Zgodnie z anglojęzycznym raportem Korea IT News, Apple wybrało LG Display jako dostawcę wyświetlaczy LED do nowej generacji flagowego tabletu, którego możemy nazwać iPad Pro 2021. Najnowsza wersja tabletu z Cupertino ma zostać wydana w pierwszym kwartale 2021 roku. Urządzenia otrzymają wyświetlacze wyposażone w technologię mini LED, o której spekuluje się już od dawna.

Zobacz także: Apple szykuje nowe słuchawki AirPods, ale opóźnia flagowy model

iPad Pro 2021 oddala się od nowego iPada Air

Ekrany LCD z podświetleniem mini LED zapewniają lepszą jakość wyświetlania, oraz są jaśniejsze i ostrzejsze niż obecnie stosowana technologia. Są również bardziej energooszczędne. Oprócz nadchodzącego modelu iPada Pro, firma Tima Cooka podobno planuje użycie tych wyświetlaczy w innych iPadach i oraz komputerach Mac. Począwszy od Apple, inni producenci urządzeń IT również pójdą w ślady firmy, używając ekranów LCD z podświetleniem mini LED. Ten trend przyniesie ogromne zmiany na światowym rynku. Początkowo gigant technologiczny miał nadzieję wypuścić aż sześć urządzeń z mini LED przed końcem tego roku. Jednak pandemia zmusiła spółki z Cupertino do zmiany planów.

iPad Pro 2021

Łańcuch dostaw dla wyświetlaczy został ustalony przez firmę Epistar z Tajwanu, która dostarcza mini LED. Inna firma z Tajwanu, TSMT, użyje technologii montażu powierzchniowego (SMT) do zamontowania mini LED, a LG Display doda do całości swój ekran LCD i stworzy ostateczną wersję, która zostanie wysłana do fabryk. Masowa produkcja wyświetlaczy ma się rozpocząć pod koniec 2020 roku.

Nie należy mylić mini LED z microLED, która będzie zupełnie nową formą technologii wyświetlania. Mini LED to nowa forma podświetlenia stosowana w ekranach LCD. Oferuje wiele takich samych korzyści jak OLED, ale często może oferować zwiększoną jasność, lepszą wydajność energetyczną i mniejsze ryzyko wypalenia. Flagowy tablet musi zyskać przewagę nad niedawno wydanym iPadem Air czwartej generacji. Obydwa urządzenia są do siebie niezwykle podobne i dla większości klientów lepszym wyborem może być nowszy i tańszy model. 

Apple idzie za ciosem – iPad Pro 2021 zyska 5G i nowy ekran

Latem L0vetodream powiedział, że w pierwszej połowie przyszłego roku pojawi się iPad Pro 2021 z wyświetlaczem mini LED, chipsetem A14X Bionic wykonanym w technologii 5nm i obsługą 5G. Inni, w tym analityk TF International Ming-Chi Kuo, prognozują, że nowy tablet otrzyma 12,9-calowy wyświetlacz. Nie jest jasne, co stanie się z wersją o przekątnej 11-cali.

iPad Pro 2021
Fot. iPad Pro 2020

Poprzez pandemię COVID-19 tablety stały się niezbędnym urządzeniem w wielu gospodarstwach domowych, gdzie są używane przez osoby pracujące w domu oraz przez dzieci w wieku szkolnym do nauki na odległość. Popyt ten można było dostrzec w niedawno ogłoszonych przez Apple wynikach za czwarty kwartał, które pokazały przychód w wysokości $9,03 miliarda dolarów ze sprzedaży iPadów, co oznacza wzrost o 46% rok do roku. W roku fiskalnym 2020 firma zwiększyła sprzedaż tabletów o 11,5% do $23,72 miliarda.

Apple ostatnio odświeżył iPada Pro w marcu, ale była to stosunkowo niewielka aktualizacja, z nowymi funkcjami, w tym chipem A12Z Bionic, który jest zasadniczo procesorem A12X z włączonym dodatkowym rdzeniem GPU, ultraszerokokątną kamerą, która umożliwia zoom 0,5x, czy skanerem LiDAR służącym do rozszerzonej rzeczywistości. Była to pierwsza aktualizacja iPada Pro od czasu gruntownego przeprojektowania urządzenia w październiku 2018 roku.

Źródło: Phonearena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)