ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
siec 5g w praktyce plus test

Sieć 5G w praktyce – sprawdzamy możliwości technologii Plusa

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

W listopadzie przedstawiliśmy Wam, co należy zrobić, aby poznać sieć 5G. Jednocześnie przybliżyliśmy, co u podstaw wnosi ta technologia. Niemniej teoria niemalże zawsze wygląda bardzo dobrze. W rzeczywistości może być różnie, więc przejdźmy do konkretów. Tym razem sprawdziliśmy dla Was sieć 5G w praktyce i od razu porównaliśmy wyniki z poprzednią technologią – 4G. W dużym skrócie? Jest wyraźnie szybciej. Dlatego pamiętając, że to początek rozwoju 5G w Polsce, czeka nas wyjątkowa rewolucja. Postęp wdrożenia tej technologii dopiero się rozpędza, ale już dzisiaj korzyści są wyraźne.

Szybko, szybciej, poznaj sieć 5G w praktyce, czyli co potrafi technologia Plusa?

Eksperyment, do którego zaraz Was zaproszę, równolegle przeprowadził Kamil w okolicach Katowic. To właśnie z jego filmem możecie zapoznać się powyżej, do czego gorąco zachęcam – poznacie między innymi urządzenia obsługujące sieć 5G, które oferuje Plus. Tymczasem moje doświadczenia wykonywałem w Warszawie (okolice Mordoru), więc czas przejść do nich.

Z poprzedniego artykułu mogliście się dowiedzieć, co kluczowego zmienia sieć 5G w stosunku do 4G. Przedstawiając to w pigułce, przede wszystkim mówimy o wyższych prędkościach transferu, niższym opóźnieniu, większej pojemności oraz wyższej stabilności połączenia. Wszystkie te aspekty uzależnione są od wielu czynników i jednym z najważniejszych niewątpliwie jest lokalizacja. Plus może pochwalić się siecią nadajników 5G, w której zasięgu w tym momencie mieszka ponad 5 milionów osób w około 100 miejscowościach. Z racji, że infrastruktura 5G jest stale rozwijana, to zachęcam, aby na bieżąco sprawdzać mapę zasięgu operatora.

Praktyczny test 5G, czyli badania Speedtest

siec 5g w praktyce plus co to jak zaczac

Skoro mowa o doświadczeniach i badaniach, to trzeba zacząć od przedstawienia zastosowanej metody. Ta sprowadza się do następujących czynników:

 • platforma badawcza:
  • smartfon Huawei P40 Pro
  • aplikacja Speedtest od Ookla (z AppGallery)
  • lokalizacja: Warszawa
 • proces badania
  • wskaźniki gromadzone w ramach jednego pomiaru:
   • prędkość pobierania (Mbps)
   • prędkość wysyłania (Mbps)
   • ping – czas łączności z serwerem w milisekundach (ms)
   • jitter – wariancja opóźnienia czasowego w milisekundach (ms) pomiędzy pakietami danych w sieci
  • wykonywanie na przemian serii pomiarów sieci 5G i 4G z wyborem różnych serwerów
  • seria pomiarów składa się z 5 testów aplikacji
  • w sumie wykonano 10 serii pomiarów (50 testów):
   • po 3 serie 5G i 4G w budynku
   • po 2 serie 5G i 4G na zewnątrz
  • pomiędzy seriami smartfon przełączany jest na 4G lub 5G
  • smartfon nie był specjalnie przygotowywany do testów. Jedynie wyłączone zostały aplikacje w tle, aby nie zaburzały wyników, ale nie były włączane tryby oszczędzania energii i ograniczania działania procesów
 • analiza wyników:
  • odrzucane skrajne wartości z każdej serii 5 pomiarów
  • uśredniane wartości w agregacji do technologii i serii
  • w przypadku prędkości pobierania i wysyłania danych wyższy wynik jest lepszy
  • w przypadku wskaźników ping i jitter im niższy wynik, tym lepszy

Dlaczego tak, a nie inaczej?

Dlaczego wybór padł na taką platformę? O ile lokalizacja wynika bezpośrednio z mojego miejsca zamieszkania, tak Huawei P40 Pro został wybrany głównie ze względu na jego najlepsze przystosowanie do przeprowadzanych badań. Oferuje on szeroki zakres obsługiwanych częstotliwości oraz w ogólnych testach charakteryzuje się dobrej jakości modemem łączności. Tym sposobem wybór ten minimalizuje ewentualne zakłócenia w pomiarach. Niemniej równolegle, choć nie tak dokładnie, sprawdziłem możliwości między innymi Motoroli Edge, Moto G 5G, Moto G 5G Plus, ZTE Axon 11 Pro, Huawei P40, Samsunga Galaxy A51 5G i LG Velvet. Niezależnie od wymienionego urządzenia, wnioski sprowadzają się do tego samego, a jedyne różnice odnoszą się do jakości samego połączenia – tak samo w przypadku 5G, jak i w 4G.

Huawei P40 Pro

Tymczasem Speedtest od Ookla to zdecydowanie najpopularniejsza aplikacja w swojej kategorii, która dostępna jest zarówno w Sklepie Play, jak i w AppGallery. Niezależnie od jej sławy oferuje szeroki zakres serwerów testowych i przystępny system raportowania z możliwością eksportu danych.

Wyniki przeprowadzonych badań i porównanie 5G z 4G

Skoro teorię mamy już za sobą, poznajcie wyniki:

Powyżej możecie zobaczyć uśrednione wartości z uwzględnieniem odrzucenia skrajnych wyników w ramach jednej serii. Naturalnie zachęcam do wyciągnięcia swoich wniosków, ale jedno jest pewne – 5G oferuje kilkukrotnie wyższą prędkość pobierania danych. O ile każdy powinien być świadomy, że to dopiero początek tej technologii, tak już dotychczasowe wyniki robią pozytywne wrażenie. Infrastruktura Plusa nie odbiega od światowych liderów. Znając analogiczne wyniki na świecie, okazuje się, że zielony operator może śmiało i bezpiecznie zająć miejsce na podium. Według rezultatów poniższych badań Plus stoi tuż za pionierem w postaci Korei Południowej:

siec 5g w praktyce swiat predkosci
Źródło: Opensignal

Dodatkowe odczucia, którymi mogę się podzielić, odnoszą się do samej stabilności połączenia. O ile aplikacja Speedtest nie zapisuje przebiegu testu, tak wszelkie wykresy podczas wykonywania poszczególnych pomiarów były równe lub stale rosnące w przypadku sieci 5G. Starsza technologia w praktyce miewała przejściowe spadki, co pośrednio wynika z samej przepustowości i obłożenia łącza. Swoją drogą, czy zgadniecie, ile danych mobilnych zużył program podczas testów? Zapiszcie swoje typy z boku, a wyniki poznacie pod koniec artykułu.

Co oznaczają uzyskane liczby?

HBO GO

Oczywiście pierwsze, co przychodzi do głowy po tak zadanym pytaniu, to szybciej pobierzemy gry i aplikacje. To naturalnie prawda, bo w praktyce sieć 5G pozwoli na:

 • pobranie 1 GB danych w niecałe 4 sekundy zamiast ponad 20 sekund
 • oglądanie offline filmu w 4K (~10 GB) już po 38 sekundach zamiast ponad 3,5 minuty

Dzisiaj, gdy żyjemy w cyfrowym świecie, każda sekunda ma znaczenie, ale dodatkowo nie miałem najmniejszych problemów, aby korzystać z usługi GeForce Now od Nvidii. W przypadku sieci 4G zdarzają się losowe zerwania połączenia lub wyraźne pogorszenie jakości transmisji. W tym wszystkim nie można zapomnieć, że sieć 5G od Plusa oferuje w praktyce zdecydowanie lepsze parametry w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. Naturalnie wynika to z faktu, że pozostali reprezentanci Wielkiej Czwórki postawili na częstotliwość 2,1 GHz (TDD) zamiast 2,6 GHz, na którą zdecydował się zielony operator. To właśnie głównie z tego względu konkurencja miewa problemy z tak wyraźnym przyspieszeniem względem 4G.

Zobacz też: Nowe smartfony 5G trafiają do oferty Plusa.

Prawie na sam koniec zaznaczę, że jesteśmy na początku rozwoju 5G w Polsce. Plus, mimo że poszedł swoją drogą, to wyraźnie daje najwięcej w stosunku do możliwości dotychczasowych technologii. Tym samym widząc takie wyniki rozpędzającego się 5G w porównaniu do 4G, które jest na schyłku swojej kariery, jesteśmy bardzo dobrej myśli. Wysokie prędkości już są, na stabilność także nie można narzekać, więc jeśli chcecie sprawdzić możliwości sieci 5G w praktyce na swoim podwórku, to jeszcze raz zachęcam do sprawdzenia poprzedniego artykułu, gdzie między innymi omawiamy aktualną ofertę Plusa.

Już na sam koniec zerknijcie na zapisane wcześniej swoje typy zużycia transferu danych i porównajcie z faktycznymi wynikami. Huawei P40 Pro, a raczej aplikacja Speedtest podczas badań zużyła:

 • 5G: 12469,1 MB (12,4 GB)
 • 4G: 2108,5 MB (2,1 GB)

Pochwalcie się, zgadliście lub byliście blisko?

Wpis powstał we współpracy z operatorem Plus

Sprawdź najnowsze wpisy