ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
mBank Strajk Kobiet

[SPT #131] Bardzo dobrze, że mBank popiera strajk kobiet, a Ikea LGBT

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Kolejny „covidowy” tydzień za nami. W te chłodniejsze dni trzymajcie się zdrowo i znajdźcie chwilę na lekturę SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia. Jest to chyba pierwsza odsłona, w której zabrakło działu „krytyka”! Z pewnością emocje rozgrzał strajk kobiet.

Pochwała – strajk kobiet rozgrzał emocje w Polsce

Wyszukiwarka Apple. Daję duży kredyt zaufania temu projektowi, choć mam pewne wątpliwości. Z jednej strony to dobrze, że genialne Google w końcu będzie miało godnego konkurenta. Z drugiej strony chyba każdy widzi, że Bing od Microsoftu to jedna wielka klapa – niewiele osób chce z tego narzędzia korzystać. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że jak Apple zabiera się za coś, to efekt finalny jest zazwyczaj fenomenalny i działa świetnie. Poza tym można mieć pewność, że firma z Cupertino będzie wciskała własną wyszukiwarkę na wszystkich urządzeniach z logo jabłka. Baza iPhone’ów, iPadów i Maców jest naprawdę duża. Byłby to przyzwoity start na rynku pod względem użytkowników. Kibicuję projektowi, ciekawi mnie, czy można to zrobić lepiej niż Microsoft, bo w bezpośredniego konkurenta i zagrożenie dla Google nie wierzę.

Świetne wyniki Microsoftu. Pandemia służy firmom technologicznym. Po raz kolejny pokazał to Microsoft, który przedstawił świetne wyniki. Zysk netto zwiększył się aż o 13,9 mld względem okresu analogicznego roku ubiegłego. Takie rezultaty to efekt pandemii i popytu na technologie do nauki i pracy zdalnej. Wystarczy spojrzeć na Microsoft Teams, które notuje gwałtowny wzrost liczby użytkowników. Do obsługi aplikacji potrzeba sprzętu – w tym aspekcie świetnie spisują się urządzenia Surface, których sprzedaż również wzrosła. Warto dodać, że mijający tydzień był tygodniem wyników finansowych spółek technologicznych w USA. Świetne wyniki przedstawiły także Apple i Alphabet (Google).

mBank wspiera strajk kobiet. Powszechnie uważa się, że przedsiębiorstwa nie powinny angażować się w akcje społeczne czy opowiadać się po którejś ze stron sporów politycznych. Ja uważam inaczej i dlatego cieszy mnie fakt, że mBank poparł strajk kobiet. Warto zwrócić uwagę, że mBank nie jest przedsiębiorstwem państwowym, nie musi więc „podkulać ogona” i siedzieć cicho. Bawi mnie to odgrażanie się rzekomo „wściekłych” klientów (zazwyczaj niewielkiego promila), którzy twierdzą, że nie skorzystają z usług danej firmy lub nie kupia jej produktu. Tak było w przypadku popierania „tęczowych” przez Ikeę czy CDProjekt. W przypadku Ikei chodziło o wyrzucenie pracownika za homofobiczne treści umieszczone przez niego na wewnętrznym forum. CDProjekt z kolei na jakiś czas zmienił swoje logo na tęczowe. Takich gigantów nie obchodzi, że garstka spośród milionów klientów na świecie nie kupi ich produktu, ważniejsze są tu wartości, które w stu procentach popieram.

Premiera Cyberpunk 2077 przesunięta. Z przykrością stwierdzam, że to dobrze. Rynek gier zna bowiem wiele przykładów na to, że debiut gry, która jest niedopracowana i zawiera błędy, może się dla niej skończyć bardzo źle. Przykładem z kilku ostatnich lat może tu być Sniper Ghost Warrior od rodzimego studia CIGames, który został zmasakrowany w dniu debiutu ze względu na gigantyczną liczbę bugów. Mam tylko nadzieję, że „Redzi” faktycznie wydadzą grę 10 grudnia, czyli na dwa tygodnie przed świętami. W przeciwnym wypadku, dobry wynik za IV kwartał bieżącego roku może być zagrożony.

Sprawdź najnowsze wpisy