ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple M1 udaje że jest szybszy

Komputery Mac z procesorem M1 – cztery stracone szanse

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Wszyscy są bardzo podekscytowani nowymi komputerami Mac z procesorem M1, ale dlaczego Apple nie wprowadziło kilku oczywistych ulepszeń? Otrzymaliśmy trzy nowe urządzenia – MacBook Air, 13-calowy MacBook Pro i Mac mini. Twierdzenia Apple dotyczące wydajności i wydajności są oszałamiające i mogą być wystarczającym powodem, aby fani byli podekscytowani przejściem spółki z Cupertino, z procesorów Intela na własne. Nie mogę jednak powstrzymać się od wrażenia, że ​​firma wkracza w nową erę nieco zbyt konserwatywnie. Poza nowym chipem urządzenia nie różnią się od poprzedników. Komputery Mac z M1 mogły otrzymać kilka większych zmian.

Zobacz także: Apple ustanawia nowe rekordy – iPhone 12 Pro Max z najlepszym ekranem

Podświetlane logo Apple musi wrócić!

Pamiętacie, kiedy logo Apple z tyłu pokrywy MacBooka świeciło się? Minęło kilka lat i trochę za tym tęsknimy. Przynajmniej byłoby miło, gdyby trochę świeciło, być może z opcją wyłączenia.

Nowe komputery Mac z M1 mają dokładnie taką samą konstrukcję, jak te z procesorami Intela. Myślę, że nadszedł czas na zupełnie nowy projekt, być może czerpiąc wskazówki z nowego płaskiego iPada Pro i iPhone’a 12, ale rozumiem, że Apple zachowa takie nowość na później. Byłoby miło otrzymać przynajmniej jedną małą, oczywistą różnicę między MacBookami z M1 i tymi z chipami Intela, a powrót świecącego logo Apple byłby właśnie tym.

Mac M1

MacBook Pro potrzebuje więcej portów

13-calowy MacBook Pro z M1 ma tylko dwa porty Thunderbolt 3 po lewej stronie komputera. Modele z procesorami Intela – które nadal są dostępne – mają dodatkowe dwa porty po prawej stronie. Nowe modele układów M1 zasadniczo zastępują niższe wersje MacBooka Pro, który miał tylko dwa porty TB3 i procesory Intel ósmej generacji. Wciąż dostępne są modele z wyższej półki, z procesorami Intela dziesiątej generacji i czterema portami TB3.

Wydaje się to dziwnym rozróżnieniem, jeśli Apple twierdzi, że jego chipset M1 jest o wiele szybszy niż procesor Intela i ma tak radykalnie poprawioną żywotność baterii. Jeśli chcesz kupić MacBooka Pro, jesteś zmuszony wybrać między „gorszym” komputerem z Intelem, z czterema portami lub „lepszym” z M1 i tylko dwoma portami. To chyba dziwne?

Kamera FaceTime 720p wymaga zmian w komputerach Mac z M1

Za każdym razem, gdy pojawia się nowy Mac, modlę się, aby Apple zaczął inaczej traktować jakość kamery wideo – i za każdym razem jestem rozczarowany. Zarówno MacBook Air, jak i Pro z procesorem M1 nadal mają te samą kamerę FaceTime 720p, co wcześniejsze modele. Nie chodzi tylko o to, że powinniśmy już mieć 1080p, ale o to, że czujnik jest stary i po prostu słaby

MacBooki ARM bez wielu aplikacji z iOS

Tak, oczywiście, chcę mieć cały moduł TrueDepth i obsługę Face ID na komputerze Mac, ale zdaję sobie sprawę, że prawdopodobnie wymaga to znacznego przeprojektowania produktu. Nie mogę sobie wyobrazić, że przejście do znacznie ulepszonego aparatu FaceTime 1080p z f / 2.2 z iPada Air byłoby problemem dla firmy Tima Cooka. Apple twierdzi, że jakość wideo ulegnie poprawie dzięki procesorowi sygnału obrazu M1 i silnikowi Neural Engine. To pewnie prawda, ale oczekujemy więcej. 

Dlaczego bateria nie jest większa?

Patrząc na specyfikację, wydaje się, że 13-calowe MacBook Air i MacBook Pro mają baterie dokładnie tego samego rozmiaru, co ich poprzednicy z procesorami Intela. Po tych wszystkich informacjach o tym, że M1 jest układem, który jest po prostu mniejszy i jak MacBook Air stracił wentylator, widać że z pewnością byłoby miejsce na więcej baterii.

Wydajność chipa M1 jest odpowiedzialna za duży wzrost żywotności baterii. Apple twierdzi, że Air otrzymał 15 godzin podczas przeglądania Internetu, 18 godzin odtwarzania wideo i dwa razy dłużej przy wideokonferencjach. A jak oszałamiające wyniki byłyby w przypadku większego akumulatora?

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy