Apple zapowiedziało na czerwcowej konferencji otwierającej tegoroczne WWDC odejście od procesorów Intela, na własne oparte na ARM układy. Tim Cook zapowiedział, że pierwsze urządzenie – prawdopodobnie komputer przenośny zadebiutuje do końca 2020 roku. A co z resztą modeli? Jak podaje portal gazeta The China Times, pierwszy iMac zasilany przez układ wyprodukowany przez Apple ma pojawić się w pierwszej połowie przyszłego roku.  Będzie on wyposażony w chip nazwany A14T

Zobacz także: iPhone 12 Pro kontra 12 Pro Max, czyli podobne, ale jednak różne

Procesory Apple dla komputerów – układ A14 w trzech wersjach

Według raportu, pierwszy procesor do komputerów stacjonarnych o nazwie kodowej „Mt. Jade” zostanie połączony z pierwszym samodzielnie opracowanym procesorem GPU o nazwie kodowej „Lifuka”, z których oba są produkowane przy wykorzystaniu 5-nanometrowego procesu technologicznego. 

Procesory Apple dla komputerów

Oprócz pierwszego chipsetu A14X dla MacBooka, który jest już produkowany seryjnie przy użyciu technologii 5-nanometrowej, firma wprowadzi na rynek samodzielnie opracowany procesor graficzny. Znany jest on obecnie pod kryptonimem badawczo-rozwojowym „Lifuka”. Spółka pracuje także nad pierwszym, procesorem dla komputerów stacjonarnych, który może być nazwany A14T, a teraz jest znany pod kryptonimem badawczo-rozwojowym „Mt.Jade”.

Procesory Apple dla komputerów – debiut już za chwilę

Dzisiejsza historia opiera się na osi czasu rozwoju nowych procesorów A14, które niedawno zadebiutowały w iPadzie Air oraz iPhone 12. Przedstawia również wcześniej deklarowany plan uruchomienia pierwszego komputera z układem ARM i powtarza wcześniejsze twierdzenia, że ​​pierwszym takim urządzeniem będzie MacBook z procesorem A14X o nazwie kodowej „Tonga”. Jest on już w masowej produkcji, a premiera nastąpi pod koniec 2020 roku. Mówi się, że otrzymamy 12-calowe urządzenie w nowej superlekkiej konstrukcji.

Procesory Apple dla komputerów

Apple ogłosił na czerwcowej konferencji WWDC, że w ciągu najbliższych dwóch lat jego komputery przejdą z procesorów Intel x86 na samodzielnie zaprojektowane procesory oparte na Arm. Bloomberg powiedział, że spółka z Cupertino opracowuje obecnie co najmniej trzy procesory oparte na 5-nanometrowym chipie A14.

Procesory Apple dla komputerów – MacBook Pro jako pierwszy

Analityk, Ming-Chi Kuo, przewiduje, że pierwszymi modelami, w których zostaną zastosowane nowe rozwiązania oparte na ARM, będą 13-calowy MacBook Pro i 24-calowy iMac z przeprojektowaną obudową. Według niego spółka Tima Cooka planuje wypuścić pierwszy z nowych modeli w czwartym kwartale tego roku lub na początku 2021 roku. Przed wprowadzeniem na rynek nowej wersji komputera „all-in-one” ma on jeszcze przejść niewielkie odświeżenie. 

Dzisiejszy raport twierdzi również, że prace nad chipem z serii A15 już trwają. Oparty on będzie na ulepszonym procesie 5nm (N5P). A15 pojawi się w przyszłorocznym iPhone 13 i podobnie jak w serii A14 otrzyma zmodyfikowane wersje oznaczone jako A15X i A15T, które będą stanowić podstawę drugiej generacji „procesorów z nadgryzionym jabłkiem”. Stanie się to w trzecim kwartale 2021 roku. Wcześniej, bo już 17 listopada tego roku odbędzie się podobno listopadowe wydarzenie, na którym zobaczymy pierwszego MacBooka z chipsetem A14.

Źródło: MacRumors

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)