Już za dwa dni w rządowej aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy – to dobry moment, by przedstawić najważniejsze informacje o tej usłudze oraz odpowiedzieć na często pojawiające się pytania. Niektóre kwestie związane z prawem jazdy w telefonie zostały poruszone na rządowej stronie. Inne zostały omówione podczas dzisiejszej konferencji z udziałem ministra Marka Zagórskiego. Podsumujmy to.

mPrawo Jazdy – informacje o dokumencie w wersji cyfrowej

Już 5 grudnia zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. W tym samym dniu w mObywatelu pojawi się mPrawo Jazdy. Żeby z niego korzystać, wystarczy zaktualizować rządową aplikację. Wraz z prawem jazdy w cyfrowej wersji w mObywatelu pojawi się licznik punktów karnych. Sprawdzimy nie tylko ich liczbę, ale również informacje o datach i rodzajach popełnionych wykroczeń, za które te punkty otrzymaliśmy.

mPrawo Jazdy będzie różniło się od plastikowej wersji dokumentu. Numer prawa jazdy nie będzie zawierał ukośników, ponieważ tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. Cyfrowy dokument będzie prezentować kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych, które są widoczne na tradycyjnym dokumencie. Zdjęcie w mPrawie Jazdy będzie pobrane z mTożsamości. U niektórych osób może się więc różnić od tego, które mają w tradycyjnym prawie jazdy. Centralna Ewidencja Kierowców nie zawiera zdjęć. W cyfrowej wersji prawa jazdy będzie widniała taka fotografia, jaką mamy w dowodzie osobistym.

Centralna Ewidencja Kierowców zawiera ogromną ilość danych – czasem zdarzają się w nich błędy. Chcemy zostawić tradycyjne prawo jazdy w domu i zacząć korzystać z jego cyfrowego odpowiednika? Powinniśmy wcześniej sprawdzić poprawność naszych danych w CEK. W tym celu wystarczy skorzystać z e-usługi sprawdź uprawnienia kierowcy. Co zrobić jeśli coś się nie zgadza…? Przede wszystkim zachowaj spokój, w drugim kroku – zgłoś rozbieżności. Brzmi skomplikowanie, ale wystarczy wysłać maila na adres [email protected] – wyjaśnia KPRM. Według zapowiedzi 5 grudnia użytkownicy skorzystają z nowej usługi, która dodatkowo uprości cały proces.

Odpowiedzi na pytania o prawo jazdy w telefonie, które często zadają kierowcy

Choć mPrawo Jazdy pojawi się już za dwa dni, niektórzy kierowcy wciąż mają pytania i wątpliwości związane z tą usługą. Warto więc wyjaśnić kilka kwestii.

Czy skoro obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy w trakcie kontroli przestanie obowiązywać, w ogóle nie muszę już mieć tego dokumentu?

Nie wszyscy rozumieją, co w praktyce oznaczają wprowadzane zmiany. Minister Marek Zagórski przypomniał podczas dzisiejszej konferencji, że kierowca wciąż musi posiadać uprawnienia do kierowania pojazdami, a także tradycyjny blankiet prawa jazdy. Zmiana polega na tym, że tego dokumentu nie trzeba wozić ze sobą – może on zostać w domu.

Jeśli zostawię tradycyjne prawo jazdy w domu, muszę mieć mPrawo Jazdy podczas podróży, czy mogę nie mieć żadnej wersji dokumentu?

Policja podczas kontroli sprawdzi nasze dane w Centralnej Ewidencji Kierowców. Jeśli mamy więc uprawnienia do kierowania pojazdami, teoretycznie możemy nie mieć przy sobie ani plastikowego prawa jazdy, ani smartfona z aplikacją mObywatel i mPrawem Jazdy. Mandatu nie otrzymamy, jednak warto z mPrawa Jazdy korzystać. Cyfrowy dokument przyda nam się np. podczas stłuczki, żeby dać możliwość weryfikacji naszych danych i uprawnień drugiemu uczestnikowi zdarzenia. Dzięki temu można uniknąć konieczności wzywania policji.

Czy wyrabiając prawo jazdy, mogę zdecydować się wyłącznie na jego elektroniczną wersję i co zrobić, żeby z niej korzystać?

Żeby korzystać z mPrawa Jazdy, wystarczy pobrać na swojego smartfona z Androidem lub iOS aplikację mObywatel. Jeśli zrobimy to przed 5 grudnia, to właśnie w ten dzień musimy jeszcze pobrać aktualizację. Po uruchomieniu aplikacji trzeba aktywować mTożsamość. Zawiera ona te dane, które widnieją też w naszym dowodzie osobistym i jest niezbędna do korzystania z mPrawa Jazdy. Potem klikamy już tylko ikonkę + w głównym oknie aplikacji i wybieramy mPrawo Jazdy.

Czytaj także: Pierwszy w Polsce automatyczny, podziemny parking rowerowy zapowiedziany

mPrawo Jazdy nie zastępuje jednak tradycyjnego prawa jazdy. Nie możemy otrzymać dokumentu wyłącznie w formie elektronicznej. Musimy mieć ważne tradycyjne prawo jazdy – mPrawo Jazdy to odzwierciedlenie danych z plastikowego blankietu.

źródło: KPRM

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.