VAT dla e-commerce ma obowiązywać od 1 lipca 2021 roku. Oznacza to, że zostało nam nieco ponad pół roku, by przesyłki spoza Unii Europejskiej były tańsze. W przyszłym roku zostanie do nich bowiem doliczony podatek w wysokości 23 procent. Dotyczyć to ma nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej. Już teraz można zauważyć, że ceny produktów w Chinach poszły w górę, a niedługo może być jeszcze gorzej.

VAT dla e-commerce – Poczta Polska wchodzi do gry

vat dla e-commerce

O tym, że VAT dla e-commerce ma zostać wprowadzony od 1 lipca, pisał już dla was Mateusz. Teraz jednak Poczta Polska opublikowała na swoich stronach wyjaśnienie, jak i dlaczego tak się stało. Od lipca 2021 roku to właśnie Poczta Polska ma przejąć na siebie częściowy ciężar tego, co do tej pory robiła służba celno-skarbowa. W komunikacie nazwano to „bramą podatkową” między Unią Europejską, a pozostałymi krajami. Chodzi głównie o Chiny.

Przesyłki o zadeklarowanej wartości poniżej 22 euro, były zwolnione z obowiązku płacenia VAT. Za pół roku już tak nie będzie. Poczta Polska ma przygotować specjalne oprogramowanie, które ma pomóc w prowadzeniu rozliczeń pomiędzy Pocztą a Krajową Administracją Skarbową. I to Poczta Polska będzie niedługo odpowiedzialna za pobieranie podatku VAT od kupujących, a następnie przekazywanie go do administracji skarbowej.

Rozwój e-commerce ma kluczowe znaczenie dla Poczty Polskiej, dlatego aktywnie odpowiadamy na potrzeby rozwijającego się handlu transgranicznego.  Internet umożliwia zamawianie towarów na całym świecie, a klienci e-sklepów oczekują sprawnej i bezpiecznej ich dostawy. Poczta jako największa spółka infrastrukturalna i logistyczna jest partnerem państwa w zapewnieniu obsługi celnej przesyłek z towarami, których wolumeny utrzymują się na wysokim poziomie z tendencją wzrostową – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Zobacz też: Diablo Immortal na fragmencie rozgrywki – co przyniesie mobilna wersja?

kontenery Chiny

Powstaną nowe systemy IT

Wprowadzenie VAT dla e-commerce i zawarcie umowy z Krajową Administracją Skarbową sprawiło, że Poczta Polska „zmuszona” została do stworzenia nowego systemu IT. To sprawiło, że Poczta Polska zawarła ze swoją spółką (Poczta Polska Usługi Cyfrowe Sp. z o.o.) specjalną umowę. Nowy system ma służyć do tego, by przekazywać pobrane płatności w odpowiednie miejsce. Ta sama spółka, która teraz ma zajmować się przygotowaniem systemu, stworzyła wcześniej platformę Envelo.

Cyfryzacja usług świadczonych przez Pocztę Polską to jeden z filarów strategicznych działań Spółki. W związku z tym Poczta Polska Usługi Cyfrowe będzie pełnić rolę pocztowego software house, który zapewni w możliwie krótkim czasie zdolność do wytwarzania, rozwijania i utrzymania kluczowych dla Poczty systemów informatycznych. Jednym z takich systemów, które musimy pilnie wdrożyć, będzie rozwiązanie informatyczne obsługujące rozliczenia Poczty z KAS – dodaje Krzysztof Falkowski, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

podatek Chiny

Będziemy płacić więcej za zakupy

Do tej pory wiele osób kojarzyło zakupy na AliExpress z czymś bardzo tanim. Teraz może się to zmienić, bo jeżeli nawet do najtańszych produktów przyjdzie nam dopłacać wartość VAT, to może przestać być to już opłacalne. Oczywiście dalej niektóre produkty będą znacznie lepiej wycenione w Chinach, niż w Polsce, ale do tego trzeba doliczyć jeszcze inną kwestię. Zamawiając coś taniego z Chin, często zawartość paczki okazywała się być odrobinę inna od tego, co przedstawiało zdjęcie na stronie. Przy niewielkich kwotach było to ryzyko, które można było „wziąć na klatę”. Ewentualnie zgłaszać spór i liczyć na zwrot kosztów. Jeżeli komuś oczywiście chciało się to robić. Teraz pewnie wiele osób zacznie się zastanawiać, czy w ogóle zamawianie z Chin będzie miało jakiś sens.

Usytuowanie Polski na mapie świata sprawia, że jesteśmy bramą do Europy dla towarów, które napływają m. in. z krajów azjatyckich. Stąd współpraca Poczty z KAS, aby wspólnie przygotować się na zmiany, jakie niesie „pakiet VAT dla  e-commerce”. Zależy nam, aby sprawnie i zgodnie z nowym prawem obsługiwać rosnące wolumeny przesyłek z towarami spoza UE. Zamawiający je polscy klienci oczekują szybkich dostaw i prostych procedur celno-skarbowych – podkreśla Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Źródło: Poczta Polska

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.