ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
android 4 lata aktualizacji

Wszystkie nowe smartfony będą otrzymywać aktualizacje Androida przez 4 lata? To może zapewnić współpraca Google i Qualcomm

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Android to świetny system, który jednak przez swoją otwartość boryka się z poważnym problemem, nieobecnym np. w konkurencyjnych produktach firmy Apple. Mowa o aktualizacjach systemu, a raczej ich braku – wielu producentów, po wydaniu smartfona, nie przejmuje się już jego losem i zaczyna pracę nad kolejnymi modelami, co oczywiście dla konsumentów jest fatalną wizją. Google niestety nie ma wpływu na tę sytuację, ale od pewnego czasu stara się ułatwić producentom zadanie tak, by finalnie decydowali się na wspieranie smartfonów i tabletów przez kilka lat po premierze. Teraz, za sprawą współpracy giganta z Mountain View z Qualcommem, nowe urządzenia będą mogły otrzymywać aktualizacje przynajmniej przez cztery lata.

Google i Qualcomm starają się rozwiązać problem aktualizacji systemu Android

jak zaktualizować androida

Pamiętacie jeszcze o Projekcie Treble? To ambitne rozwiązanie, które światu zaprezentowane zostało w 2017 roku, było jednym z wielu pomysłów firmy Google na zażegnanie kryzysu aktualizacji, który od lat trapił system. W skrócie: Projekt Treble zakładał podzielenie systemu na kilka części należących do dwóch kategorii: niskopoziomowych i wysokopoziomowych. Oznaczało to, że funkcje niskopoziomowe (czyli te, które obsługują m.in. procesor czy modemy) mogły być aktualizowane niezależnie od innych części systemu, co znacznie ułatwiało pracę. Niestety jest też druga strona medalu – krok ten utrudnił życie producentom podzespołów, takim jak Qualcomm. Na całe szczęście Google postanowiło pomóc rozwiązać ten problem.

Zobacz też: Jeszcze seria Note nie zginęła, kiedy my żyjemy… Samsung dementuje plotki o kresie lubianej linii urządzeń.

Przez ostatni rok Google współpracowało z Qualcommem, by dodać integrację znaną z Projektu Treble również do strony hardware’owej. Dzięki temu producent podzespołów może znacznie dłużej wspierać swoje produkty, oczywiście przy tym samym koszcie co wcześniej. Owocem współpracy jest dość odważne stwierdzenie: wszystkie układy Qualcomma począwszy od Snapdragona 888 będą mogły być aktualizowane przynajmniej przez cztery lata. Co to oznacza dla konsumentów? Bardzo możliwe, że właśnie wspomniane cztery lata aktualizacji. Jest jednak pewien haczyk.

Niestety nie tylko Google i Qualcomm mają wpływ na aktualizacje Androida

Aktualizacja Androida w tle

Warto pamiętać, że główny głos w sprawie aktualizacji Androida dla danego smartfona ma jednak jego producent. Oznacza to, że Google i Qualcomm wyciągają do firm swoją dłoń – to, czy dana korporacja skorzysta z pomocy, zależy niestety jedynie od niej. Mimo wszystko byłbym dobrej myśli: mam wrażenie, że już w przyszłym roku będziemy mogli obserwować sporo nowych urządzeń, które będą obiecywały nam cztery lata aktualizacji. A to byłby oczywiście świetny krok w stronę pewności i komfortu, jakie swoim klientom oferuje firma Apple. A nuż część fanów urządzeń z logo przedstawiającym nadgryzione jabłko przekonałaby się do konkurencji z Mountain View?

Źródło: Google & Qualcomm

Sprawdź najnowsze wpisy