Wiece już czym tak naprawdę jest sieć 5G i jak prezentuje się oferta Plusa z nią związana. Wiecie, czego spodziewać się dzisiaj w praktyce, a także poznaliście urządzenia, które mogą korzystać z nowej technologii. Zwieńczeniem tej serii chcemy pokazać Wam, jakie tak naprawdę zastosowania sieci 5G czekają na nas. W jakich obszarach zauważymy jej zalety? Przede wszystkim dowiecie się, dla kogo tak naprawdę powstała nowa generacja mobilnej łączności.

Najciekawsze zastosowania 5G – jak je najlepiej pogrupować?

Zasięg 5G w Plusie

Jeśli jesteście na bieżąco z naszymi poprzednimi artykułami dotyczącymi nowej generacji sieci w Plusie, to z pewnością wiecie, że jesteśmy na początku rewolucji związanej z wprowadzeniem 5G. Na przestrzeni lat poznaliśmy cztery odsłony sieci 4G i podobnie będzie właśnie z aktualnie wdrażaną technologią. Każda kolejna cegiełka będzie otwierać przed nami nowe możliwości. Dlatego spójrzmy na zastosowania 5G przez pryzmat trzech okresów – dzisiaj, jutro i bliżej nieokreślona przyszłość. Do dzieła.

Sieć 5G dzisiaj, czyli skorzystaj z wysokiej prędkości pobierania

Hbo Max

Dzisiaj dostępna technologia, która została zastosowana przez Plusa, pokazuje 5G z najlepszej możliwej strony. Otrzymujemy zdecydowanie wyższą prędkość pobierania – do 600 Mbit/s, co przekłada się na zdjęcie ograniczeń związanych z transferem. Nie musimy się martwić, że film w wysokiej jakości (i rozdzielczości) zatrzyma się w kluczowym momencie, bo będzie trzeba doładować kolejne klatki. Już dzisiejsze wymagania dla transmisji w 4K wymagają minimalnej prędkości na poziomie 15-25 Mbit/s. Wysoki bitrate podnosi tę poprzeczkę, co oznacza granicę możliwości 4G. Tymczasem dzisiaj znamy już standard 8K, dla którego minimum to 80 Mbit/s, a zalecane wartości przekraczają 100 Mbit/s. To właśnie zakres, gdzie 5G dopiero zaczyna się rozpędzać.

GeForce Now na Android TV

Kolejne zastosowanie sieci nowej generacji, które już dzisiaj możemy pochwalić, poznałem podczas wspomnianych testów sieci Plusa. Jednym z praktycznych sprawdzianów była próba rozgrywki w chmurze z wykorzystaniem usługi GeForce Now. W tym wypadku szczególnie liczy się nadwyżka przepustowości. Nvidia podaje 25 Mbit/s za minimum dla rozdzielczości FullHD (w 60 kl./s.), co w praktyce bym nawet podwoił dla bezpieczeństwa. Granie na granicy tej wartości jest więcej niż pewne, że zamiast cieszyć się rozrywką, będziemy irytować się na dziwne opóźnienia lub brak odpowiednio szybkiej interpretacji naszych poleceń. Jak zapewne się domyślacie, w przypadku 5G jest zdecydowanie lepiej.

Huawei 5G CPE Pro 2 smartfon 5g plus

Zwieńczeniem dzisiejszych zastosowań 5G jest… internet domowy. Dotychczasowe wartości osiągane przez sieci LTE mogą wystarczać do codziennych, indywidualnych zastosowań, tak w przypadku podłączenia jednocześnie kilku domowników zdecydowanie lepiej sprawdzi się sieć 5G. W wielu przypadkach, np. tam, gdzie dostępne są jedynie technologie DSL, lepiej wybrać mobilny internet w Plusie z 5G aniżeli decydować się na łącza przewodowe. Tak, światłowód nie jest tak oczywisty nawet w dużych miastach. U zielonego operatora znajdziecie zarówno odpowiednią ofertę, jak i właściwy router.

Sieć 5G jutra, czyli czego spodziewać się lada moment?

wirtualna rzeczywistosc zastosowania 5g VR

Każdy powinien być świadomy, że dzisiejsze 5G jest szybkie, ale będzie zdecydowanie szybsze. Prędkości, na które pozwala sieć 5G w Plusie – obecnie najszybszej sieci 5G w Polsce, już robią wrażenie, ale niedługo mogą się nawet podwoić. Jednocześnie zmniejszy się opóźnienie, a to oznacza rozwój zarówno rozszerzonej, jak i wirtualnej rzeczywistości. Mimo że te pojęcia są nam dzisiaj doskonale znane, tak wciąż ograniczone.

laser tag vr zastosowanie 5g

Tylko w tym wypadku trzeba przyznać szczerze, że sieć 4G nie jest jedynym ograniczeniem rozwoju między innymi wirtualnej rzeczywistości. Sama technologia gogli VR oraz oferowana moc obliczeniowa musiała przejść odpowiednią drogę, aby ostatecznie obrać właściwy kierunek. Teraz dołóżmy do tego 5G, którego jedną z zalet jest wyższa pojemność sieci. Oznacza to, że w jednym miejscu może być podłączonych zdecydowanie więcej urządzeń. W takim razie co powiecie na escape room w wirtualnej rzeczywistości lub laser tag podniesiony na wyższy poziom?

Samsung Galaxy S20 z Pokemon GO

Rozszerzona rzeczywistość również się rozwinie, a to za sprawą niższego opóźnienia. Taki hit jak Pokemon GO będzie mógł zyskać więcej emocji, dynamiki i kolejne tryby, które nie będą musiały ograniczać się ze względu na latencję. Do tego dołóżmy rozwój grupowych szkoleń, które coraz częściej będą mogły korzystać z dobrodziejstw łączenia cyber-świata z rzeczywistym. Wyobrażacie sobie, że mechanik pokazuje Wam, jak naprawić samochód w AR? Ok, może bardziej wymienić akumulator, co dzisiaj wcale nie jest takie oczywiste. Tym sposobem zastosowania 5G to nie tylko rozrywka, ale także nauka.

Na co ostatecznie pozwoli sieć 5G?

smart city mieszkańcy chocianowa

Niemniej nawet jeśli dzisiaj powyższe zastosowania wydają się niemożliwe lub irracjonalne, to pamiętajcie, że przed czasami 4G nikt nie sądził, że będzie oglądał różnorakie poradniki na YouTubie. Dlatego wymienione przykłady są jak najbardziej w zasięgu. Mimo wszystko zapewne za parę lat nadal będziemy zaskoczeni rozwojem w związku z tym, jakie pojawią się zastosowania 5G. Dzisiejszy postęp technologiczny ewidentnie kieruje nasze myśli w stronę ubierania wszystkiego w inteligentną naturę. Począwszy od Internet of Things (IoT, Internet Rzeczy), przechodząc przez smart home, a kończąc na autonomicznych samochodach i smart miastach. Wszystko może być czujnikiem, który na żywo będzie przekazywał informacje innym czujnikom i urządzeniom w okolicy. Niskie opóźnienie to pierwsza zaleta 5G, druga to pojemność, czyli takich nadajników i odbiorników może być cała masa.

Intel sprzedaje patenty 5G

Gdzieś pomiędzy rewolucją w zakresie VR i AR, a pełną autonomią samochodów na pewno zauważymy rozwój systemów bezpieczeństwa. Auta, mogąc się ze sobą bezpośrednio komunikować w czasie rzeczywistym, będą w stanie wzajemnie ostrzegać się przed zagrożeniami. Do tego wspomniane czujniki staną się wyjątkowym źródłem dla sztucznej inteligencji oraz telemedycyny.

Mimo wszystko pamiętajmy, że 5G samo w sobie jest rewolucją, którą bardziej nazwałbym furtką dla kolejnych, niezliczonych rewolucji. Sieć nowej generacji otworzy możliwości rozwój w wielu branżach i bądźmy gotowi na zaskoczenia.

Zobacz też: Drugi smartfon lub słuchawki za symboliczną dopłatę – oto najnowsza promocja Plusa.

W takim razie odpowiedzmy na ostatnie pytanie – dla kogo jest sieć 5G? Pierwsze, co przychodzi do głowy, to oczywiście dla fana nowych technologii, a więc osoby, która nie lubi ograniczać się do tego, co ma i chętnie poznaje nowe rozwiązania oraz nową jakość. Do tego dołóżmy kinomaniaków i zapalonych graczy, którzy mogą cieszyć się swoim hobby bez względu na to, czy są w zasięgu dobrej jakości Wi-Fi. Nie zapominajmy o freelancerach i wszystkich, którzy pracują zdalnie. Mogą efektywnie pracować w dowolnym miejscu, które obejmuje zasięg 5G. Za pośrednictwem sieci najnowszej generacji szybko wyślą ciężkie pliki, nawiążą wysokiej jakości stabilne połączenia video, będą z powodzeniem pracować w chmurze. Na koniec mówimy o każdym z nas, bo w końcu 5G bez problemu może zastąpić kablowe podłączenie Internetu. Wbrew pozorom stworzenie odpowiedniej infrastruktury 5G jest prostsze aniżeli rozprowadzenie światłowodu do każdego budynku – nawet w dużych miastach.

Obecnie nie wyobrażamy sobie współczesnego świata bez 4G. Już niebawem podobnie będzie z 5G. Sieć najnowszej generacji przestaje być jedynie nowinką technologiczną. Staje się coraz powszechniejsza, a dzięki temu jeszcze bardziej użyteczna.

Wpis powstał we współpracy z operatorem Plus

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.