Czytniki pdf

Witamy po przerwie w Fantastycznej trójce Android.com.pl .W ciągu kilku lat format PDF stał się standardem w cyfrowej dystrybucji wszelakiej maści tekstu np. książek, czasopism, dokumentacji, instrukcji obsługi czy nawet formularzy. Stykamy się z nim na każdym kroku, więc nieodzownym jest posiadanie aplikacji do obsługi plików w tym formacie. Pokażemy aplikacje z pozoru o tym samym przeznaczeniu jednak różnych możliwościach. Zapraszamy!

Adobe Reader

Screenshot_2015-03-21-16-32-51
Screenshot_2015-03-21-16-33-43
Screenshot_2015-03-21-16-34-12

Znana wszystkim z komputerów osobistych aplikacja a raczej kombajn do obsługi plików PDF. Pomimo ogromu funkcji szybkość działania jest znakomita. Wczytywanie nawet długiego pliku z tekstem nie sprawia żadnych problemów. Przejście na dowolną stronę pliku trwa niecałą sekundę. Odrobinę gorzej jest w przypadku plików z dużą ilością obrazów jednak czas ładowania losowej nie przekracza 2 sekund. Oczywiście w przypadku zwykłego czytania kolejne strony wczytywane są z wyprzedzeniem i nie doświadczymy oczekiwania na załadowanie. Oprócz podstawowych funkcji mamy możliwość zmian trybu wyświetlania zawartości. Nie zabrakło też trybu nocnego, który za pomocą negatywu zmienia białe tło na czarne. Funkcja jednak nie bardzo się przydaję jeśli mamy wiele obrazów. Dodatkowo możemy wyszukiwać tekst, nanosić własne notatki, poprawki lub oznaczenia, dodawać zakładki czy zapisywać pliki w chmurze Acrobat.com i odtwarzać na innych urządzeniach. Jest także opcja eksportu plików PDF do formatu MS Word oraz edycji zeskanowanych plików jednak wymaga ona wykupienia subskrypcji, która kosztuje rocznie około 75 złotych.

Pobierz Adobe Reader za darmo ze Sklepu Google Play

Google PDF Reader

Screenshot_2015-03-21-16-34-55 Screenshot_2015-03-21-16-35-09
Gigant z Mountain View próbuje wcisnąć się w każdą możliwą lukę i zapewnić kompleksowy zestaw aplikacji dołączanych razem z systemem. Niedawno twórcy Androida udostępnili kolejny produkt – Google PDF Reader – do obsługi plików PDF.

Google najwyraźniej za cel postawiło sobie minimalizm i prostotę. Nie znajdziemy nawet ikony aplikacji w menu. Aby otworzyć plik po jego wybraniu musimy zaznaczyć, że chcemy otworzyć go za pomocą przeglądarki PDF Google. Sama aplikacja działa sprawnie, niewiele ustępuje prędkości wczytywania programowi Adobe. I tu tak naprawdę możliwości się kończą. Producent dodał tylko opcje wyszukiwania, wysłania pliku oraz jego wydrukowania. Miejmy na uwadze, że aplikacja dopiero co powstała i być może jej funkcjonalność zostanie rozszerzona. Dla osób którzy potrzebują tylko szybko przejrzeć instrukcje czy informacje program będzie w sam raz.

Pobierz Google PDF Reader za darmo ze Sklepu Google Play

OfficeSuite 8

Screenshot_2015-03-21-16-37-45
Screenshot_2015-03-21-16-36-16
Screenshot_2015-03-21-16-37-13

Jako ostatnią aplikacje chciałbym Wam zaprezentować OfficeSuite 8. Prędkością działania niewiele różni się od produktu Adobe a funkcjonalnością mu dorównuje. Tu także możemy dodawać adnotacje do pliku, zmienić tryb wyświetlania czy konwertować plik PDF do formatu MS Word (ostatnia funkcja oczywiście za dodatkową opłatą). Ogromną zaletą jest integralność całego pakietu. W jednym miejscu mamy dostęp do edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, prezentacji i omawianego czytnika plików PDF.

Pobierz OfficeSuite 8 za darmo ze Sklepu Google Play

W Sklepie Google Play znajdziemy wiele innych aplikacji do obsługi PDF np bardzo dobry zamiennik Adobe Readera – Foxit Mobile, jednak ten ustępuje mu w szybkości ładowania plików. A wy z jakiego narzędzia korzystacie? Zapraszam również do podsyłania propozycji na [email protected]

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Arkadiusz Melerski