Informacje o COVID-19 dominują na polskich portalach, ale u nas przeczytacie też o nowych technologiach. W tych trudnych czasach warto dla relaksu zasięgnąć lektury SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia. Najciekawsza wydaje się być sytuacja z Huawei i jego HarmonyOS.

Pochwała – przede wszystkim HarmonyOS

Asystent Google jeszcze lepszy. Z Google Assistant korzystam sporadycznie, mimo że wiem, że ma kilka ciekawych funkcji. Właściwie wydaję mu polecenia, aby włączył iRobota – to się sprawdza bardzo dobrze. Jednak sterowanie głosowe nie działa tak, jak powinno we wszystkich aplikacjach, a część z nich po prostu w ogóle nie obsługuje tej funkcji. Być może niedługo się to zmieni, ponieważ Google chce, aby jego asystent współpracował także z programami osób trzecich. W związku z powyższym, deweloperzy otrzymają odpowiednie narzędzia do implementacji asystenta. Co ciekawe, usługa ma otrzymać możliwość rozmawiania z naszymi gośćmi bez wpływu na historię wydawanych komend.

HarmonyOS na smartfonach Huawei. To niesamowite, że chińska firma tak szybko stara się wdrożyć nowy system do swoich urządzeń mobilnych. Okazuje się, że kilka smartfonów, które już są na rynku otrzymają HarmonyOS. Oczywiście użytkownik będzie miał wybór, z której platformy będzie chciał korzystać. Na liście są też nadchodzące premiery, a mianowicie seria Huawei Mate 40. Ciekawe, czy urządzenie oprócz HarmonyOS będzie miało upośledzoną wersję Androida.

Mniejszy notch w iPhone 13. To będzie z pewnością miłe udogodnienie dla wszystkich osób, które nienawidzą dużego wycięcia w smartfonie. Najwyraźniej Apple nie jest jeszcze gotowe z technologią, która umożliwiłaby schowanie czujników do skanowania twarzy w 3D pod ekranem. Tam też musiałby się znaleźć przedni aparat. Myślę jednak, że małymi krokami za kilka lat taka możliwość stanie się faktem. Fani Apple muszą jednak się uzbroić w cierpliwość.

K / DA to światowy fenomen. Riot Games ma pomysły na gry i ich promowanie. Nie przypuszczałem jednak, że jednym z nich będzie wirtualny girlsband, który wyda kilka K-popowych piosenek. Co ciekawe, projekt spodobał się fanom na całym świecie, a wideo do pierwszego singla obejrzano już ponad 370 mln razy. To jednak nie koniec niespodzianek, ponieważ K / DA wyda niedługo EPkę z kilkoma utworami. Album „All out” ukaże się już 6 listopada.

Krytyka – niedobrze z Surface Neo

Surface Neo z problemami. Źle się dzieje w obozie Surface Neo. Urządzenie miało pierwotnie zostać wydane na święta 2020 roku. Potem jego premiera została przesunięta na bliżej nieokreślony termin. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że urządzenie zadebiutuje na rynku dopiero w 2022 roku. Istnieje pewne zagrożenie, że sprzęt w ogóle się nie pojawi lub zostanie całkowicie przeprojektowany. Z uwagi na pandemię COVID-19, priorytetem dla Microsoftu jest stworzenie Windows 10X na urządzenia z jednym ekranem.

Nudne iPhone’y już niedługo. W tym roku Apple wyjątkowo długo zwleka z zaprezentowaniem nowych smartfonów. Wiemy już, że iPhone 12 zostanie pokazany na konferencji 12 października. Niestety nie ma co oczekiwać wyjątkowych funkcji, które by diametralnie zmieniły „user experience” użytkowników iPhone’ów 11. Nadchodzące smartfony będą po prostu nudne.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.