Niejednokrotnie pisaliśmy, że pierwsze urządzenie Microsoft z Windows 10X ma zadebiutować w okresie świątecznym w 2020 roku. Od dawna wiadomo jednak, że nie będzie to Surface Neo, który został opóźniony o co najmniej rok. Teraz pojawiają się kolejne informacje, które stawiają pod znakiem zapytania to urządzenie.

Urządzenie z dwoma ekranami z Windows 10X

Surface Neo to rewolucyjne urządzenie Microsoft z dwoma ekranami i nowym Windows 10X. Platforma miała dotyczyć tylko urządzeń z dwoma ekranami, takich jak Surface Neo i procesorów Intela w środku. Obejmuje ona również uproszczony interfejs, zaktualizowane menu Start, ulepszenia wielozadaniowości oraz metodę uruchamiania aplikacji w specjalnym środowisku w celu zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa. W sercu systemu mieści się ogólny cel Microsoftu, aby stworzyć pozbawioną ograniczeń, usprawnioną i nowoczesną wersję systemu Windows opartą na chmurze.

Windows 10X dla jednego ekranu

Niestety w trakcie planowania nowej platformy, Microsoft zmienił koncepcję. Z uwagi na pandemię, Surface Neo zostanie wydany na rynek później, a Windows 10X pojawi się również na urządzeniach z jednym ekranem. Ma on być konkurencją dla Chrome OS. Gigant z Redmond skupia się obecnie przede wszystkim nad rozwojem tej platformy dla zwykłych urządzeń, a prace nad sprzętem z dwoma ekranami zostały rzucone w kąt.

Zobacz także: K/DA to światowy fenomem

Surface Neo porzucony?

Surface Neo nie ma już oficjalnej strony produktu w witrynie Microsoftu, co budzi obawy, że coś może być poważnie nie tak z urządzeniem z dwoma ekranami, ponieważ plotki sugerują opóźnienie aż do 2022 r., a nawet możliwość totalnego porzucenia lub przeprojektowania sprzętu.

Surface Neo

Microsoft potwierdził w lipcu, że Surface Neo został opóźniony i że produkt nie pojawi się zgodnie z pierwotnym planem pod koniec 2020 roku (niektóre plotki wskazywały, że możemy zobaczyć premierę sprzętu w połowie 2021 roku). W tym czasie z oficjalnej witryny Neo usunięto notkę „Coming Holiday 2020”, a teraz strona produktu została całkowicie wyłączona.

Windows Latest, który podjął temat, rozmawiał ze źródłami, które sugerują, że 2022 jest teraz terminem premiery Surface Neo.

Wygląda więc na to, że urządzenie kiedyś się w końcu pojawi. Microsoft włożył już za dużo wysiłku w ten projekt, ale z pewnością zniknięcie witryny nie jest dobrym znakiem, podobnie jak fakt, że Microsoft usunął wszystkie oficjalne zwiastuny Surface Neo z YouTube.

Gigant z Redmond nie był skłonny do skomentowania sprawy, a w osobnym raporcie, zapytany, dlaczego witryna urządzenia została usunięta, firma powiedziała dla Neowin:

„Wcześniej w tym roku ogłosiliśmy, że wstrzymujemy rozwój Surface Neo. W tej chwili nie mamy żadnych aktualizacji do udostępnienia”.

Warto przypomnieć, że zaledwie miesiąc temu, w wywiadzie dla The Verge we wrześniu, Panos Panay, dyrektor ds. produktów w firmie Microsoft, używał słów: „Neo jest opóźnione” oraz subtelnego sformułowania – że Microsoft „wstrzymuje rozwój”. Już wtedy można było mieć złe przeczucia, co do bliskiej premiery urządzenia.

Jeśli faktycznie oczekujemy teraz 2022 roku na premierę Neo, rzeczywistość jest taka, że ​​urządzenie pokazane w 2019 roku może wymagać poważnej przebudowy – pod względem sprzętu, a może nawet projektu, aby pozostało aktualne.

Źródło: techradar, theverge, windowslatest

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.