Zastanawialiście się, jak będzie wyglądał świat nowych technologii w 2030 roku? Ostateczną odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero za 10 lat, ale już dzisiaj możemy wskazać pewne trendy – przewidywania konsumentów wobec ról, które inteligentne urządzenia mogłyby przyjąć w przyszłości.

Świat nowych technologii w 2030 roku – co przewidują konsumenci?

10. edycja raportu Ericsson (NASDAQ: ERIC) zawiera przewidywania konsumentów związane z rolami, które w przyszłości mogą przyjąć inteligentne urządzenia. Raport 10 gorących trendów konsumenckich 2030 ConsumerLab przedstawia, co sądzi na ten temat grupa 50 mln respondentów z 15 dużych miast. Na potrzeby badania respondenci oceniali 112 koncepcji inteligentnych urządzeń podłączonych do internetu. Wśród tych wizji znalazły się takie ukierunkowane na człowieka, jak i te bardziej racjonalne. Autorzy raportu po przeprowadzonym badaniu wyróżnili 10 ról, które do 2030 roku mogą przejąć w życiu codziennym inteligentne urządzenia. Każdy trend w raporcie przedstawia konkretną rolę, jaką takie urządzenia mogłyby przyjąć – wyjaśnia Ericsson.

Konsumenci oczekują, że w najbliższych 10 latach technologia stanie się bardziej elastyczna i interaktywna. Respondenci chcieliby, żeby inteligentne urządzenia umożliwiały podejmowanie bardziej proaktywnych, a nawet kreatywnych wyborów w codziennym życiu. Byłem zaskoczony, że oczekiwania konsumentów co do inteligentniejszej łączności są wyższe niż dla jakiegokolwiek innego rodzaju inteligentnych urządzeń podłączonych do internetu. Trend Connectivity Gofer obejmuje przewidywania, że urządzenia będą inteligentnie dopasowywały się do wszelkich sygnałów przy użyciu komórki, Wi-Fi i stałej łączności, a także inteligentnych lokalizatorów sygnału, które kierują użytkowników do miejsc o optymalnym zasięgu, nawet w zatłoczonych obszarach – mówi dr. Michael Björn, Head of Research Agenda, Ericsson Consumer & IndustryLab, autor raportu.

10 trendów konsumenckich związanych z nowymi technologiami na 2030 rok

  1. Body bots (Boty do ciała). 76% respondentów uważa, że do 2030 roku będą istniały inteligentne kombinezony podtrzymujące postawę ciała.
  2. Guardian angels (Aniołowie stróżowie). Trzy czwarte respondentów twierdzi, że strażnicy prywatności będą pomagali w oszukiwaniu kamer monitoringu i blokowaniu elektronicznego szpiegowania (snooping).
  3. Community bots (Boty społecznościowe). 78% pytanych konsumentów sądzi, że elektroniczne cerbery/usługi w zakresie nadzoru będą ostrzegały o jakichkolwiek intruzach.
  4. Sustainability bots (Boty ds. zrównoważonego rozwoju). 82% badanych uważa, że urządzenia będą udostępniały dane i przekazywały ostrzeżenia przed ulewami lub upałami. To ważne – jesteśmy świadkami globalnego ocieplenia, coraz częściej zdarzają się ekstremane zjawiska pogodowe.
  5. Home officers (Osoby pracujące z domu). 79% respondentów twierdzi, że inteligentni mówcy będą projektowali wygłuszające ściany wokół przestrzeni do pracy z domu.
  6. Explainers (Wyjaśniacze). Ponad 80% respondentów spodziewa się powstania automatycznych systemów do zarządzania finansami, które wyjaśniają, w jaki sposób prowadzone są inwestycje.
  7. Connectivity gofers (Gońcy łączności). Według 83% badanych inteligentne lokalizatory sygnału będą mogły wskazać optymalne miejsca z zasięgiem.
  8. Baddie bots (Boty-złoczyńcy). Zły bot, którego można wytrenować do dokonywania włamań lub atakowania innych ludzi jest pożądany przez 37% użytkowników AR/VR – zauważa Ericsson.
  9. Media creators (Kreatorzy mediów). W przyszłości urządzenia mogą tworzyć treści. 62% badanych twierdzi, że konsole do gier będą tworzyć oryginalne gry na podstawie… przebiegu ich gry.
  10. Bossy bots (Władcze boty). Mniej więcej 70% respondentów przewiduje, że sztuczna inteligencja w mediach społecznościowych będzie rozumiała osobowość użytkownika i tworzyła krąg znajomych, który jest dobry dla samopoczucia psychicznego i fizycznego danej osoby.

Czytaj także: Samsung dementuje plotki o końcu serii Galaxy Note – fani „Notatników” mogą odetchnąć z ulgą

Autor raportu dr. Michael Björn zauważa, wszystkie potencjalne usługi wybrane przez respondentów bazują na inteligentnej komunikacji pomiędzy urządzeniami, co z kolei jeszcze bardziej wysuwa sieć na pierwszy plan.

źródło: Raport „10 Hot Consumer Trends 2030”, Ericsson

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.