ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
technoentuzjaści czy technosceptycy

Technoentuzjaści czy technosceptycy? Ten raport zdradza, co Polacy myślą o technologii

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Technoentuzjaści, technosceptycy, odrzucający nowe technologie czy wybredni użytkownicy nowinek – zastanawialiście się kiedyś, która grupa w naszym społeczeństwie jest najliczniejsza? Na to i inne interesujące pytania odpowiada raport Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?. Opublikowała go dzisiaj fundacja Digital Poland.

Technoentuzjaści czy technosceptycy – kogo jest więcej?

Cyfrowa transformacja od dłuższego czasu dzieje się na naszych oczach. Pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła ten proces. W wielu dziedzinach życia technologia kiedyś była uzupełnieniem lub alternatywą, natomiast podczas pandemii jest jedynym możliwym wyjściem. Polacy masowo zaczęli korzystać z takich rozwiązań, jak zdalna praca i edukacja, zakupy online, płatności bezgotówkowe oraz telemedycyna. Czy spowodowało to, że jako społeczeństwo mamy o technologii bardzo dobre zdanie? Niekoniecznie, choć zdecydowani przeciwnicy cyfrowych rozwiązań stanowią mniejszość.

Na przełomie lipca i sierpnia IQS przeprowadziło badanie dla fundacji Digital Poland metodą CATI (wywiady telefoniczne) na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku co najmniej 18 lat. Z badania wynika, że 26% naszego społeczeństwa stanowią technoentuzjaści, natomiast 54% to technosceptycy. Grupa wybrednych stanowi 6% społeczeństwa, a odrzucający to 14% Polaków. Na pytanie, czy ogólnie nowe technologie są potrzebne, twierdząco odpowiedziało aż 97% badanych. 94% respondentów uważa, że są one istotne dla rozwoju gospodarki, a 87% sądzi, że technologie ułatwiają im codzienne życie. Według 68% badanych nowe technologie zmniejszają nierówności między miastami a wsiami i miasteczkami.

5G i szczepionki jednak nie takie straszne?

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się inicjatywy sprzeciwiające się rozwojowi sieci 5G. Szczególnie głośno na ten temat zrobiło się niedawno w kontekście Kraśnika ze względu na radnych tej powiatowej miejscowości. Najpierw przyjęli oni uchwałę przeciwko 5G i WiFi w szkołach, by potem się z niej wycofać, czemu towarzyszyły jednak protesty przeciwników 5G. Międzyczasie burmistrz Kraśnika zapewniał, że decyzja rady jest wadliwa prawnie i że nie wyłączy WiFi w szkołach.

Z raportu opublikowanego przez Digital Poland wynika jednak, że ogólnie jako społeczeństwo jesteśmy raczej pozytywnie nastawieni do nowego standardu sieci. Do superszybkiego internetu dzięki sieci komórkowej 5G pozytywnie odniosło się 65% badanych. Autorzy raportu zwracają uwagę na to, że ponad 60% respondentów zgodziłoby się na zamontowanie w pobliżu swojego domu mikro anten pozwalających na rozwój 5G. 65% badanych deklaruje także skorzystanie ze szczepionek przeciwko nowym wirusom, w tym COVID-19. Okazuje się więc, że teoria, według której pod pozorem szczepień w ludzkich organizmach będą instalowane chipy łączące się z siecią 5G, nie zyskała dużego poklasku w społeczeństwie.

Zdalna nauka nie zdała egzaminu

Tylko 41% ankietowanych wystawiło zdalnej nauce w czasie pandemii pozytywną ocenę. 54% badanych zwracało uwagę na problemy z dostępem do szybkiego internetu. Niektórzy wskazywali też na niewystarczające kompetencje cyfrowe. To, że zdalna nauka w czasie pandemii nie spisywała się w poprzednim semestrze dobrze, najlepiej pokazują odpowiedzi respondentów na pytanie, czy chcieliby korzystać z edukacji online. Twierdząco odpowiedziało 51% badanych, ale w poprzedniej edycji raportu uczyć się zdalnie chciało aż 72% ankietowanych.

Niestety do tej pory niewiele było konstruktywnych działań, które zaznajamiają nauczyciela ze światem wirtualnym i jego możliwościami w zdalnej edukacji. I to pewnie dlatego po ciężkich doświadczeniach w trakcie pandemii pojawiła się tak krytyczna ocena nauki zdalnej – komentuje Eliza Kruczkowska, dyrektor departamentu rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju.  

Nowe technologie – wady i zagrożenia. Na co zwracają uwagę Polacy?

Choć generalnie Polacy są zgodni, że nowe technologie są potrzebne i ułatwiają życie, mają też pewne obawy z nimi związane. Wśród nich często wymieniana jest alienacja społeczna. 80% badanych uważa, że ludzie zbyt mało ze sobą rozmawiają. Ankietowani łączą to zjawisko z rozwojem nowych technologii. 53% respondentów twierdzi, że rozwój robotyki i sztucznej inteligencji może stanowić dla niektórych zagrożenie dla miejsc pracy. Inne problemy, na które zwrócili uwagę Polacy, to obniżenie wiarygodności informacji w dobie internetu oraz utrata kontroli nad danymi gromadzonymi przez firmy. Dla 20% badanych korzystanie z technologii prowadzi do ciężkich chorób.

W jakim świecie wkrótce będą żyli zarówno technoentuzjaści, jak i technosceptycy?

Wyniki badania przedstawione w raporcie pokazują, że Polacy są gotowi na rozwój nowych technologii, ale na własnych warunkach. Społeczeństwo chce kontrolować pewne dziedziny rozwoju i decydować, z czego skorzystać, a co już jest krokiem za daleko. Przy czym bardzo możliwe, że granica tego, co chcemy robić przy wykorzystaniu cyfrowych narzędzi, będzie przesuwana. Spójrzmy choćby na aspekt edukacji. Porównanie tegorocznych odpowiedzi respondentów do tych z poprzedniej edycji raportu wskazuje, że gdyby nie np. problemy techniczne, znacznie więcej osób chciałoby się uczyć online.

Czytaj także: 48 milionów złotych kary – tak dobija się piratów w Polsce

Pełny raport jest dostępny bezpłatnie na stronie fundacji Digital Poland. Publikacja liczy 90 stron.

źródło: raport „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”, Digital Poland

Sprawdź najnowsze wpisy