iPhone Touch ID

Nowy pomysł Apple – Touch ID nie zniknie z iPhone

3 minuty czytania
Komentarze

Touch ID zaczęło znikać z iPhone wyparte przez Face ID. Co prawda w tym roku zobaczyliśmy model SE z czytnikiem linii papilarnych, ale wykorzystuje on konstrukcję znaną już od kilku lat. Jeszcze inną wersję tego rozwiązania otrzymała najnowsza generacja iPada Air. W urządzeniu tym skaner został dodany do przycisku zasilania. Najbezpieczniejszym według firmy z Cupertino sposobem odblokowywania urządzenia jest jednak Face ID. Obecne jest w każdym urządzeniu z gamy iPhone’ów (poza SE) oraz w topowych iPadach Pro. Ten świetny system ma jednak swoje wady, które mogliśmy zobaczyć w pandemii COVID-19. Jak odblokować telefon, kiedy na twarzy mamy maseczkę? W takim wypadku Touch ID spisałoby się lepiej. Apple cały czas ma pewne plany odnośnie tej funkcji.

Zobacz także: iPhone 12 – porównanie modeli. Który jest dla Ciebie?

Apple planuje dodanie Touch ID do ekranu iPhone

Spółka podobno pracuje nad dodaniem funkcji Touch ID do ekranu iPhone’a. Wyciek pochodzi z konta na Twitterze L0vetodream, które wcześniej udostępniło szereg dokładnych informacji na temat nadchodzących planów sprzętowych i programowych firmy z Cupertino. Ostatnio poinformowało o szczegółach dotyczących iPhone 12, HomePoda mini czy Apple Watch Series 6.

iPhone Touch ID

Wiadomo, że L0vetodream jest niezwykle tajemniczy, ale dzisiejszy tweet nie jest tak trudny do rozszyfrowania jak inne. Brzmi po prostu: „MESA uts for iPhone”. Mesa to kryptonim, którym Apple określa Touch ID wewnątrz firmy, a „uts” to wyraźny skrót od „pod ekranem”. Nie ma harmonogramu, kiedy funkcja mogłaby powrócić do oferty iPhone’ów, ale nie jest to pierwszy raport sugerujący, że jest to coś, nad czym Apple pracuje. W zeszłym roku Bloomberg poinformował, że Tim Cook i spółka planują smartfon wyposażony zarówno w Touch ID i Face ID, a pojawić się on ma na rynku w 2021 roku.

Pogłoski o czytniku linii papilarnych wbudowanym w wyświetlacz pojawiły się po raz pierwszy przed premierą iPhone X. Chociaż od tego czasu gigant zdecydował się na użycie Face ID w swoich kolejnych, flagowych urządzeniach, istnieje spora liczba zgłoszeń patentowych, które wskazują, że prace nad skanerem w ekranie cały czas trwają. 

iPhone Touch ID

iPhone z Touch ID oraz Face ID

Oferowanie zarówno Touch ID, jak i Face ID razem miałoby wiele korzyści dla użytkownika, dając mu dwie niezawodne i bezpieczne opcje uwierzytelniania biometrycznego. Trójwymiarowy skaner twarzy nie działa na przykład z maskami na twarz, więc można użyć Touch ID do odblokowania telefonu, gdy twarz jest zakryta. Z drugiej strony skaner linii nie działa na przykład z rękawiczkami, więc w takiej sytuacji lepiej zachowa się Face ID.

Pewne problemy z Face ID pojawiły się w czasie pandemii COVID-19. Użytkownicy musieli podnosić maski, żeby odblokować swoje urządzenie, a za to w wielu państwach grożą mandaty. Apple dołożyło wszelkich starań, aby obejść ten problem, wprowadzając zmiany w systemie iOS, ale przecież maski na twarz i okrycia twarzy, czy głowy były od dawna powszechne w wielu krajach. Z tych względów jest więcej powodów, aby Touch ID powróciło dla wygody użytkowników.

Źródło: Appleinsider, 9to5mac

Motyw