Xiaomi ma w zwyczaju wypuszczać jedno urządzenie pod różnymi nazwami i markami w różnych regionach świata. Dlatego też wszyscy uznali, że Xiaomi Mi Watch Lite jest tym samym urządzeniem, co Redmi Watch. Kolejną kwestią, która na to wskazuje, jest identyczny wygląd obydwu urządzeń. Sęk w tym, że różnice pomiędzy tymi inteligentnymi zegarkami są tak duże, że raczej dość swobodnie można tu mówić jednak o dwóch różnych urządzeniach.

Xiaomi Mi Watch Lite vs. Redmi Watch

Xiaomi Mi Watch Lite vs. Redmi Watch

Porównywanie specyfikacji obydwu urządzeń jako takie nie ma większego sensu. Warto jednak skupić się na wszystkich różnicach dotyczących funkcjonalności, jakie odnajdziemy w obydwu zegarkach. Część z nich to kwestia czysto programowa, którą można wyrównać dzięki aktualizacji. Inne natomiast to różnice dotyczące wyposażenia konkretnego model, których już załatać się nie da. 

Tryby sportowe

To jest kluczowa różnica między obydwoma zegarkami. Redmi Watch obsługuje tylko 7 trybów sportowych, podczas gdy Xiaomi Mi Watch Lite nie tylko oferuje wszystkie siedem trybów sportowych Redmi Watch, to jeszcze dodaje cztery inne. Są nimi pływanie na otwartych wodach, trekking, bieganie po szlaku i krykiet. Warto tu jednak podkreślić, że ten ostatni dojdzie dopiero po aktualizacji zegarka. To oznacza, że po wyjęciu z pudełka nie jest on obsługiwany. Dodatkowo wiele wskazuje na to, że nic nie stoi na przeszkodzie aby te funkcjonalności trafiły także do Redmi Watcha

GPS i barometr

Tego aktualizacja już nie jest w stanie naprawić. Moduł GPS to kolejna istotna różnica między tymi dwoma zegarkami. Redmi Watch nie ma wbudowanego GPS, co oznacza, że aby nagrywać trasę, oraz lepiej śledzić aktywność trzeba zabierać ze sobą smartfon. Natomiast Mi Watch Lite ma zintegrowany moduł GPS+GLONASS. Można więc swobodnie zostawić smartfona w domu, lub nie łączyć go z zegarkiem w celu oszczędzenia baterii. Akurat to rozwiązanie może być niezwykle użyteczne na wycieczkach jeśli na przykład nie weźmiemy ze sobą na wyjazd kabla USB-C, a wszyscy dookoła korzystają jeszcze z microUSB. Sam w zeszłym roku byłem właśnie w takiej sytuacji podczas kilkudniowej wycieczki na Polesiu więc owszem, takie rzeczy się zdarzają. Warto także dodać, że Mi Watch Lite został wyposażony także w barometr.

Zobacz też: Aktualizacja Cyberpunk 2077 – patch 1.04 wznosi spore zmiany na konsoli

Asystent AI i NFC

Jak na razie Xiaomi Mi Watch Lite wygrywa na każdym polu. Nie oznacza to jednak, że zjada propozycję od Redmi na śniadanie. Tu bowiem pojawiają się kwestie asystenta XiaoAI i NFC. Wirtualny asystent i obsługa płatności zbliżeniowych wydają się niezwykle przydatnymi funkcjami, a przynajmniej w teorii. W praktyce ten pierwszy mówi tylko po chińsku, natomiast NFC nie wspiera Google Pay. Z perspektywy użytkownika z Państwa Środka te dwie kwestie mogą więc być wielką zaletą, jednak dla nas jest to raczej bezużyteczne. 

bateria

Oba zegarki mają taką samą pojemność baterii wynoszącą 230 mAh. Mimo to według deklaracji producenta Redmi Watch wytrzyma na niej krócej, bo zaledwie tydzień. Dla porównania Mi Watch Lite ma sobie dawać radę o dwa dni dłużej. Możliwe jednak, że wynika to z braku obecności asystenta głosowego. Ten bowiem ciągle nasłuchuje poleceń dzięki wbudowanemu w Redmi Watch mikrofonowi.

Cena

Redmi Watch jest oficjalnie sprzedawany za 299 juanów, czyli około 170 PLN. Xiaomi Mi Watch Lite to natomiast już wydatek około 220 PLN. I właśnie ten aspekt powinien decydować o wyborze. Jeśli więc potrzebujecie większej ilości trybów sportowych i NFC to warto dołożyć do droższego urządzenia. Jeśli nie, to warto wybrać Redmi Watch. Przynajmniej tak wygląda sytuacja na dziś. Warto jednak podkreślić, że Xiaomi Mi Watch Lite ma być dostępny także na naszym rynku. To natomiast oznacza, że będzie on także wspierał język polski. Jeśli komuś zależy na komunikatach w naszym rodzimym języku, to warto wziąć to pod uwagę.

Na marginesie warto dodać, że Mi Watch Lite może zadebiutować w Chinach jako wariant Redmi Watch. Powodem tych przypuszczeń jest numer modelu urządzenia. Ten dość jasno wskazuje, że jest to wyraźnie produkt Redmi, który został zrebadowany jako produkt Mi dla rynków międzynarodowych. Jest on bowiem oznaczony jako  REDMIWT02. Dla porównania Redmi Watch nosi oznaczenie  REDMIWT01. Dlatego też lokalne wydanie jest zdecydowanie możliwe. 

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.