Inteligentna lodówka brzmi dość dziwnie, ale nie mniej dziwnie, niż inteligentny piekarnik czy pralka. Jeszcze kilka lat temu chyba mało kto podejrzewał, że rynek IoT tak szybko się rozrośnie. I choć dalej nie jest to standardem w wielu domach, to coraz częściej można spotkać produkty, które da się połączyć w jedną sieć i zarządzać nimi z poziomu smartfona.

Inteligentna lodówka, czyli jaka?

Samsung Family Hub
Samsung Family Hub

Wybierając sprzęt do kuchni, można kierować się różnymi rzeczami. Dla niektórych ważny będzie wygląd samego urządzenia, a dla innych na pierwszym miejscu będzie jego energooszczędność. Nie oszukujmy się, cena też jest tutaj jednym z ważniejszych czynników. Do tego dochodzi jeszcze multum innych, a ostatnio można do nich dołączyć jeszcze jeden. Chodzi o możliwość podłączenia sprzętu do Internetu. IoT, czyli Internet of Things, to coś, co nie jest jeszcze bardzo powszechne w naszych domach, ale powoli się to zmienia. Sieć urządzeń, które się ze sobą komunikują, a jednocześnie można nimi zarządzać z dowolnego miejsca, kiedyś brzmiało to jak science-fiction. Dziś możemy się zastanawiać, czy inteligentna lodówka jest w naszym zasięgu finansowym i czy faktycznie jej potrzebujemy?

Sama inteligentna lodówka może być użyteczna. Udowodnił to Samsung w modelu Family Hub, gdzie na ekranie urządzenia da się oglądać to, co leci właśnie na telewizorze w sypialni. Do tego dochodzą jeszcze notatki, które można przesyłać bezpośrednio z lodówki do smartfona. Można powiedzieć, że to małe rzeczy, bez których da się obejść w codziennym życiu, ale jednak są one wygodne. Oczywiście, jeżeli ma się odpowiednie sprzęty w domu, które da się ze sobą połączyć.

Zobacz też: Samsung Galaxy M31 Prime – czym jesteś?

Na rynku mamy nie tylko inteligentne lodówki, ale także pralki czy piekarniki oraz oczywiście telewizory. Coraz więcej rzeczy wokół nas robi się Smart i kwestią czasu będzie to, kiedy takie rozwiązania staną się naszą codziennością. Z czasem przecież ceny takich sprzętów będą musiał spaść, bo rozwiązanie stanie się powszechne.

Samsung Family Hub
Samsung Family Hub

Sprzęt do domu – co wybierać?

Czy wybierając sprzęty do domu, należy kierować się tym, czy faktycznie są one Smart? Wszystko oczywiście zależy od tego, na czym nam najbardziej zależy. Lodówka nie musi być smart, a też nie wszystkie modele takie mogą być. Najprostszym przykładem jest tutaj lodówka do zabudowy, która takich funkcji po prostu nie oferuje. Przynajmniej jeszcze, co wcale nie oznacza, że takie urządzenie będzie nieprzydatne. Nowoczesne lodówki do zabudowy potrafią być wyjątkowo energooszczędne czy też wyposażone w funkcje, które pozwalają na dłuższe przechowywanie żywności.

Podobnie sytuacja wygląda z innymi sprzętami AGD. Nowoczesne pralki, które nie mają możliwości podłączenia się do Internetu, wcale nie muszą być tymi „gorszymi”. Jednak jeżeli decydujemy się już na tworzenie Smart domu, warto rozważyć zakup sprzętów AGD, które będzie można ze sobą łączyć. Widać, że to przyszłość, bo nawet w Android 11 wprowadzono możliwość lepszego i szybszego zarządzania urządzeniami podłączonymi do Smart Home. Wprawdzie jeszcze nie do tego stopnia, by wszystko dało się „ogarnąć” z jednego punktu, ale powoli do tego się właśnie dąży.

Samsung lodówki
Fot. Samsung

Plusy i minusy

Połączenie ze sobą urządzeń w jednej sieci, przesyłanie pomiędzy nimi informacji i zarządzanie może być czymś bardzo ułatwiającym codzienne życie. Oczywiście wiąże się to także z pewnymi ograniczeniami czy też problemami. Wszystko działa pięknie, dopóki ma się dobre i stabilne połączenie internetowe w domu. Wprawdzie sprzęty bez połączenia z siecią także będą funkcjonowały, ale nie w takim stopniu, jak to założono. To jednak raczej jednostkowe przypadki, bo zazwyczaj osoby decydujące się na zakup urządzenia z dostępem do sieci, wiedzą, na co się piszą.

Internet Rzeczy jeszcze nie jest tak popularny, jak życzyliby sobie tego producenci, ale z całą pewnością się to zmieni. Zapewne minie jeszcze sporo czasu, zanim w każdy domu pojawią się sprzęty AGD, które będą w stanie się ze sobą łączyć. Internet na stałe towarzyszy nam już w pracy czy rozrywce, a teraz przyszła pora na kolejny krok.

Źródło: Opracowanie własne, Samsung

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.