ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Dyski twarde z DNA

Shannon to rewolucja w dziedzinie zapisywania danych. DNA nośnikiem

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Nazywa się Shannon na cześć Claude’a Shannona, znanego jako „ojciec teorii informacji” – chodzi o sprzęt, który może zrewolucjonizować nasze życie. Shannon jest wciąż stosunkowo wczesnym prototypem używanym do badania problemów związanych z przechowywaniem i obliczeniami, związanych z możliwością kodowania danych w DNA. Nie jest jeszcze gotowy do sprzedaży komercyjnej, ale z pewnością warto zapamiętać jego nazwę.

Shannon – co to jest i jak działa

Shannon jest „pisarzem”. Obecnie może zapisywać dane z prędkością około 10 Mb / s, ale badacze odkryli sposoby na ulepszenie projektu, aby osiągnąć prędkości gigabitowe na sekundę. Odczytywanie danych odbywa się za pomocą maszyn używanych do sekwencjonowania DNA. W tym przypadku używane są maszyny firmy Oxford Nanopore Technologies.

W konwencjonalnym przetwarzaniu, dane są przedstawiane jako ciąg jedynek i zer. Skompresowana wersja danych jest również reprezentowana jako ciąg jedynek i zer i może być zakodowana w DNA. Dlatego Shannon może obsługiwać każdy konwencjonalny schemat kompresji danych. Taki standardowy algorytm kompresji cyfrowej używany w reprezentacji cyfrowej może być zaimplementowany w odpowiednim schemacie kodowania.

Zobacz także: Edge z funkcjami, których konkurencja nie ma

Shannon DNA Modyfikacje genów

Badacze mogą jednak jeszcze bardziej zmniejszyć ilość danych przechowywanych w DNA ze względu na sposób, w jaki kodują dane, aby zmniejszyć liczbę cząsteczek używanych do ich reprezentowania. W pewnym sensie te informacje są kompresowane zarówno w konwencjonalny, jak i nowatorski sposób. Najpierw odbywa się kompresja danych wejściowych w standardowy sposób, a następnie ta zmniejszona reprezentacja jest zagęszczana w schemacie kodowania DNA, zmniejszając liczbę cząsteczek używanych do reprezentowania wcześniej skompresowanych cyfrowych danych wejściowych. W obecnym stanie badacze mogą wyprodukować 186 GB skompresowanych danych dzięki Shannon.

Przyszłość Shannon

Zwiększenie wydajności można osiągnąć na wiele sposobów. Na przykład poprzez dostosowanie chemii wewnątrz Shannon, można przyspieszyć jej mechaniczne aspekty (np. sprawić, by taśma poruszała się szybciej w maszynie) i dostosować konfigurację.

Data Science Summit 2020

Problemy związane z produkcją masową zostaną rozwiązane na podstawie tego, czego nauczą badaczy pierwsi klienci w odniesieniu do ich przypadków użycia. Producenci oczekują, że wdrożenie większego stopnia automatyzacji będzie kluczem do masowej akceptacji rozwiązania.

Miniaturyzacja Shannon będzie produktem ubocznym wewnętrznych innowacji w dziedzinie chemii i inżynierii, wraz z jasnym zrozumieniem, w jaki sposób klienci chcieliby korzystać z urządzenia. Spekulacje na temat kształtu tego urządzenia są przedwczesne.

Ile to będzie kosztować?

Cena sprzedaży ostatecznej wersji będzie wyznacznikiem oczekiwanego obniżenia kosztów w ulepszaniu projektu i będzie zależała od popytu rynkowego. Stanie się to wyraźniejsze w ciągu następnego roku.

Nośnikiem będzie albo DNA w roztworze albo wysuszona postać w postaci czegoś podobnego do bardzo małego kamyka. W obu przypadkach jest prawdopodobne, że ilość zapisywanych danych będzie zawarta w objętości mniejszej niż pojedyncza probówka. Obecnie nie ma równoważnej koncepcji ochrony przed zapisem na konwencjonalnych nośnikach. Dane są zachowywane poprzez generowanie kopii zakodowanego DNA prawie bez żadnych kosztów.

Źródło: techradar

Sprawdź najnowsze wpisy