elektryczny Hummer

Elektryczny Hummer – trzy silniki, 1000 KM i do setki w 3 sekundy

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Artykuły

Elektryczny Hummer może być bezpośrednim rywalem dla Cybertrucka Tesli, choć będzie do niego sporo droższy. Przynajmniej ta wersja samochodu, która na rynku pojawi się jako pierwsza. Patrząc jednak na to, co Hummer EV ma do zaoferowania, trzeba przyznać, że cena jest dość adekwatna do jego możliwości. Czy tego typu pojazd ma szansę przekonać tych, którzy uwielbiają ryk silników i zapach benzyny?

Elektryczny Hummer

elektryczny Hummer EV
Fot. The Verge

Hummer to jeden z tych pojazdów, który od razu robi wrażenie. Nie zawsze pozytywne, bo nie każdemu musi podobać się bryła samochodu, ale trudno przejść obok niego obojętnie. To też pojazd, który nie jest przeznaczony dla każdego i dość trudno byłoby poruszać się nim w mieście, ale też nie do miasta został stworzony. General Motors, czyli firma odpowiedzialna za nową wersję samochodu, chce pokazać, że poważnie podchodzi do przyszłości elektrycznych pojazdów. Hummer ma być tego dowodem, ale też pierwszym z samochodów, który został wyposażony w nową platformę oraz baterię. Tą nazwano Ultium, co ma budzić od razu skojarzenie z tym, że będzie zapewniała długą „żywotność”. I na papierze tak to właśnie wygląda.

Elektryczny Hummer ma być produkowany w Stanach Zjednoczonych w Detroit. Ostatnio General Motors wyłożyło ponad 2,2 miliardy dolarów na to, by przystosować fabrykę do produkcji samochodów elektrycznych. By dać jasną informację o tym, że to nowy początek i nowa droga dla firmy, fabrykę nazwano Factory Zero. Nowy pojazd, który na drogach ma pojawić się dopiero jesienią 2021, będzie dostępny w czterech wersjach. Chyba nie trzeba dodawać, że każda z nich będzie droga. Nie jest jednak tak, że General Motors żeruje na wspomnieniach i nic nie daje w zamian. Nowy Hummer ma naprawdę dużo do zaoferowania, choć trudno wyobrazić sobie to, by wykorzystywano go w warunkach polowych. Prędzej będzie służył do weekendowych wyjazdów, bo w sytuacji, kiedy akumulator się wyczerpie, trudno będzie go naładować. A przynajmniej nie będzie to tak proste, jak „pożyczenie” benzyny od kogoś innego. Choć samochód wyposażono w możliwość szybkiego ładowania.

Zobacz też: Seria „Szybcy i wściekli” będzie miała swój koniec.

Co oferuje elektryczny Hummer?

Zanim przejdziemy do ceny, spójrzmy na to, co elektryczny Hummer ma do zaoferowania. Jeżeli chodzi o napęd, to Hummer zostanie wyposażony w trzy silniki, które mają generować łącznie 1018 KM mocy oraz 15 592 Nm momentu obrotowego (maksymalnie). To sprawia, że samochód od 0 do 100 kilometrów na godzinę ma przyśpieszać w czasie około trzech sekund. Jeżeli chodzi o zasięg, to Hummer EV na jednym ładowaniu będzie mógł przejechać do 563 kilometrów. Nie podano pojemności akumulatorów Ultium, ale wiadomo, że instalacja ma być 800-woltowa i da się ją naładować z mocą 350 kW. Producent podaje, że w ciągu 10 minut, da się naładować akumulatory do tego stopnia, że będzie można przejechać około 160 kilometrów. Pełne ładowanie ma zająć około 40 minut, ale pod warunkiem, że ma się odpowiednie do tego miejsce.

General Motors nie zapomniało o tym, by wyposażyć samochód w specjalne funkcje, które dadzą mu większą mobilność w trudnych warunkach. Jedną z nich jest Crab Mode, który pozwala na to, by wszystkie cztery koła w samochodzie były skrętne. Da się także podwyższyć zawieszenie (o 149 mm), by pokonać większe przeszkody. Na pokładzie samochodu znajduje się także 18 kamer, które mają pomagać w prowadzeniu. Dodatkowo te będą się automatycznie czyścić, bo przecież mówimy tutaj o pojeździe, który „lubi się ubrudzić”. Wewnątrz znajdziemy dwa wyświetlacze o przekątnych 13,4 oraz 12,3 cala. Warto tutaj dodać, że w tworzeniu oprogramowania do nich, wykorzystano silnik graficzny Unreal Engine.

elektryczny Hummer
Fot. The Verge

Cena Hummera w wersji elektrycznej

Pierwszy elektryczny Hummer pojawi się dopiero w przyszłym roku, ale za to w wersji ze wszystkimi możliwymi dodatkami. I jak można przypuszczać, będzie też najdroższą z wersji, która pojawi się na rynku. Model Edition 1 ma bowiem kosztować 112 595 dolarów, czyli ponad 430 tysięcy złotych. Kolejnym modelem, który pojawi się już w 2022 roku, będzie Hummer EV EV3X. Ten ma oferować mocy 811 KM i gwarantować ponad 480 kilometrów zasięgu. Jego wyceniono na 99 995 dolarów, czyli około 386 tysięcy złotych. Wiosną 2023 roku pojawi się model EV2X, który  będzie kosztował 89 995 dolarów (około 350 tysięcy złotych). Podstawowa wersja elektrycznego Hummera zapowiedziana została dopiero na 2024 rok i ma kosztować od 79 995 dolarów (około 309 tysięcy złotych). Każdy z modeli powinien oferować podobny zasięg.

Źródło: General Motors / The Verge

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy