Pierwszy tydzień listopada przywitał nas większymi obostrzeniami i ciekawymi newsami. To też tydzień pod znakiem ofert typu Black Week. Jeśli nie śledziliście uważnie naszego portalu, to teraz jest szansa, aby nadrobić zaległości. Zapraszam do kolejnej odsłony SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia.

Pochwała

Zeroemisyjny transport publiczny w Polsce. Niestety zdecydowana większość autobusów w Polsce napędzana jest przez stałe paliwa kopalne. To ponad 75% wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej w kraju nad Wisłą. Jedynie 5% stanowią autobusy napędzane na gaz, a nieco ponad 14% pojazdy, które wykorzystują surowce odnawialne i biopaliwa. Ta sytuacja z biegiem czasu będzie się jednak zmieniała, co widać już po kilku miastach. Warto tutaj pochwalić Gdynię, która jest przykładem elektromobilności. W mieście tym kursuje ponad 90 zeroemisyjnych trolejbusów. Do 2023 roku miasto chce mieć 1/3 zeroemisyjnej floty a do 2030 nawet 50%! Warto dodać, że miasto ogłosiło kilkanaście dni temu przetarg na zakup 24 elektrobusów.

Nintendo Switch nadal hitem. Wcale mnie to nie dziwi. O ile PS4 i Xbox One oferują duże tytuły, które z reguły są nastawione na rozgrywkę jednoosobową lub w sieci, to Nintendo Switch celuje w innego klienta. Konsola sprawdza się w grach wieloosobowych przy jednym telewizorze. Takie hity jak Mario Kart 8 czy Super Mario Party to „must-have” każdego posiadacza Switcha, który chętnie spędza czas ze znajomymi w domu. 68 mln sprzedanych egzemplarzy konsoli to naprawdę rewelacyjny wynik, który z pewnością ulegnie poprawie z uwagi na zbliżający się okres świąteczny.

Krytyka – Black Week czyli wielkie nic

ToF to zmarnowany potencjał. Sensory ToF w aparatach smartfonów to w tej chwili głównie czysty marketing. Ich celem miało być skanowanie obiektów i detekcji głębi obrazu. Niestety, ale w praktyce nie wydają się być one specjalnie użyteczne. Przyznajcie się – czy kiedykolwiek używaliście aplikacji do skanowania obiektów w 3D? Ja tylko raz, dla sprawdzenia, czy to w ogóle działa. Sensor ToF ma potencjał, ale z pewnością nie wtedy, gdy jest umieszczony z tyłu obudowy smartfona. Czujnik ten świetnie się sprawdza do skanowania twarzy w 3D, co pokazał Huawei w modelu Mate 40 Pro, a także nawet Samsung w Galaxy S10 5G. Dziwi mnie, że Koreańczycy porzucili ten pomysł, który pozwalał na szybkie i bezproblemowe odblokowanie urządzenia. Dziwię się, że Apple nie wykorzystuje tego typu sensora do zmniejszenia notcha w iPhone’ach, a uparcie korzysta z własnej technologii Face ID. Nie dziwi mnie z kolei fakt, że producenci urządzeń mobilnych rezygnują z umieszczania sensorów ToF jako dodatkowego czujnika do aparatu głównego.

Black Week czyli nic. Wyjątkowo wkurzają mnie tzw. oferty Black Week w Polsce. W USA Black Friday i Cyber Monday to dwa specyficzne dni prawdziwych wyprzedaży. W Polsce wiele sklepów jest na tyle cwanych, że postanowiło z tego „święta promocji” zrobić całe weekendy a nawet kilka weekendów. Jest to wyjątkowo żenujące i wkurzające, tym bardziej, że trudno mówić o prawdziwych promocjach dużych sieci. Te oferty są po prostu słabe, po co więc maskować się czarnym piątkiem, czy też weekendem i robić śmietnik wśród niewielu naprawdę dobrych ofert, które są dostępne wtedy w Polsce. Black Week promują już: Media Expert, Media Markt, a teraz doszło nawet Allegro.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.