Notch w iPhone od samego początku budził ogromne kontrowersje. Jednak pojawił się po raz pierwszy w Sharp Aquos S2, a potem zobaczyliśmy go w Essential Phone. Wtedy wycięcie w ekranie wydawało się dziwactwem. Po tych smartfonach zadebiutował iPhone X. W jego przypadku notch przybrał inną, większą formę. Urządzenie amerykańskiej firmy nie zostało wyposażone w dolną belkę, a wycięcie musiało pomieścić elementy kamery TrueDepth, odpowiedzialnej za funkcję Face ID. Takie samo rozwiązanie zobaczyliśmy w kolejnych generacjach iPhone’ów – XS, XR oraz całej gamie „jedenastek”. Nie oczekujemy również żadnych zmian w tegorocznym iPhone 12, który zadebiutuje za kilka dni, ale Apple może odmienić design w 2021 roku. Kolejna generacja urządzeń zyska nową wersję wycięcia w ekranie.

Zobacz także: Bose i Sonos znikają ze sklepu Apple – AirPods Studio nadchodzą

Apple nie pozbędzie się notcha, ale odmieni go w iPhone 13

Tipster Ice Universe jest chyba najbardziej znany ze swoich niezliczonych przecieków Samsunga, ale dziś oficjalnie wszedł w świat produktów Apple z ciekawym stwierdzeniem – firma pracuje nad poprawionym wycięciem w ekranie, które ujrzymy w iPhone 13.

iPhone notch

Podobno, wspomniany notch zachowa szerokość obecnej wersji, co oznacza, że ​​będzie stosunkowo mało miejsca na dodatkowe informacje po obu stronach. Będzie jednak lepiej „wtopiony” w wyświetlacz, z uwag na to, że otrzyma mniejszą wysokość. Ice Universe uważa, że ​​notch może być mniej więcej w połowie tak „głęboki”, jak obecny. Nie ujawniono, w jaki sposób Apple planuje osiągnąć tę redukcję, ale jedna z możliwości polega na przesunięciu głośnika do krawędzi ramki i zmniejszeniu komponentów odpowiedzialnych za Face ID. Widać firma przyjęła inną strategię niż podejrzewano – zamiast zmniejszać szerokość, wycięcie może zostać zmniejszone, aby uczynić je mniej zauważalnym.

Apple pracuje nad zaimplementowaniem Face ID w ekranie

Firma kierowana przez Tima Cooka pracuje nad implementacją Face ID w ekranie, ale technologia nie jest jeszcze gotowa. Mniejszy notch w iPhone kolejnej generacji byłby pewnym krokiem w tym kierunku. Oczywiście te twierdzenia nie gwarantują, że iPhone 13 będzie mógł pochwalić się nowym wycięciem. Początkowo mówiono, że to samo stanie się w przypadku wersji 11 czy 12, ale kolejne raporty później obaliły te teorie.

notch

Przez jakiś czas krążyły pogłoski sugerujące, że w gamie iPhone 12 zobaczymy pierwszy stopień zredukowania nielubianego elementu, ale teraz wydaje się, że zmiana projektu została przesunięta na kolejny rok. Jednak niektóre bardzo wiarygodne plotki mówią, że 5,4-calowy ‌iPhone 12 mini może dać nam nowy pogląd na tę sprawę. Czy to urządzenie otrzyma Touch ID w przycisku zasilania, jak w nowy iPad Air?

Wycięcie było punktem spornym dla niektórych użytkowników telefonów z Cupertino, którzy wyrazili frustrację z powodu takiej decyzji projektowej. Zmniejszenie elementu w ten sposób, w iPhone 13, może w pewnym stopniu uspokoić krytyków. W zeszłym tygodniu nastąpił pierwszy znaczący wyciek informacji o gamie przyszłorocznych smartfonów z Cupertino. Urządzenia będą miały takie same rozmiary jak modele, które zobaczymy 13 października, wyświetlacze ProMotion obsługujące odświeżanie 120 Hz oraz ulepszone aparaty.

Źródło: MacRumors, Phonearena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)