Procesor A14 Bionic wprowadza duże ulepszenia do iPhone’a, ale nie tylko. Jest jedną z najważniejszych nowości giganta z Cupertino w tym roku, a jego rola w kolejnym będzie jeszcze większa. Znajdziemy go już nie tylko w iPadzie Air, ale też w całej rodzinie iPhone 12.

Zobacz także: Apple wyznacza nowy standard – iPhone 12 mini to debiut roku

Procesor A14 Bionic odegra główną rolę w świecie Apple

iPhone prawdopodobnie nadal byłby popularnym produktem, nawet gdyby jego prędkość była porównywalna z najlepszymi telefonami z Androidem. Odkąd Apple zaczęło projektować własne procesory, szybko oddaliło się od konkurencji.

Przez ostatnie kilka lat, zanim pojawiły się nowe iPhone’y i zaprojektowane przez Apple procesory z serii „A„, najszybsze smartfony z Androidem nie dorównywały jeszcze wydajnością iPhone’owi z poprzedniej jesieni. Z uwagi na to, że firma z Cupertino jest jedynym producentem telefonów, który może używać procesorów „A”, zapewnia to ogromną przewagę nad całą konkurencją.

Działania Apple dotyczące projektowania układów scalonych były niezwykle spójne ze wzrostem szybkości w tradycyjnych wskaźnikach procesora, takich jak wykresy w narzędziu do testów porównawczych Geekbench. Oto ostatnie pięć procesorów z serii „A” pod względem wydajności jednordzeniowej mierzonej przez Geekbench

Apple A14 Bionic

To spora poprawa, około 20% rocznie. A jeżeli nie wydaje się to wystarczająco dużo, to spójrzcie na procesory Intela w Macach – to ledwo kilka % rocznie. A jeśli uaktualniamy iPhone’a lub iPada tylko co kilka lat, te ulepszenia zamieniają się w znacznie bardziej dramatyczny wzrost prędkości.

Historia jest taka sama, jeśli chodzi o wydajność wielordzeniową. Czasami skoki są większe, a czasami mniejsze, ale generalnie wielordzeniowa wydajność Apple posuwa się naprzód na poziomie około 25% rocznie.

Apple A14 Bionic

Uczenie maszynowe priorytetem dla Apple

Oczywiście Apple robi postępy także w innych dziedzinach. Mamy tez procesory graficzne, a wydajność grafiki również znacznie wzrosła. Wynik GPU A14 w przypadku iPhone’a 12 Pro jest o 25% szybszy niż A13, w przypadku iPhone’a 11 Pro.

I chociaż obecnie trudno to zmierzyć za pomocą testu porównawczego, Firma twierdzi, że A13 był nie tylko znacznie szybszy niż A12 w zadaniach uczenia maszynowego, ale twierdzi, że silnik neuronowy w procesorze A14 jest o 80% szybszy niż w A13.

W rzeczywistości nie jest trudno spojrzeć na priorytety rozwoju i zobaczyć, że chociaż wydajność procesora i procesora graficznego jest niezwykle ważna, aby kontynuować rozwój, obszarem, w którym można osiągnąć największe korzyści, jest uczenie maszynowe, które z kolei napędza rozwój bardziej skoncentrowanych na uczeniu maszynowym funkcji na urządzeniach Apple.

Apple A14 Bionic

A14 Bionic podstawą przyszłych produktów Apple

Przyszłe produkty Apple prawie na pewno będą napędzane chipami zbudowanymi na tym układzie. iPad Pro 2020 jest obecnie zasilany przez procesor A12Z, który zasadniczo jest oparty na dwuletniej technologii. Trudno nie uwierzyć, że na początku przyszłego roku pojawi się nowy iPad Pro z procesorem A14X. Ogólnie rzecz biorąc, warianty X w procesorach z serii A mają więcej procesorów i rdzeni graficznych, aby zwiększyć wydajność na urządzeniach, które wymagają nieco więcej mocy niż iPhone lub iPad średniej klasy.

A14 ma tylko dwa rdzenie skoncentrowane na wydajności. Jest o 56% szybszy niż A12. Teraz wyobraźmy sobie iPada Pro z czterema wysokowydajnymi rdzeniami na A14X. Obecny iPad Pro jest już szybszy niż wiele laptopów – a następny prawdopodobnie będzie co najmniej o 50% szybszy.

Wreszcie jest Mac. Od czasu ogłoszenia tego lata koncepcji komputera z chipem ARM – z pierwszymi komputerami Mac dostarczonymi pod koniec 2020 roku – firma pozostaje cicho w kwestii tego, co będzie dalej. Ale trudno sobie wyobrazić, że te MacBooki nie będą napędzane przez wariant A14, bez względu na to, czy ma nazwę 14, czy też zostanie przemianowany na coś innego.

Jak będzie wyglądał ten chip? Apple już pokazał, że jest biegły w zwiększaniu wydajności poprzez dodawanie rdzeni do innych wariantów. Oczywiście niskobudżetowy komputer może po prostu korzystać z wersji procesora iPada Pro. Ale dla wyższej wydajności spółka Tima Cooka wprowadzi jeszcze więcej rdzeni procesorów i GPU. Ale czy ktokolwiek postawiłby na to, że pierwsze komputery z układami Apple będą zasilane przez pięcionanometrowe chipy oparte na Apple A14?

Źródło: MacWorld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)