Apple sprzedaje drogie produkty. W tym stwierdzeniu nie ma nic nowego. Czy bardzo wysoka cena nowych słuchawek AirPods Max powinna w takim razie nas dziwić? Jest pewna regularność – Apple ogłasza nowy produkt, a potem pojawiają się głosy krytyki, że jest on za drogi. Być może AirPods Max zostały wyceniono nieco za wysoko. Czy to się uda? To się dopiero okaże. Firma czasami popełnia błędy, tak jak miało to miejsce w przypadku inteligentnego głośnika HomePod. Jednak nie powinnismy być zaskoczeni, że Tim Cook i spółka sprzedają produkt za wysoką cenę. Warto pamiętać o tym, jak Apple ustala ceny. 

Zobacz także: Nadal chcę iPhone z USB-C, ale MagSafe nie jest taki zły

Apple nie jest zainteresowane wytwarzaniem tanich urządzeń

Apple nigdy nie będzie liderem niskich cen. Krytycy będą twierdzić, że ceny produktów są zdecydowanie zawyżone, jednak trafniejsze jest stwierdzenie, że spółka z Cupertino nie jest zainteresowana wytwarzaniem tanich urządzeń i akcesoriów, aby konkurować za pomocą najniższych cen na jakimkolwiek rynku.

Czy Apple może zrobić MacBooka za 2500 złotych lub iPada za 800 zł? Pewnie, ale bardziej zależy mu na tworzeniu produktów, które pomagają utrzymać tożsamość marki jako producenta wysokiej jakości produktów. Trudno wyobrazić sobie taniego plastikowego MacBooka – i chociaż wydanie na rynek takiego urządzenia spotkałoby się z aprobatą, czy to naprawdę przyniesie korzyści finansowe? A jak bardzo zniszczyłoby to wizerunek?

ceny Apple

Klienci spółki z nadgryzionym jabłkiem w logo chcą zapłacić nieco więcej i otrzymać w zamian coś ładniejszego. Produktów Apple nie ma w najniższych kategoriach rynku. Jeśli chcesz przenośny komputer Mac, musisz wydać 5199 złotych, aby kupić MacBooka Air. Jednak dostaniemy wtedy naprawdę dobry komputer za takie pieniądze.

Planujesz zakup nowego produktu Apple, o którym mówią pogłoski? On zawsze będzie kosztował więcej niż myślisz. Gigant z Cupertino kusi klientów produktami, które są dla nich tak interesujące, że przekonają ich do wydania więcej, niż planowali. Dlatego taka jest kondycja finansowa firmy.

Ceny Apple kiedyś były stabilne, ale teraz jest inaczej

Ceny Apple były przez długi czas stabilne. Niezależnie od tego, jaki produkt firma sprzedawała we własnych sklepach, płaciło się wszędzie podobnie. Czasem zdarzały się wyprzedaże, które miały na celu usunięcie starszych produktów, aby zrobić miejsce na coś nowego, ale występowało to rzadko, tak samo jak rabaty.

ceny Apple

Od kilku lat jest inaczej. Wydaje się, że dzisiejsze Apple realizuje inną strategię, wyceniając swoje produkty nieco wyżej, aby zapewnić trochę miejsca na sprzedaż, transakcje i inne działania marketingowe.

Nie podoba Ci się cena nowego produktu Apple? Spójrz na sprzedawców zewnętrznych. Oni mogą oferować niższe ceny. Nawet nowe komputery z procesorem M1 można już znaleźć ze zniżką. Czy to znak kiepskiej sprzedaży? Prawdopodobnie nie. Dzisiejsze Apple robi takie rzeczy. To dziwne, szczególnie dla tych z nas, którzy pamiętają, że ceny Apple były wyjątkowo stabilne.

Słuchawki AirPods Max

Ceny produktów Apple zawsze będą wysokie – to siła marki

Przechodzimy do AirPods Max za 2799 złotych. Czy ich cena jest zawyżona? Prawdopodobnie jedyną odpowiedź dostarczy rynek. Jeśli ludzie je kupią, to mają odpowiednią cenę. Jeśli sprzedaż osiągnie poziom poniżej prognoz, to okaże się że były za drogie. Wycena produktów nie jest konkursem popularności.

Jeśli jesteś rozczarowany jakimkolwiek produktem Apple, który wydaje Ci się interesujący, ale jest po prostu za drogi to szukaj okazji i czekaj. Jeśli cena naprawdę jest za wysoka, to firma ją dostosuje. Jednak produkty Apple zawsze będą drogie. Nie sądzę, żeby to się kiedykolwiek zmieniło.

Źródło: Macworld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)