Niedługo przenoszenie danych z Endomondo nie będzie już możliwe, a ponieważ aplikacja zostaje wycofana z rynku, warto się z tym pośpieszyć. Decyzja o zamknięciu Endomondo spadła na użytkowników aplikacji nagle, choć można było podejrzewać, że tak to się właśnie skończy. Pierwszą firmą, która podała informacje o zakończeniu działalności aplikacji, było Under Armour, czyli właściciel. Dopiero później poznaliśmy szczegóły.

Przenoszenie danych z Endomondo – do kiedy można to zrobić?

Endomondo
Fot. Endomondo

O ile można było spodziewać się końca Endomondo, to jednak dalej jest to spore zaskoczenie. Under  Armour sprzedało część swoich aplikacji, ale w przypadku tej, na to się nie zdecydowano. 31 grudnia 2020 roku będzie ostatnim dniem, kiedy aplikacją ktoś będzie się jeszcze zajmował. Od 2021 roku aplikacja nie będzie dostępna już w żadnych sklepach, nie będzie można więc jej ściągnąć. Do tego nie będą pojawiały się żadne poprawki ani aktualizacje. Jednak na dostęp do naszych danych mamy trochę więcej czasu, niż dwa miesiące, które zostały do zamknięcia.

Przenoszenie danych z Endomondo będzie możliwe do 31 marca 2021 roku. Po tej dacie, wszystkie dane zapisane w usłudze mają zostać bezpowrotnie skasowane. Jest jednak jeden „haczyk”. Dane najlepiej pobrać przed końcem tego roku, ponieważ po 31 grudnia, ich pobieranie będzie wymagało kontaktu z supportem, a z tym może być różnie. Jeżeli więc komuś zależy, lepiej nie odwlekać tego na później.

Zobacz też: Google będzie miało swojego VPN-a i ten będzie dostępny w Polsce.

Jak przenieść dane z Endomondo?

Under Armour decydując się na zamknięcie Endomondo „strzeliło sobie w kolano”. Nie dlatego, że pozbywa się ogromnej bazy użytkowników, ale dlatego, że teraz trudniej będzie im zaufać. Firma przekonuje bowiem do tego, by przenieść dane z Endomondo do aplikacji MapMyRun, którą oczywiście zarządza. I to mogłoby być sensownym pomysłem, gdyby nie to, że użytkownicy mogą już im… nie ufać. Informowanie o zamknięciu Endomondo na dwa miesiące przed smutnym końcem, lekki chaos informacyjny i całe to zamieszanie sprawia, że nie można być pewnym, co stanie się potem z MapMyRun. Równie dobrze może się okazać, że ta aplikacja także z czasem zostanie zlikwidowana.

przenoszenie danych Endomondow
Fot. Endomondo

Niemniej na stronie pomocy Endomondo opublikowano instrukcję, jak przenieść swoje dane z jednej aplikacji do drugiej. Nie jest to skomplikowany proces, choć warto wiedzieć, że nie wszystkie dane zostaną przeniesione. Te informacje utracimy bezpowrotnie:

  • Osobiste wyniki (najlepsze)
  • Plany treningowe
  • Informacje profilowe oraz ustawienia konta
  • Lista znajomych
  • Sekcja Aktywność – posty, komentarze oraz zdjęcia
  • Wyzwania
  • Cele

By przenieść dane z Endomondo do MapMyRun, trzeba mieć oczywiście konta w obu usługach. Następnie zalogować się na stronie internetowej Endomondo, kliknąć nasz avatar i wybrać Ustawienia. W menu po lewej stronie trzeba wybrać Połącz, a następnie zaznaczyć MapMyFitness. Następnie wpisujemy dane z naszego konta MapMyRun, klikamy Synchronizuj i to właściwie tyle. Trzeba jednak zaznaczyć, że aplikacja Under Armour miała w trakcie pisania tego tekstu problemy z działaniem. Widocznie zbyt dużo osób chciało jednocześnie przenieść swoje dane, więc warto monitorować sytuację. W ten sposób można zsynchronizować nasze dane także z innymi usługami (np. Google Fit).

Jak pobrać dane z Endomondo?

pobieranie danych Endomondo
Fot. Endomondo

Jeżeli nie chcemy przenosić się i korzystać z MapMyRun, można pobrać same dane z Endomondo i wgrać je gdzie indziej. Tutaj należy skorzystać z aplikacji, a tam wejść w Ustawienia, a następnie Prywatność i znaleźć opcję odnośnie pobierania informacji. Te zostaną przesłane w formie linka na naszą skrzynkę pocztową, a my będziemy mieli 7 dni na to, by pobrać je na dysk.

Co z planami Premium?

Jak w przypadku wielu innych aplikacji, Endomondo posiadało także specjalny plan, za który uiszczało się opłatę. Te plany zostaną anulowane z dniem 30 listopada tego roku i nie będą pobierane dalsze opłaty. Jeżeli ktoś zapłacił już za dłuższy okres, środki mają być zwrócone na konto użytkownika. Wielka szkoda, bo Endomondo było kiedyś ogromną platformą, a dalej korzysta z niej ogromna liczba użytkowników.

Źródło: Endomondo

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.