siec 5g w praktyce plus co to jak zaczac
LOKOWANIE PRODUKTU: PLUS

Chcę poznać sieć 5G – od czego powinienem zacząć?

5 minut czytania
Komentarze

Wiele się mówi o sieci 5G, ale czy myśleliście już o tym, aby naprawdę skorzystać z nowej technologii? Mogłoby się wydawać, że słowo nowa sprawia, iż jest ona dostępna wyłącznie dla najbogatszych lub wybranych odbiorców. Jednak tak nie jest, co chcę pokazać Wam w poniższym artykule. Sieć 5G to kolejny, istotny etap ewolucji technologii mobilnej, z którego już dzisiaj możemy skorzystać. W takim razie powtórzę tytułowe pytanie – od czego zacząć?

Sieć 5G jest na wyciągnięcie ręki

Plus na karte 5G

Na samym początku warto wiedzieć, że każdy operator w Polsce tworzy swoją infrastrukturę sieci 5G i już znajdziemy odpowiednie oferty w sprzedaży. Na tym polu wyróżnia się Plus, który jako pierwszy wdrożył sieć najnowszej generacji i nie poszedł przy tym w półśrodki. Wybrana przez tego dostawcę technologia wykorzystuje częstotliwość 2,6 GHz TDD (Time Division Duplex), która pozwala uzyskać pełnię możliwości 5G. Konkurencja aktualnie buduje swoją sieć 5G na zasadzie podziału z 4G, czyli w paśmie 2,1 GHz, które narzuca między innymi ograniczenia przepustowości. Tym sposobem w przypadku zielonego operatora mówimy o czymś więcej niż tylko marketingowym 5G. To rzeczywiście nowy pas przeznaczony wyłącznie do transmisji danych w nowej technologii i jedyne takie rozwiązanie dostępne obecnie komercyjnie w Polsce. W ramach ciekawostki – technologię do infrastruktury Plusa dostarcza Nokia i Ericsson.

Co to jest sieć 5G? Dlaczego powinienem się zainteresować?

Plus na karte 5G

Skoro już wspomniałem co nieco o samej technologii, to co ona oznacza dla końcowego użytkownika? Choć 5G jest stale w procesie rozwoju, już teraz jest furtką do rozwoju zupełnie nowych rozwiązań technologicznych. Tak jak w czasach panowania 3G nie wyobrażaliśmy sobie, jak wiele zmieni w naszym życiu 4G, tak samo na nasze życie z pewnością wpłynie rozwój 5G. Mówi się o tym, że nareszcie będzie można budować inteligentne miasta, prowadzić zdalne operacje, a autonomiczne samochody będą mogły błyskawicznie komunikować się ze sobą. To jednak melodia przyszłości. Dzisiaj 5G z pewnością gwarantuje możliwość oglądania seriali bez jakichkolwiek opóźnień i to potencjalnie w 8K. To wszystko za sprawą prędkości kilka razy wyższych niż w przypadku 4G.

Zamiast filmów wolisz grać? Tym bardziej powinieneś zainteresować się 5G. Coraz to popularniejsze usługi strumieniowania rozgrywki w chmurze wymagają czegoś więcej niż tylko szybkiego połączenia internetowego. Przede wszystkim liczy się w nich niskie opóźnienie, co jest kluczową zmianą w technologii 5G. Patrząc na 4G, gdzie latencja wynosi 20-30 milisekund, tytułowa sieć będzie schodzić poniżej 10 milisekund. Zapewne gracze doskonale wiedzą, że to przepaść.

Przedostatnim punktem jest pojemność sieci, która wiecie, że w przypadku Plusa oznacza nowy pas do jazdy. Jednak wisienką na torcie, czyli ostatnim punktem pozostaje stabilność. Będąc w zasięgu sieci 5G, jesteśmy pewni, że nagle nie stracimy połączenia, co pośrednio wynika właśnie ze wszystkich powyższych czynników – wyższych prędkości, niższego opóźnienia i osobnej częstotliwości z wyższą pojemnością.

Wybierzmy ofertę 5G w Plusie

Plus rozbudowuje sieć 5G

Skoro już zdecydowaliście się na poznanie sieci 5G, to pierwszy krok, który powinniście wykonać, sprowadza się do weryfikacji, czy jesteście w zasięgu. W tym celu wystarczy sprawdzić mapę, którą udostępnia Plus. Co istotne, warto śledzić ją na bieżąco, gdyż operator cały czas usprawnia swoją infrastrukturę. W 2021 r. w zasięgu najszybszej sieci 5G znajdzie się ponad 11 milionów osób z ponad 150 miejscowości, w tym wszystkich obecnych i byłych miast wojewódzkich. Ok, jesteśmy w zasięgu, więc wybieramy jedną z ofert. Warto zaznaczyć, że decydując się do początku stycznia na dowolny abonament w Plusie, otrzymujemy dostęp do sieci 5G w cenie abonamentu przez cały czas trwania umowy. Mamy do wyboru następujące abonamenty, każdy z nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami i MMS-ami do wszystkich sieci:  

  • 30 zł/miesiąc z pakietem 2 GB internetu i TIDAL na 90 dni bez opłat, potem 19,99 zł miesięcznie
  • 50 zł/miesiąc z pakietem 12 GB internetu i TIDAL na 90 dni bez opłat, potem 19,99 zł miesięcznie
  • 75 zł/miesiąc z pakietem 72 GB internetu oraz serwisem muzycznym TIDAL na 24 miesiące bez opłat.
  • Świąteczną promocją jest abonament z pakietem 24 GB i usługą TIDAL taniej o 20 zł przez 12 miesięcy. Opłata za ten abonament to 50 zł przez pierwsze 12 miesięcy (po rabacie za TIDAL), a przez kolejne 12 miesięcy 70 zł.

Powyższe ceny uwzględniają 10 zł rabatu za e-fakturę. Od abonamentu za 50 zł można w dowolnym momencie dobrać kolejne karty nawet za 50% ceny.

Jeśli Wasz smartfon nie obsługuje sieci 5G w Plusie i chcąc korzystać z 5G potrzebna jest jego wymiana, to operator przygotował wiele planów z urządzeniami, w których znajdziemy między innymi Samsunga Galaxy A51 5G, ZTE Axon 11 5G, Xiaomi Mi 10T Pro, czy też Motorolę Edge.

siec 5g plus oferta z internetem

Kolejny punkt programu to oferta na Internet 5G. Będąc w zasięgu sieci, możemy skorzystać z następujących taryf:

  • 30 zł/miesiąc – 30 GB
  • 40 zł/miesiąc – 90 GB
  • 50 zł/miesiąc – 120 GB
  • 79 zł/miesiąc – 200 GB oraz dostęp do TIDAL Premium

Każda oferta dodatkowo zawiera pierwszy miesiąc gratis. Jeśli posiadacie już abonament telefoniczny za 49,90 zł lub wyższy, to możecie liczyć na rabat do 50%.

Sprawdź sam – 5G w Plusie na kartę bez żadnych opłat

siec 5g plus na karte oferta

Na koniec ciekawostka, bo Plus również proponuje 5G w ofercie na kartę. Do 5 stycznia 2021 roku każdy może sprawdzić sieć nowej generacji bez żadnych dodatkowych opłat.

Zobacz też: Plus rozbudowuje sieć 5G – aż 11 milionów mieszkańców w zasięgu.

Tym sposobem sami widzicie, że dla chcącego, nic trudnego i możliwość sprawdzenia dobrodziejstw, które płyną z sieci 5G, jest na wyciągnięcie ręki. Oferta Plusa obejmuje zarówno fanów abonamentów, jak i ofert na kartę. Zatem bezproblemowo można sprawdzić, co 5G oznacza w praktyce. Niemniej my również jesteśmy ciekawi, więc spodziewajcie się, że lada moment przetestujemy dla Was technologię 5G.

Wpis powstał we współpracy z operatorem Plus

Lokowanie produktu: Plus

Motyw