ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Koniec 3G i 2G – kiedy nastąpi u poszczególnych operatorów?

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Artykuły

Koniec 3G oraz 2G jest już przesądzony, choć jeszcze nie tak prędki, jak można się było tego spodziewać. Jednak w ciągu najbliższych kilku lat, praktycznie każdy z operatorów w naszym kraju, zamierza zrezygnować ze wspierania tego standardu. I choć może się to nie podobać wielu użytkownikom, nic tego już raczej nie zatrzyma.

Koniec 3G i 2G w Polsce

Koniec 3G 2G
Fot. PixaBay

Zanim sieć 5G na dobre zagości w naszych domach i na ulicach, minie jeszcze sporo czasu. Ostatnio Plus zapowiedział, że włączy nowe nadajniki dla swojej sieci 5G, a w przyszłym roku ta ma objąć zasięgiem aż 11 milionów użytkowników. Brzmi pięknie, ale to jeszcze dość odległa przyszłość. Mieszkańcy mniejszych miast czy wsi mogą na takie rozwiązanie czekać jeszcze bardzo długo. Podobnie sytuacja wygląda z innymi operatorami, którzy są w naszym kraju, więc większość z użytkowników dalej korzysta z innych standardów. W tym przypadku mówimy oczywiście o sieci 4G, ale także i 3G czy nawet 2G.

Jednak te dwie ostatnie już niebawem przestaną być wspierane przez operatorów, co niestety nie jest dobrą informacją. Powolne wyłączanie sieci 3G dla wielu użytkowników może oznaczać konieczność kupienia nowego telefonu. I choć praktycznie każdy ze sprzedawanych teraz smartfonów obsługuje 4G, to przecież nie każdy musi korzystać z takiego właśnie sprzętu. Zostają dalej starsze, ale cały czas działające urządzenia, a do tego dochodzą tzw. feature phone, czyli telefony podstawowe. Ostatnio pojawiły się dwie nowe Nokie z tego segmentu, ale te akurat 4G obsługiwać mają. Problem więc mogą być poprzednie generacje czy sprzęty, które używane są przez osoby starsze.

Zobacz też: Produkty z Amazona zamówisz do paczkomatu.

Koniec 3G i 2G jest jednak nieunikniony, bo operatorzy potrzebują pasm na rozwój kolejnych sieci. Proces wyłączania powoli się już zaczął, ale nie u każdego z operatorów będzie przebiegał podobnie. Magazyn Rzeczypospolita dostał od operatorów dość szczegółowe informacje na temat tego, kto i kiedy zamierza wyłączyć sieć 3G i 2 G u siebie. Jak to dokładnie wygląda?

koniec 3G 2G kiedy
Fot. PixaBay

Plus – koniec 3G już się zaczął

Pierwszym z operatorów, który zaczął już proces wyłączania 3G u siebie, jest Plus, a konkretniej Polkomtel. Firma poinformowała o tym już jakiś czas temu, a głównym powodem takiego stanu rzeczy, są zobowiązania wobec obligatariuszy. Istotnym czynnikiem jest tutaj także zapotrzebowanie energetyczne, czyli chęć zużywania mniejszej ilości prądu. To wszystko prowadzi do tego, że powolny proces wycofywania się z 3G oraz 2G już się rozpoczął. Jednak operator nie podał dokładnej liczby wyłączonych nadajników, ani tego kiedy całkowicie ma zamiar wycofać się z obsługi standardów. Zapewne minie jeszcze kilka lat, zanim to zrobi, ale sam proces już się rozpoczął.

T-Mobile

Jeżeli chodzi o T-Mobile, to tutaj plan jest o wiele bardziej konkretny. Operator zapowiedział bowiem, że pierwsze wyłączenia 3G nastąpią już na początku 2021 roku, czyli tak naprawdę za kilka miesięcy. Jednak sam proces będzie znacznie dłuższy, ponieważ może potrwać około dwóch lat. Proces ma się zakończyć do końca 2023 roku, czyli wszystko ma pójść wyjątkowo sprawnie. Przynajmniej na tle innych operatorów, którzy dali sobie znacznie dłuższe okienka czasowe. T-Mobile ma zamiar przeznaczyć wolne częstotliwości na nowe usługi w pasmach 4G oraz 5G.

Play

Fioletowy operator także przygotowuje się do wyłączenia 3G, ale tutaj nie podano konkretnych terminów. Ani tego, kiedy sam proces ma się zacząć, ani tym bardziej kiedy dokładnie może się zakończyć. Wiadomo jedynie, że sam proces wyłączania 2G oraz 3G ma zostać przeprowadzony w ciągu siedmiu lat, czyli do 2027 roku.

Orange

Orange, podobnie jak Play, nie ma konkretnego planu czasowego, kiedy ma wyłączyć dostęp do sieci 3G oraz 2G. Analizy tego, jak podejść do tematu, dalej są robione u operatora, wiec tutaj brakuje konkretów. Zapewne niedługo się to zmieni.

Zostaje jeszcze kwestia VoLTE, ale według ekspertów z Ericsson Polska, z tego rozwiązani korzysta mniej, niż połowa klientów operatorów. Tutaj wiele zależy od operatora, który taką możliwość musi włączyć. Do tego dochodzi też to, że nie wszystkie modele smartfonów pozwalają na korzystanie z VoLTE, a szczególnie te ze średniej oraz niskiej półki cenowej.

Źródło: Rzeczypospolita

Sprawdź najnowsze wpisy