ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
MacBook Pro zmiany Touch Bar

MacBook i dotykowy ekran – Apple bagatelizuje temat, ale jest nadzieja

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

W wywiadzie sprzed kilku dni, szef oprogramowania Apple, Craig Federighi, zbagatelizował plotki, że planowana jest wersja macOS dla urządzeń z ekranem dotykowym i stwierdził, że podczas projektowania elementów nowego systemu Big Sur nie chodziło o takie rozwiązanie. Z drugiej strony nie zaprzeczył wprost, że jedna z kolejnych wersji macOS może zyskać obsługę za pomocą dotyku. Faktycznie, firma z Cupertino opatentowała systemy poleceń dotykowych dla oprogramowania na komputery na początku 2020 roku. Może to być pewną wskazówką, że MacBook oraz ekran dotykowy doczekają się połączenia w jedno urządzenie.

Zobacz także: Świat jest gotowy na iPhone z USB-C, ale Apple chyba nie

MacBook z procesorem M1 – gigantyczne możliwości robią wrażenie

Kierownictwo Apple mówi o nowym chipie M1, bagatelizując plotki na temat Maca z ekranem dotykowym w ostatnim wywiadzie. Po zaprezentowaniu pierwszych komputerów z własnym układem M1 na początku tego tygodnia, trójka szefów firmy rozmawiała z The Independent na ten niezwykle ważny temat. W wywiadzie szef marketingu Greg Joswiak, wiceprezes ds. oprogramowania Craig Federighi i wiceprezes ds. inżynierii sprzętu John Ternus szczegółowo omówili nową technologię, przyszłość komputerów Mac, ale nie tylko. Jeśli chodzi o nowy układ M1 w MacBooku Air, MacBooku Pro i Macu mini, sami nie mogli uwierzyć, gdy zobaczyli jego możliwości. Gigantyczne wrażenie zrobiła na wszystkich przede wszystkim poprawa żywotności baterii. 

MacBook dotykowy ekran

Greg Joswiak mówi, że stworzenie procesora dla komputerów to naturalny etap rozwoju. Przecież wszystko zaczęło się od chipów dla iPhone’ów. Od tego czasu spółka z Cupertino używa liter, do oznaczania nazw kolejnych procesorów.

Federighi przedstawił również kilka informacji na temat procesu odejścia od Intela na własne układy oparte na ARM. „Robiliśmy to już wcześniej” – mówi Federighi. „W międzyczasie widzieliśmy, jak inni z branży robią to, ale nie z takim sukcesem. Craig stwierdził, że firma udoskonaliła cały proces, oraz obsługę narzędzi, aby uczynić go naprawdę prostym dla wszystkich.

MacBook i dotykowy ekran – Apple bagatelizuje temat, ale jest nadzieja

Na temat komputerów z nadgryzionym jabłkiem w logo, wyposażonych w ekrany dotykowe plotki ciągną się od lat. Jednak firma cały czas tego nie zrobiła. Teraz grafika z App Store ożywia spekulacje na temat komputera MacBook wyposażonego w ekran dotykowy. Tim Cook i spółka zbagatelizowali plotki o dotykowym komputerze, ale to, co zobaczyliśmy ożywiło informacje, że takie urządzenie może się pojawić.

MacBook dotykowy ekran

Została ona zauważona przez programistę Louie Mantia i przedstawia stylizowaną ludzką dłoń dotykającą różnych widżetów i elementów interfejsu użytkownika w macOS Big Sur. Firma wkrótce po tym usunęła animację i grafikę dłoni i zastąpiła je statycznym obrazem przedstawiającym funkcję widżetów w nowej aktualizacji macOS. Informacja wzbudziła trochę uwagi i ponownie rozpaliła spekulacje, że dodanie sterowania za pomocą dotyku jest planowane. 

Aktualizacja macOS Big Sur wprowadza całkowitą wizualną modyfikację systemu operacyjnego, który w dużej mierze zapożycza elementy z iPadOS i iOS. To doprowadziło niektórych ludzi do przekonania, że ​​jest to pierwszy krok w kierunku połączenia macOS i iPadOS, a przynajmniej doprowadzi do wprowadzenia dotykowego UX na Maca.

Źródło: Appleinsider, 9to5mac

Sprawdź najnowsze wpisy