który przynajmniej na pokazowych fotografiach wygląda naprawdę świetnie! Zdjęcie staje się bardziej „żywe” i trójwymiarowe. Zmiana z 2D na 3D jest w pełni automatyczna i działa dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Warto czekać na tę funkcję!

Google Stadia przeżywa renesans. Usługa nie miała łatwego startu i została mocno skrytykowana za małą liczbę funkcji i kiepskie działanie na słabym Internecie. Wygląda na to, że najgorsze już za nią. Google Stadia przeżywa niemały boom dzięki premierze Cyberpunk 2077. Wielu graczy wkurzonych działaniem gry na starych konsolach, postanowiło spróbować na Stadii. Co ciekawe, tytuł działa tam naprawdę dobrze, a do grania nie trzeba drogiego sprzętu. Wystarczy np. smartfon i kupno gry za 199 zł.

Krytyka

Wielka awaria Google. Ten tydzień nie zaczął się dobrze dla użytkowników smartfonów z Androidem. W poniedziałek na kilka godzin padły Usługi Google w tym np. Gmail, YouTube czy Hangouts. Moją uwagę od razu zwrócił nie działający Asystent Google, a dopiero potem inne programy. Ta sytuacja pokazuje, że nie warto uzależniać się od jednego giganta na smartfonie. Pewne aplikacje można zamienić na inne jak np. Dysk Google na OneDrive od Microsoftu.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.