ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
jedyny docker captain w Polsce

Pracował przy Cyberpunk 2077, będzie szkolił programistów – jedyny Docker Captain w Polsce

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Łukasz Lach z grupy CD Projekt, jedyny w Polsce Docker Captain będzie szkolił polskich programistów. Wszystko za sprawą kursu Docker Masters, wprowadzanego wspólnie z InfoShare Academy. Z kursu będą mogli skorzystać np. testerzy oprogramowania, którzy szukają sposobów na przyspieszenie i usprawnienie wdrażanych projektów IT.

Jedyny Docker Captain w Polsce – czym się zajmuje?

Żeby wyjaśnić, czym zajmuje się Docker Captain, należałoby zacząć od samego pojęcia docker. Docker jest platformą umożliwiającą rozwijanie i wdrażanie aplikacji w postaci kontenerów zawierających kod aplikacji, a także niezbędne zależności. Uruchamianie kontenerów trwa milisekundy, natomiast same kontenery zajmują najczęściej dziesiątki lub setki megabajtów. W przypadku tradycyjnej wirtualizacji zajmują one nieraz kilka gigabajtów.

Docker sprawia, że monolityczną aplikację można podzielić na mniejsze, wyspecjalizowane aplikacje – mikroserwisy. Efekt? Każda z nich może być pisana w dowolnym języku, a także niezależnie przepisywana, rozwijana i używana w innych systemach. Dzięki swojej specyfice Docker przydaje się na każdym poziomie rozwoju aplikacji oraz zaawansowania programistów, DevOps’ów, czy testerów oprogramowania. Narzędzie to pozwala firmom na oszczędności, wspiera optymalizację pracy oraz przyspiesza tempo wdrażania projektów IT.

Ustaliliśmy już, że Docker to przydatne narzędzie. Ma jednak też pewną wadę – nie jest łatwy do samodzielnego opanowania w całości. Dlatego twórcy Dockera (firma Docker Inc.) promują osoby, które świetnie posługują się wspomnianym narzędziem i w dodatku potrafią przekazać wiedzę na jego temat. Firma selekcjonuje zespół ekspertów i określa ich jako Docker Captain’s. Mogą oni prowadzić szkolenia, pomagać w przekrojowym poznawaniu Dockera, a także uczestniczyć w planowaniu i testowaniu kolejnych wersji tego narzędzia. Na całym świecie jest tylko 46 Docker’s Captain’s, a jednym z nich jest Łukasz Lach. To instruktor i mentor w branży IT, a także prelegent na międzynarodowych wydarzeniach IT i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Na co dzień pracuje jako Senior Software Architect w GOG.com (grupa CD Projekt) nad Cyberpunkiem 2077.

Kursy pomogą programistom poszerzyć swoją wiedzę

Docker od dawna jest wymieniany w większości ofert pracy w IT. Nawet jeśli w niektórych z tych firm nie korzysta się z niego na produkcji, to prawdopodobnie istnieje on na etapie developmentu, budowania czy testowania aplikacji. Znajomość tego narzędzia znacznie obniża więc próg wejścia do różnego rodzaju technologii i języków programowania – wyjaśnia Łukasz Lach, ekspert Dockera i tak zwany Docker Captain. 

Łukasz Lach razem z polską szkołą programowania InfoShare Academy wprowadzają kurs online Docker Masters. W skład kompleksowego programu szkoleniowego wchodzi część główna, a także dedykowane ścieżki dla specjalistów Front-end, Back-end, DevOps oraz QA. Umiejętność korzystania z Dockera to wartościowa waluta na rynku pracy i chcemy, aby nasi kursanci mieli ją w swoim portfelu – mówi Adrzej Kiesz, CEO infoShare Academy i zaznacza, że aby pomóc kursantom rozwijać kariery i zdobywać wiedzę konkurencyjną w branży, infoShare rozwija platformę kursów online.

Raport Microsoftu potwierdza, że zainteresowanie branżą IT dynamicznie rośnie od wielu lat. Do 2025 roku w Polsce może być zapotrzebowanie na milion nowych specjalistów w dziedzinie IT. Zapotrzebowanie światowe może natomiast przekroczyć 149 milionów. Pandemia sprawiła, że wiele firm musiało w krótkim czasie przejść transformację cyfrową, by dostosować swoją strategię do realiów panujących na rynku. Spowodowało to jeszcze większy rozwój branży IT, która i tak już wcześniej była stabilnym sektorem gospodarki. Pokazuje to duża liczba atrakcyjnych finansowo ofert pracy, a także obecność firm szkoleniowych, które próbują pomagać pracownikom w zmianie branży na IT.

Czytaj także: 9-letni Ryan Kaji to wciąż najlepiej zarabiający YouTuber na świecie

InfoShare Academy przygotowało już program szkoleniowy z myślą o Mid i Senior Developerach, którzy chcą w sprawny sposób wykorzystywać narzędzie Docker w swojej codziennej pracy. Pierwsze 1000 ma otrzymać 50% zniżki na szkolenie Docker Masters.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy