ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
appgallery iko pko bp wiele kont jednoczesnie

Masz wiele kont w różnych bankach? Skorzystaj z jednej aplikacji z AppGallery

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Posiadasz wiele kont w różnych bankach? Nie musisz korzystać w takim wypadku z wielu aplikacji bankowych na swoim smartfonie. Wystarczy, że wykorzystasz aplikację IKO od PKO BP, w pełni zintegrowaną z Huawei Mobile Services, którą możesz pobrać za darmo w AppGallery. Oznacza to, że użytkownicy najnowszych urządzeń marki opartych o HMS mogą w pełni korzystać ze wszystkich oferowanych przez nią funkcjonalności. Za sprawą otwartej bankowości wprowadzonej dyrektywą PSD2, świat poznaje agregatory kont bankowych. W takim razie sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce.

W AppGallery jest IKO od PKO BP, a to oznacza, że możesz mieć podgląd wielu kont z różnych banków

PKO w AppGallery

IKO to druga aplikacja bankowa, która pojawiła się w AppGallery w pierwszej połowie tego roku, ale pierwsza, która została w pełni zintegrowana z Huawei Mobile Services. Tuż za nią pojawia się mBank, a w drodze jest jeszcze wiele innych banków, które już potwierdziły chęć dołączenia do ekosystemu Huawei. Tymczasem skupmy się na aplikacji IKO, która jako jedyna pozwala użytkownikom korzystać z zalet otwartej bankowości. Za sprawą jednej aplikacji możemy skonfigurować dostęp do kont w innych bankach. W ten sposób nie tylko widzimy bilans rachunku, ale również jego historię i trwające operacje. Aktualnie wspierane banki to: Bank Pekao, mBank, Santander, BNP Paribas, Millennium, Alior Bank i ING. Lista ta nie jest zamknięta i w momencie, gdy inne banki zdecydują się na udostępnienie odpowiedniego API, będzie   uzupełniana o kolejne podmioty.  

Dodawanie nowych kont to kwestia kilku kliknięć

Proces dodawania kont z innych banków jest niezwykle proste, sprowadza się do kilku kliknięć i jednego logowania. Z poziomu głównego menu możemy przesunąć nasze konto, aby pojawiła się opcja dodania nowego. Następnie wybieramy bank i tryb podłączenia. Możemy zrobić to automatycznie poprzez stronę internetową lub manualnie, podając numer konta. Naturalnie ten pierwszy sposób jest szybszy i łatwiejszy ze względu na mniejszą szansę pomyłki. Po zatwierdzeniu ze strony właściciela konta od razu pojawia nam się nowy kafelek, gdzie widzimy aktualny bilans, a po jego kliknięciu otrzymujemy historię operacji (wraz z blokadami). W ramach jednego procesu możemy dodać wiele rachunków przypisanych do jednego konta w banku. Szybko, łatwo i przyjemnie. Docelowo będzie można również zlecać przelewy z dodanych w ten sposób rachunków. Przy tym należy pamiętać, że wyrażona zgoda na przypięcie konta nie jest wieczna. Należy ją odnawiać co 90 dni.

Co jeszcze dyrektywa PSD2 zmieniła w bankowości?

iko ipko pko bp huawei appgallery dyrektywa psd2

Otwarta bankowość, czyli możliwość weryfikacji stanu konta i jego historii w aplikacjach różnych banków, to tylko jedna z wielu zmian, które wprowadziła dyrektywa PSD2 (Payment Services Directive). Weszła ona w życie we wrześniu zeszłego roku za sprawą wypracowanych unijnych wymogów. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów i ochrona przed nadużyciami finansowymi w obrocie bezgotówkowym. Dlatego zapewne zdążyliście już zauważyć, że częściej mamy do czynienia z podwójną weryfikacją a PIN przy płatności kartą musimy podawać co piątą transakcję. Przy tym konsument ponosi mniejszą odpowiedzialność za nieautoryzowany dostęp. Oznacza to, że w przypadku kradzieży karty, jej właściciel będzie musiał zapłacić do 50 euro za przeprowadzone transakcje, podczas gdy pozostała kwota odnosi się już do odpowiedzialności dostawcy usług, czyli pośrednio banku.

Zobacz też: Huawei Developer Conference Polska – podsumowanie oczami programisty.

Ostatnim, kluczowym punktem PSD2 są dwie nowe usługi. Kryją się one pod wspomnianym pojęciem otwartej bankowości – Account Information Service (AIS) oraz Payment Initation Service (PIS). Ten pierwszy przedstawiłem Wam na przykładzie IKO, które znajdziecie w AppGallery. Z kolei drugi to zapowiedź możliwości wykorzystania podłączonych kont z innych banków do płatności. Dajcie znać, co sądzicie o tym rozwiązaniu. Być może już mieliście okazję z niego skorzystać?

Źródło: iko.pkobp.pl, AppGallery

Sprawdź najnowsze wpisy