ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
App Store Google Play 3 kwartał 2020

3 kwartał 2020 roku był wyjątkowo dobry dla Google Play i App Store – trochę statystyk

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

App Store i Google Play to dwa najpopularniejsze sklepy z aplikacjami i grami mobilnymi na świecie. Nie jest tajemnicą, że oba markety zarabiają krocie, jednak 3 kwartał 2020 roku był dla nich wyjątkowo dobry, o czym świadczą najnowsze wyniki finansowe. Temat został doszczętnie zbadany przez cenioną firmę analityczną Sensor Tower. W niniejszym artykule zapoznamy się z jej raportem.

Wyniki finansowe App Store i Google Play za 3 kwartał 2020 roku

W 3 kwartale 2020 roku pochodzące z Google Play i App Store aplikacje zostały zainstalowane łącznie 36,5 miliarda razy. To opiewający na 23,3% wzrost w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej, kiedy liczba instalacji wyniosła 29,6 miliarda. Jeśli chodzi o wydatki użytkowników, to w okresie od lipca do września w tytułowych sklepach zostawiono 29,2 miliardów dolarów, co przekłada się na 22-procentowy wzrost względem trzeciego kwartału ubiegłego roku.

Mimo że system Android stanowi aż 85% światowego rynku smartfonów, użytkownicy iPhone’ów składający się na pozostałe 15%, i tak wydali więcej. App Store zarobił bowiem 19 miliardów dolarów (31% wzrostu w porównaniu do 14,5 miliarda w 3 kwartale 2019), kiedy Google Play zyskał „jedynie” 10,3 miliarda dolarów. Niemniej jednak gigant z Mountain View nie może narzekać, bo to 33-procentowy wzrost z 7,7 miliarda dolarów w tym samym okresie ubiegłego roku.

Analitycy z Sensor Tower uważają, że powodem tak dużych wzrostów jest nic innego, jak pandemia koronawirusa.

Najlepiej zarabiające aplikacje w 3 kwartale 2020 roku

Najlepiej zarabiające aplikacje 3 kwartał 2020 google play app store

Bez zaskoczenia, najlepiej zarabiającą aplikacją w 3 kwartale 2020 roku był szalenie popularny TikTok, czyli portal społecznościowy pozwalający dać upust swojej kreatywności w filmach trwający od 15 do 60 sekund. Mimo że popularny serwis ma teraz wiele problemów, użytkownicy wciąż go kochają. Na drugim miejscu pod względem dochodów uplasował się YouTube, którego nikomu nie trzeba przedstawiać, a podium zamknął Tinder – mobilny portal randkowy.

Najchętniej pobierane aplikacje w 3 kwartale 2020 roku

Najchętniej pobierane aplikacje 3 kwartał 2020 google play app store

Jeśli chodzi o liczbę pobrań w tytułowym okresie, TikTok wygrał wszędzie. Aplikacja była najpopularniejsza zarówno w Google Play, jak i App Store. Wzrost serwisu wydaje się być niepohamowany. Po zsumowaniu statystyk z obu sklepów, drugie miejsce przypadło Facebookowi, a trzecie platformie do wideorozmów Zoom. Firma Marka Zuckerberga nie ma powodu do narzekań, bo na liście 10 najpopularniejszych aplikacji znalazły się aż 4 jej produkty (Facebook, WhatsApp, Instagram, Messenger).

Najlepiej zarabiające i najchętniej pobierane gry w 3 kwartale 2020 roku

Na sam koniec zajmiemy się grami. Najlepiej zarabiającym tytułem był Honor of Kings. Na drugim miejscu znalazł się PUBG Mobile, a na trzecim Pokemon GO. Z kolei najchętniej pobierane zarówno w Google Play, jak i App Store, było Among Us – fenomen ostatniego miesiąca, będący niesłychanie prostą grą. Po zsumowaniu wyników z obu sklepów drugie miejsce przypadło produkcji Scribble Rider, a trzecie – Talking Tom Friends.

3 kwartał 2020 roku w Google Play i App Store – podsumowanie

Nie da się ukryć, że ostatnie trzy miesiące były naprawdę dobre – dla Apple i Google, a także samych twórców aplikacji. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu ludzi rzadziej wychodzi z domu i ściąga nowe pozycje, by zabić nudę.

Zobacz także: Google co roku nie ma pomysłu na Pixela. Pixel 5 powstał wbrew logice

W 4 kwartale Sensor Tower spodziewa się zobaczyć kilku nowych liderów na listach. Czy firma miała racje, dowiemy się jednak dopiero w przyszłym roku.

Źródło: PhoneArena

Sprawdź najnowsze wpisy